Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Potraviny, které vyvolávají hlad

Jak mohou některé potraviny vyvolávat hlad místo toho, aby sytily? To je důsledek jejich vysokého glykemického indexu: rychle zvyšují obsah cukru v krvi, který velmi rychle zase poklesne. Mechanismus hladu je stimulovaný poklesem glykemie a to vede krátce po jídle ke známému kručení v břiše. Některé potraviny však mohou také být bez výživných látek a váš hlad neukojí.

Nemáte tolik pocit viny, když jste si objednali dva kousky suši místo pořádného kusu pizzy? Nemylte se, suši je složeno hlavně z bílé rýže a jeho glykemický index je tedy vysoký. Z japonské kuchyně si raději vyberte polévku miso a sašimi, bohaté na proteiny a tedy sytící.

Odšťavňujete si sami ovoce, abyste získali stoprocentní džus? Dejte přednost kouskům ovoce, neboť ovocná vláknina se nachází v dužině a slupce. Jakmile ovoce odšťavníte, zbude jen cukr, který zvyšuje glykemii. Navíc se připravujete o žvýkání, které rovněž přispívá k pocitu sytosti.

Proč po vypití několika sklenek alkoholu saháme po něčem k zakousnutí? Důvod je prostý: pití snižuje úroveň glykogenu (formy cukru, který je skladován organismem) a zvyšuje glykemii. Ta vzápětí poklesne a vede k pocitu hladu.

Vhodné také nejsou průmyslově vyráběné cereálie či müsli. Aby se cereálie změnily ve vločky, jsou zpracovávány za vysoké teploty a jejich nutriční hodnota je tak snížena. Často jsou také slazené a tučné díky kouskům čokolády, kterou obsahují. Dejte přednost ovesným vločkám.

Pokud jde o burgery, jsou často docela bohaté na cukry díky obsaženým omáčkám a obvykle si po nich ještě dáváme dezert. Nejprve nás sice tuk a proteiny z masa, které žaludek déle zpracovává, zasytí, ale cukr brzy znovu povzbudí chuť. Udělejte si je raději doma a doplňte je zeleninou. Vyvarujte se sladkých omáček a dejte přednost lehkým proteinům jako je drůbež.

Brambory, ať už se upečou v troubě nebo se konzumují v podobě kaše či hranolků, mají velmi vysoký glykemický index. Sice na chvíli zasytí, ale krátce po jídle vás přepadne vlčí hlad.

Snídáte každé ráno bílé pečivo? Pak můžete mít za pouhou hodinu po prvním jídle dne chuť na další jídlo. Bílé pečivo je vyrobeno z rafinované mouky a jeho glykemický index je vysoký. Samozřejmě se nemusíte definitivně zříkat bagety, ale střídejte ji s pečivem bohatým na vlákninu, které zasytí, jako je celozrnné pečivo.

Kručí vám v žaludku po dvou tabulkách čokolády? To je docela obvyklé, nepochybně jste zvolili špatnou potravinu, která stimuluje chuť.

Mnohé potraviny dokážou přirozeným způsobem potlačit hlad: to jsou zejména ty, které jsou bohaté na proteiny a způsobují, že máme pocit sytosti.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Článek obsahuje většinou výmysly autora, který se pro jistotu ani nepodepsal. Např. alkohol glykemii nezvyšuje, ale naopak snižuje. Mechanismus je v tom, že odbourávání alkoholu zaměstnává játra, která pak nestíhají přeměňovat glykogen na glukózu. Další pochybnou veličinou je glykemický index, který však není nijak definován a proto se všude píše "nízký" nebo "vysoký", ale nikdy žádné konkrétní číslo.

  Zář 20, 2017
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Článek obsahuje většinou...U alkoholu záleží na druhu: Viz. MUDr. Jana Urbanová specialistka na léčbu diabetu. "Záleží na tom, o jaký druh alkoholu se jedná a kolik obsahuje sacharidů. Pivo obsahuje sacharidy (sladový cukr) a glykémii zvyšuje, víno sladké a polosladké glykémii zvyšuje (obsahuje taktéž cukr), naopak víno suché a destiláty mohou glykémii snižovat (neobsahují sacharidy). Takový alkohol je totiž obecně přednostně metabolizován v játrech a brání tak zpracování (odbourání) inzulínu (také v játrech). Inzulín v těle z tohoto důvodu působí déle a může dojít i k závažné hypoglykémii."

  Zář 20, 2017
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Tak alkohol u mne vždy vyvolá hlad. Musím ho prostě zajíst. I u ostatních to vidím. Snažím se kvůli tomu alkohol omezovat.

  Zář 23, 2017
 • Obrázek uživatele seruttí
  seruttí (anonym)

  Tak alkohol u mne vždy...Zdravím,leč nejsem zasvěcen do chemických procesů uvnitř těla a kde se jak odbourávají cukry z alkoholu,mám také vypozorováno,že alkohol dostane každého,kupodivu... Jde množstevní nepočitatelnou veličinu a navíc s proměnným obsahem alkoholu a různě působící na různě disponované jedince. Takže tady mluvit nějak obecně o účincích alkohlu, zdá se mi poněkud nešťastný způsob babího léta...

  Zář 23, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama