Reklama

Podle vegetariánů strava vyléčí cukrovku, lékaři jsou opatrnější

Radikální změna stravovacích návyků a dostatek pohybu dokážou podle vegetariánů ve značném procentu případů vyléčit cukrovku. Doporučované omezení cukru a obilovin údajně často vede k tomu, že lidé jedí více tuků a bílkovin, což jim v konečném důsledku neprospívá. Novinářům to řekl Robert Žižka z občanského sdružení Společnost Prameny zdraví. Lékař a tajemník Svazu diabetiků Vlastislav Kaplan však považuje toto tvrzení za příliš odvážné.

Diabetik podle Žižky nemusí hlídat obsah cukrů ve stravě anemusí se bát obilovin, ovoce ani cukru. Vychází z některých
výzkumů, podle nichž až polovina diabetiků může přestat používat léky, pokud přejde na nízkotučnou stravu založenou na rostlinných potravinách a pravidelně denně cvičí. Kaplan ČTK řekl, že strava diabetiků by měla být dostatečně vyvážená a pestrá. Měla by tedy obsahovat i živočišné bílkoviny. Také Kaplan však zdůrazňuje potřebu fyzických aktivit.


Cukrovka je způsobena nedostatkem inzulínu v těle nebo jeho malou účinností. Většina diabetiků má cukrovku II. typu. Pět
procent nemocných trpí cukrovkou I. typu, která vzniká v raném věku a vyžaduje podávání inzulínu.


Žižka uvedl, že řada zahraničních studií ukazuje, že cukrovka I. typu vzniká pravděpodobně autoimunitní reakcí organismu na mléčnou bílkovinu. Pokud by děti vzápětí po propuknutí onemocnění ze stravy vyloučily mléko, mohly by se vyléčit. Kaplan upozornil, že takové informace se objevují, ale nejsou potvrzeny.


V Česku je podle Kaplana evidováno 660.000 diabetiků. Jejich skutečný počet je však asi o 20 procent vyšší. Lidé přicházejí k lékaři, až když se objeví potíže. V tu chvíli však až 15 let mají vyšší hladinu cukru, která je příčinou diabetických komplikací.


Počet diabetiků na celém světě neustále roste. V Česku se jejich množství do roku 2010 nejspíš zdvojnásobí. V pátek si lidé připomenou nebezpečí této nemoci Světovým dnem diabetu, který bude letos zaměřen na diabetické onemocnění ledvin. SpolečnostPrameny zdraví propaguje zdravý životní styl.

Zdroj: ČTK - Jitka Klejnová

Reklama
Reklama

Komentáře

apolena (Čt, 9. 3. 2006 - 16:03)
no to jsou mi věci! Pan Žižka by si měl nechat vysvětlit, jak je v lidském těle řízena hladina krevního cukru a teprve pak psát "chytré" články.
Vám ostatním doporučuji http://www.metabolicketypy.com/strava_5.htm
coroner (Út, 24. 10. 2006 - 13:10)
Pan Vávra má na svých stránkách o diabetu skutečně zajímavé povídání, které svým úhlem pohledu vybočuje z běžného standardu názoru na věc.
Škoda jen, že to nedotáhl až na principy energetického působení potravin v těle. Pak by bylo minimálně i jasnější, jak to s těmi beta buňkami vlastně je, kdo z vyjmenovaných pánů se v čem mýlí, jak je snadné z cukrového problému vybřednout.
To poslední je nejdůležitější, bohužel to vyžaduje silnou vůli.
Pány jsou myšleny i ti, kteří jsou uvedeni na http://www.metabolicketypy.com/strava_5.htm
Helena (Út, 24. 10. 2006 - 21:10)
Necetla jsem zadny z jmenovanych clanku,jen mne zarazila zminka o vegetarianske strave.Ja si cukrovku drzim dietou,bez leku.Musim vypoustet moucna jidla,sacharidy jim hlavne v zelenine,plus kus vareneho kurete-napriklad.Brambory,ryze,chleba,vse je pro mne tabu.Tak nevim,ale mne by vegetarianska dieta asi nepomohla.
Anna (Út, 31. 10. 2006 - 14:10)
Dobrý den Heleno, jestli máte zájem, napište mi na adresu: HyzovA"seznam.cz
poradím Vám jak ne to, ale není na krátkou informaci zde na těchto stránkách :-)
pro Annu (Po, 8. 4. 2013 - 13:04)
Dobrý den Heleno, jestli...Platí to stále? Myslím nějaká rada ohledně vegetariánské stravy a cukrovky. Marie.
juj (Po, 8. 4. 2013 - 13:04)
Dvojku asi vyléčí ale co je důležitější. Je to velká prevence. Ještě jsem neviděl vegetariána s cukrovkou. A že jich pár znám. To je hlavní přínos vegetariánské stravy
(Po, 8. 4. 2013 - 19:04)
Diabetes Mellitus 1.typ nemá šanci vyléčit vegetariánskou stravou. Hlavně ať na tohle nikdo z jedničkářů neskočí nebo skončí v lepším případě na ARU
Reklama