Reklama

Proč nejde trvale zhubnout redukční dietou

Každý, kdo držel alespoň jednou nízkokalorickou redukční dietu ví, že se v prvním období obvykle dostaví určité výsledky, ale nikdy se nepodaří je stabilizovat. A co je horší, v četných případech nakonec zjistíme, že jsme celkově přibrali.

Zaměříme se teď na chování organismu a pokusíme se pochopit důvod této skutečnosti. Představme si člověka, jehož denní dávka kalorií se pohybuje okolo 2 500 a který má několik přebytečných kilogramů. Pokud použijeme klasický nízkokalorický přístup a snížíme dávku na 2 000 kalorií, dospějeme k deficitu 500.

Organismus, který je zvyklý na přísun 2 500 kalorií, pocítí náhlý nedostatek a ekvivalent 500 kalorií si odebere ze zásobních tuků. Dojde tedy k příslušnému zhubnutí.

Po nějakém čase, který je individuální, se nicméně zjistí, že ačkoliv je nízkokalorická dieta dodržena, hubnuti se zastavilo. Došlo totiž k postupnému vyrovnání mezi přísunem a spotřebou. Organismu se dodává jen 2 000 kalorií a on se rozhodl, že se s nimi spokojí. Váha tedy stagnuje.

Pokud se rozhodneme v pokusu pokračovat v domnění, že se úbytek na váze zastavil jen dočasně, čeká nás zklamání ještě větší. Zjistíme totiž, že váhová křivka začíná zřetelně znovu stoupat. Jíme tedy málo, a paradoxně přitom tloustneme.

Reklama

Vysvětlení je prosté. Lidský organismus je totiž obdařen pudem sebezáchovy, který začíná působit pokaždé, když dojde ke ohrožení restriktivního typu. Redukce energetického přísunu trvala určitou dobu. Organismus tak nejprve přizpůsobí spotřebu přísunu, a pak ho pud sebezáchovy povede k tomu, aby ušetřil například 300 kalorií a doplnil si tak rezervy.

Nesmíme zapomenout na to, že strádání spojené s hladomory a jinými obdobími nedostatku nepatří ještě do příliš vzdálené minulosti. Vzpomínka na ně je sice ukryta v nevědomé paměti, ale při sebemenším poplachu se může znovu vynořit.

Lidský organismus je totiž obdařen stejným pudem sebezáchovy jako pes, který si kosti zahrabává i tehdy, kdy umírá otec hlady. Zvláštní je, že je živočich veden pudem sebezáchovy a vytváří si zásoby vždy právě tehdy, když má hlad.

Trpí-li organismus nedostatkem, tzn. podvýživou, je zvlášť defenzivně naladěn a nevynechá jedinou vhodnou příležitost k tomu, aby si vytvářel zásoby.

Uživatelé redukčních diet ostatně velice dobře vědí, že jediným vybočením z diety - například během víkendu - mohou naráz nabrat dvě až tři kila, která shazovali několik týdnů. Právě proto doporučujeme nikdy žádné jídlo nevynechávat, jako to činí většina lidí, kteří se snaží zhubnout. Vynechají jedno jídlo, znepokojí tím organismus a ten, vzhledem k frustraci, již mu způsobili, využije hned dalšího jídla k tomu, aby si vytvořil přehnané zásoby.

Je všeobecně známo, že se obezita u žen zvládá hůře než obezita u mužů. Souvisí to s fyziologickými zvláštnostmi žen. Je totiž třeba vědět, že ženský organismus má oproti organismu mužskému tukovou hmotu dvojnásobnou. Vyšší je ve skutečnosti počet tukových buněk (adypocitů).

Už dávno se ví, že se obezita u žen projevuje - stejně jako u mužů - zbytněním každé tukové buňky, ale navíc - a to je pro ně specifické - zvýšením počtu těchto buněk. Nejhorší je, že s touto skutečností už nelze nic dělat. Snížit zvýšený počet tukových buněk je stejně tak nemožné, jako je naproti tomu možné docílit sníženi objemu každé z nich.

Studie dokázaly, že žensky' organismus uplatňuje pud sebezáchovy a začne vyrábět nové tukové buňky (hyperplazie) především v případě omezování výživy (redukční dieta).

Reklama

Komentáře

marie (St, 3. 4. 2002 - 15:04)
NEŽRAT !!!
Helča (Pá, 28. 6. 2002 - 14:06)
Mně ho naopak způsobuje. Jsem zpocená, bolavá, unavená a nechápu, jak může někdo mít radost ze sportu. Nenašla jsem jediný druh sportu, který bych zvládala bez modřin, pádů nebo podobných karambolů a který by mi působil radost. Tyhle pocity mám odmalička a tak budu asi nadosmrti tlustá a hnusná.
Bron Zdeněk (Út, 16. 4. 2002 - 14:04)
Ano, tudy cesta nevede,protože tělo, které o něco po určité období ochuzujeme se brání mechanizmem založeným na "velbloudím syndromu". Tělo se bojí, že přijde krize a čeká tak na nejvhodnější dobu, kdy si doplní zásoby na horší časy do předem připravených "partií". Nejlepší je jist míň , vyváženěji a vyvarovat se volných radikálů v bězném "českém obědě". Omáčky to je co nás asi pomalu zazemní. S pozdravem Zdeněk.
Dana (Pá, 22. 3. 2002 - 16:03)
Cvicit!!!
Jitka (Pá, 22. 3. 2002 - 13:03)
Tak co teda se dá dělat ????
J.K. (St, 27. 3. 2002 - 18:03)
Není žádným tajemstvím, že obecně trpíme nadváhou důsledkem složení a množství stravy a nedostatku pohybu. Jsem pro více pohybu - cvičení, sport a pro změny v jídelníčku. Cvičení kromě samotné váhové redukce pomáhá zahánět stres, který je často příčinou nadměrné chuti k jídlu (hlavně na sladkosti).
Věra (Pá, 20. 12. 2002 - 18:12)
Nejrůznější diety a tzv. "zaručené recepty" mne provází celý život. Znám nervozitu, když nejím, obtěžuji okolí podrážností u hladovek a jojo efekty mi už pěkně dotvarovaly postavu. Dostal se mi ale do ruky kontakt na studio Unilesk a pí. Sojkovou, která dokonce několikrát se svým úspěšným programem (odečítání centimetrů z těla) vystoupila v TV. Moje mamka už s její pomocí zhubla cca 5 kg za 3 týdny a já nyní začínám. Co je ale mnohem zajímavější je obrovský nárůst energie, který u mamky pozoruji poté, co a tento program najela. Nikomu ale nechci nic vnucovat, než to sama vyzkouším. Snad se mi to už tentokrát podaří. Třeba se o to s pí. Sojkovou pokusíte také. Držím Vám palce!
Bohdana (Út, 18. 6. 2002 - 14:06)
Co se dá dělat:

1/ Aspoň trochu se hýbat (nahoru do schodů namísto použití výtahu, formuje to i nožičky), jednu stanici tramvají už dojít pěšky.

2/ Nepřejídat se. Jíst inteligentně. Částečně změnit stravovací návyky.

3/ Změnit i hektický životní sty, snažit se vyhýbat stresu, kouření taky není ideální, protože zplodiny kouření si pro sebe "zabírají" kyslík z krve, tělo se pak neprokysličuje, zpomaluje se metabolismu, bludný kruh se uzavírá...

Dobře, vím, je to náročné, ale účinné. Jako berličku bych doporučila nový přípravek, který se objevil na českém trhu, jmenuje se Fytotonic a už od několika lidí jsem slyšela, že způsobuje ten kýžený stav, kdy by sice oči jedly, ale žaludek už nemůže. Příp. můžu dopuručit i nějaké přípravky s chlorofylem, které vyváží ten nedostatek kyslíku, navíc odvádějí z těla nasycené kyseliny, obsahují i vlákninu, která je na hubnutí taky doíbrá, živé enzymy, které taky "rozchodí" přirozené procesy...

O obojím něco vím, informace ráda poskytnu na e-mailu Bohdana"seznam.cz a pro vážnou zájemkyni poskytnu jednu měsíční testovací kúru Fytotonicu zdarma.


Bohdana
Jana (Út, 26. 3. 2002 - 22:03)
Věřím, že je nám dáno přírodou do vínku jakou postavou se honosíme.Nejím, trochu cvičím, beru Xenical atd.Tloustnu tempem 2 kg za měsíc.Vyzkoučela jsem toho hodně.Všechno zabírá jen na chvíli.Dobrá rada nad zlato.
alena (Pá, 26. 9. 2003 - 21:09)
ahojky, muze mne prosim nekdo napsat rozumnou a zarucenou dietu; chtela bych tak 5kg zhubnout. uz 5roku nejim maso, hrozne rada jim sladke, hlavne po ranu mam hroznou hut na buchty a cokoladu. tak me prosim poradte. dekuji.
Madla (Čt, 27. 4. 2006 - 15:04)
To je krásně řečeno...já teda doporučím, zkus pilates...to je docela příjemný...
chcete poradit? (Út, 16. 3. 2010 - 17:03)
ahoj všem kteří bojují s váhou a mají vůli s tim něco dělat.
Jsem poradkyně přes výživu a i když mám své stálé klienty, rozhodla jsem se Vám dát také tu možnost zatočit s kily navíc a nejen to. Upravit Váš celkový  zdravotní stav. Každému tělu něco chybí.Co chybí zrovna Vám? To společně zjistíme speciální váhou, která Vám zváží kosti, svaly, tuky, metabolický věk, %vody v těle. dalším bodem programu je jídelníček. a v neposlední řadě řešení. Pracuji v centru Brna.Takže kdo by měl zajem můžete mne kontaktovat na e-mail [email protected].
cena celé konzultace na měsíc Únor je za VIP cenu 199 kč, místo základní ceny 1 200kč.

budu se na Vas tesit, Katerina
chcete poradit? (Út, 16. 3. 2010 - 17:03)
ahojky, muze mne prosim nekdo...ahoj všem kteří bojují s váhou a mají vůli s tim něco dělat.
Jsem poradkyně přes výživu a i když mám své stálé klienty, rozhodla jsem se Vám dát také tu možnost zatočit s kily navíc a nejen to. Upravit Váš celkový  zdravotní stav. Každému tělu něco chybí a pravě proto pak máme ty naše "chutě". Co chybí zrovna Vám? To společně zjistíme speciální váhou, která Vám zváží kosti, svaly, tuky, metabolický věk, %vody v těle. dalším bodem programu je jídelníček. a v neposlední řadě řešení. Pracuji v centru Brna.Takže kdo by měl zajem můžete mne kontaktovat na e-mail [email protected]. cena celé konzultace na měsíc Březen je za VIP cenu 199 kč, místo základní ceny 1 200kč.

Budu se těšit, Kateřina
Default User Image
Iva (Pá, 29. 12. 2023 - 15:12)

Hubnout je ideální pomocí pohybu a správného stravování, ale i pak když člověk hubne, tak je dobré si váhu udržovat. Udržovat si váhu se mi daří díky tomu, že jsem si pořídila chytré hodinky od armodd.cz , které dokáží měřit kalorie, tlak, tep a další důležité hodnoty, a pak tak yvše zaznamenávat do aplikace v telefonu. Díky tomu mám perfektní přehled o tom jak na tom jsem a kolik toho musím ještě třeba za den zvládnout. 

Anonym (Pá, 29. 12. 2023 - 15:12)

i tady otravuješ, dýlerko?

Reklama