Reklama

Strava bohatá na luštěniny pomáhá kontrolovat cukrovku

Strava bohatá na ořechy, fazole a čočku pomáhá lépe udržet pod kontrolou příznaky diabetu a srdečních onemocnění než strava nabitá vlákninami. K takovému závěru dospěli podle agentury Reuters kanadští vědci. Cílem jejich studie bylo odpovědět na otázku, jaká strava by mohla pomoci diabetikům získat spolehlivější kontrolu nad jejich nemocí. Zároveň by prý ale takový jídelníček mohl prospět i ostatním.

"Ve věku, kdy jsou mnozí z nás obézní a rezistentní na inzulin, se to skutečně může týkat značné části populace," míní doktor David Jenkins z nemocnice St.Michael a Torontské univerzity, jehož studie byla zveřejněna v odborném časopise Journal of the American Medical Association.

Diabetes typu 2, nejobvyklejší forma cukrovky, těsně souvisí s obezitou. Diabetici, jejichž hladina cukru v krvi je příliš vysoká, budou s větší pravděpodobností postiženi srdeční chorobou, mozkovou mrtvicí, poškozením ledvin a slepotou.

Jenkins a jeho kolegové studovali 210 lidí trpících diabetem druhého typu náhodně vybraných k tomu, aby po šest měsíců zkoušeli stravu jednoho ze dvou druhů jídelníčků. Lidé s nízkým glykemickým indexem, který nasvědčuje tomu, že se cítili více sytí, jedli hodně fazolí, hrášku, čočky, ořechů a těstovin.

Lidé odkázaní na stravu s vysokým obsahem vláknin jedli "hnědou" stravu: cereálie a celozrnné pečivo, naturální rýži, která zlepšuje funkci střev, nebo brambory ve slupce. Po "pokusných králících" se také požadovalo, aby jedli tři porce ovoce a pět porcí zeleniny denně.

Reklama

Po šesti měsících lidé živící se stravou s nízkým glykemickým indexem mírně zhubli, měli lepší kontrolu nad svým obsahem cukrů v krvi a zaznamenali také vyšší úroveň lipoproteinu HDL, takzvaného hodného cholesterolu.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Bobálová (Po, 23. 3. 2009 - 14:03)
Ten čaj je náhodou moc dobrý. Ale dostala jsem nový léky, jmenujou se Januvia a je to zázrak. Zhubla jsem dvě kila.
Bartoloměj (Pá, 20. 3. 2009 - 18:03)
četl jsem že je dobrý čaj z fazolových usušených lusků
Petr (Pá, 20. 3. 2009 - 18:03)
Jedná se zřejmě o chatrný překlad z angličtiny, GLYKEMICKÝ INDEX se netýká pacientů, ale potravin, které konzumují. Jinak pokud jde o ty luštěniny, byl jsem při pobytu v nemocnici (kvůli cukrovce) upozorněn, abych to s jejich konzumací nepřeháněl, neboť obsahují hodně složených cukrů. A ořechy už vůbec ne, jsou plné tuku (většinou žluklého) a často napadené plísní aspergillus flavus, jejíž produkty aflatoxiny rozhodně zdraví nepřidají.
Josef (So, 21. 3. 2009 - 20:03)
Jasně cukrovku skolíte čajem z fazolí.
Návštěvník (Po, 23. 3. 2009 - 17:03)
Jenže Januvia je jen pro da II typu a nehubnete po Januvii, ale spíš proto, že je srovnanější cukrovka a nejsou hypoglykémie.není to totiž zázrak na hubnutí.
Josef (St, 25. 3. 2009 - 16:03)
Ato si pani myslíte, že to je po těch lécích,
Maňasová Anna (Ne, 12. 4. 2009 - 21:04)
To známá věc, že luštěniny jsou na cukrovku dobrý, ale co mám ten lék Januvia se cítím jak dorostenka. Ale na čajíček z fazolových lusků taky nedám dopustit.
Darina (Po, 13. 4. 2009 - 13:04)
Ono to musí jít jedno s druhým. Dieta a vhodná léčba. Naše babička si pichala inzulín téměř dvacet let. Občas se dostavovaly hypoglykemické záchvaty, ale jiné potíže neměla. Žádná diabetická noha, zhoršující se zrak ona byla dost přísná na dietu a věčný optimista. V tomto roku by jí bylo devadesát.
Daneš Jan (Út, 14. 4. 2009 - 14:04)
Jakej optimista? Co mně čeká? Todle nesmím, támdle to nesmím. Jen poslušně jíst co pan doktor nadiktuje. Pak jde cukrovka nahoru.
Brzková Lidka (St, 15. 4. 2009 - 14:04)
Možná stojí za zamyšlení jaký vliv má povaha a to jak člověk zvládá stres na cukrovku. Já jsem byla taky škarohlíd. Trošku jsem se nad sebou zamyslela a výsledky se dostavujou. Doktorka mně předepsala Januvii, zhubla jsem, cítím se víc žensky. V přechodu to bylo střídání nálad nahoru dolů, ale není to to nejlepší a člověk se musí trošku korigovat taky sám.
Tonda Krasděk (Čt, 16. 4. 2009 - 17:04)
Když si dám nějaký mls tak to pak odečtu od přijatých kalorií a uberu třeba na večeři. Luštěniny mám rád, ale nepozoruju nějaké zlepšení cukrovky po čočkové kaši.
Zdenda (Pá, 17. 4. 2009 - 18:04)
Tady to počítání kalorií mě moc nebaví. S Januvií i trošku hřeším, ale jen maličko a zatím se mně to nemstí.
:-( (Pá, 17. 4. 2009 - 23:04)
Zdenda
Nepleťte si počítání kalorií s t.zv. výměnnými jednotkami.

Daneš Jan
nejde o to, co vám pan doktor nařizuje, že nesmíte. Jde o vás, není to jeho cukrovka, ale vaše. A jestliže je daná, tak se budu snažit ji vzít jako fakt, že se jí do konce života nezbavím a budu se dívat ne na to, co nesmím, ale na to, co smím. A časem zjistím, že toho smím hodně. Chce to jenom trochu přemýšlení a plánování. Co by měly říkat malé děti a školáci, kteří jsou na inzulinu?
Pro děti je dodržování diety mnohem těžší než pro dospělé.
Diabetik (So, 18. 4. 2009 - 15:04)
Zavedení výměnných jednotek pro diabetiky je umělé zesložitění problému kontroly příjmu sacharidů. Mnohem jednodušší je spočítat rovnou obsah sacharidů v jídle (např. v g/100g jídla) podle tabulek nebo podle údajů výrobce a vykašlat se na nějaké samoúčelně zavedené výměnné jednotky.
:-( (So, 18. 4. 2009 - 15:04)
diabetik
Jak co každému vyhovuje nebo na co je zvyklý. Při cestování jsou např. jednodušší přepočty na výměnné jednotky, což jde zpaměti a bez tabulek, které s sebou asi každý nevozí.
Maňasová Anna (Čt, 7. 5. 2009 - 16:05)
Doporučuju všem co maj cukr at si dopřejou někdy čajíček z fazolovejch lusků určitě jim to pomůže.
Darina (Ne, 10. 5. 2009 - 21:05)
Naši předci měli jiný životní styl a stravu, která byla luštěninami prostoupena. Hrách, fazole a čočka se objevovaly často na jejich stole. To mělo určitě taky vliv na jejich zdraví. Fazolové jídlo se někdy jedlo i několikrát do týdne a bez masa.
Návštěvník (Po, 11. 5. 2009 - 07:05)
A co má být? Taky umírali ve 40-50 letech.
Bohumil (Út, 12. 5. 2009 - 13:05)
Nepříjemnou cukrovku pomáhá krotit zajímavý produkt na přírodní bázi. Umí toho však více. Zajímá-li to někoho více, nechť mi napíše na adresu: bohumiljaeger"gmail.com
Anna Maňasová (Út, 12. 5. 2009 - 15:05)
A taky čajíček z borůvčí a jahodí.
Návštěvník (St, 13. 5. 2009 - 07:05)
Bohumile, běž se svou neplacenou reklamou na univerzální všelék do řiti. Opruzuješ s tím na všech tématech.
Darina (St, 13. 5. 2009 - 16:05)
Odvary z borůvkového či jahodníkového či ostružinového listí jsou vynikající na podporu imunity, čistící organizmuz a dodávají tělu zdraví prospěšné látky.
Irma Zelená (Út, 2. 6. 2009 - 23:06)
To jsou věci...já teda normálně užívám Januvii a cítím se taky dobře a vaše bylinkové čajíčky bych z chuti vylila.
Jaruška (St, 3. 6. 2009 - 06:06)
Takže já teda taky užívám Januviii a díky tomu že se z ní uvolňuje to léčivé postupně se cítím čilejší a hlavně nekolísá mi cukr a slabost už jsem neměla no skoro celou dobu užívání.
Monika slimming (Čt, 18. 1. 2018 - 10:01)
Ahoj, na blogu mam novy clanek o povolenych a zakazanych potravinach behem cukrovky + par tipu na diabeticky jidelnicek.. Mrknete na to, at si neuskodit s nejakou nevhodnou potravinou https://www.slimming.cz/dieta-pri-cukrovce/
Reklama