Reklama

Jaký zvolit přípravek na hubnutí

Na našem trhu se nachází široký sortiment přípravků podporujících snižovaní nadváhy.Jak zvolit ten správný? Každý organismus je jedinečný a na každého funguje něco jiného. V následujícím článku se vám pokusíme nastínit některé faktory, které by mohly napomoci k vybrání správného potravinového doplňku.

Je vaším problémem nadměrná chuť k jídlu?
Pak jsou pro vás vhodné přípravky s obsahem chromu, aminokyseliny fenylalanin či hydroxy-citrátu.

Nedokážete si odříci sladkosti?

Díky chemickýmu složení HCA může inhibovat citrátlyázu - klíčový enzym v těle, který vytváří tuk ze sacharidů. Ve studiích bylo zjištěno, že HCA zastavuje proces tvorby tuku a rovněž vede ke snížení tvorby nezdravého cholesterolu. Náš tip Hydroxy-citrát.

Výtažek z fazolových lusků brání vstřebávání škrobu ze stravy.

Reklama

Jíte hodně tučnou stravu?

Zkuste užívat vychytávač tuků chitosan.

Trpíte často na hypoglykemické stavy (snížení krevního cukru)?
Doporučujeme chrom a chlorellu.

Máte snížený metabolismus? Jste zimovřiví? Cítíte se často unavení?
Pomoci mohou přípravky s mořskými řasami či s přírodním kofeinem. Řasy obsahují jód, který přispívá k správnému fungování štítné žlázy a tím k urychlení metabolismu. Kelp, Solgar Thermogenic komplex

Chcete bojovat proti nadváze aktivním pohybem?
Pak jsou pro vás ideální spalovače tuku.LKVB6, L-karnitin, Thermogenic komplex

Žádné přípravky na vás nezabírají? Skoro nejíte a stejně nemůžete zhubnout?
Příčinou může být zanesení organismu, především střev, kdy dochází k zhoršení vstřebávání všech živin. V tomto případě musíte nejprve organismus pročistit.  Yucca shidingera, Šťáva z celých listů aloe vera, Acidophilus pro obnovu zdravé střevní mikroflóry.

Máte již problémy se ztukovatěním vnitřních orgánů - cév, jater...?
Pomoci mohou Lipotropní faktory. Lipotropní faktory jsou látky (cholin, methionin, inozitol), které zabraňují hromadění cholesterolu a tuku v játrech. Jsou užitečné při rozličných jaterních onemocněních.

Vaším problémem je především degenerace tukové tkáně - celulitida?
Pak je důležité pročištění organismu a podpora krevního a lymfatického oběhu. Na detoxikace můžete využít následujcí přípravky: Yucca shidingera, Chlorella, Neera kúra.

Chcete hubnout a zároveň trpíte sníženou imunitou a častými záněty?
Doporučujeme LKVB6,  Green tea.

Máte nadváhu, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol a kardiovaskulární potíže?
V tomto případě vyzkoušejte LKVB6

Zadržujete nadměrné množství tekutin?
Vyzkoušejte pampelišku.

Jste pouze líní cvičit, avšak zcela zdravý a tudíž vám nebude vadit větší příjem kofeinu?
Můžete hubnout s přípravkem Thermogenic komplex.

Máte problémy se slinivkou břišní a chcete se chránit proti cukrovce?
Zkuste užívat chrom či extrakt z bílých fazolí.

Trpíte na zácpu?

Pomoci může pomoci vláknina či šťáva z celých listů aloe vera.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Venca (Ne, 8. 1. 2006 - 10:01)
Co tahkle se začít hejbat, co?
Ani (Čt, 9. 10. 2003 - 11:10)
Přípravků je skutečně mnoho, ale co dělat v případě,že vláknina v nich obsažená mi způsobuje nadýmání,nevolnost a další průvodní jevy? Děkuji za odpověď.
doktorka (Út, 14. 10. 2003 - 22:10)
Jsou dva způsoby, které je nejlépe praktikovat současně.
1) Začít s nižšími dávkami - v zažívacím traktu se postupně (často do 14 dnů) vytvoří enzymy , které pomohou snášet vlákninu.
2) Snažit se o úpravu narušené střevní mikroflóry, která může způsobovat potíže s nadýmáním - zde může pomoci užívání přípravků Acidophilus 6 miliard či Multiacidophilus.
Ilona (Út, 11. 5. 2004 - 09:05)
Dostala jsem darem výrobek Herbalife - rostlinný koncentrát Thermojetics - nápoj na hubnutí a pročištění.Bohužel ho nevyužiju a proto bych ho ráda nabídla ke koupi. Stál 800,-- Kč a prodám ho za 450,-- Kč. Vlastním 1 kus, nejsem dealer. Pokud by měl někdo zájem, ozvěte se na tel. 221 621 576.
Lucka (St, 11. 2. 2004 - 09:02)
Zkuste používat ty, ve kterých vláknina není a doplňujte ji přirozeně(zelenina, ovoce, músli) a hlavně hodně pít. Minimálně necelý půllitr na 10 kg váhy.
Jan Wagner (Čt, 27. 11. 2003 - 15:11)
Nemáte nadváhu , protože jste jedli příliš mnoho!
Máte nadváhu, protože jste nejedli správně!


Je třeba odstranit příčinu obezity na buněčné úrovni. Což umožní zdravými návyky se zbavit tuků a udržet si stále ideální váhu.

Buněčná výživa jednoduše znamená výživný program, který je sestaven tak že buňky v našem těle jsou plně vyživovány. To našim buňkám umožní růst, regenerovat a vykonávat jejich funkci s největší efektivností, která je možná.

Dalším problémem je pitný režim.

Čím méně vody pijeme, tím více se ji organismus bude pokoušet uschovat pro pozdější využití. Tomuto procesu se říká zadržování vody, které vede ke zvětšení buněk právě díky vodě, která se v nich uschová. V celkovém důsledku pak ke vzhledu člověka s nadváhou.

Pokud chcete vědět ještě více obraťte se na moji mailovou adresu: janek42"seznam.cz
Radka (St, 31. 12. 2003 - 15:12)
Ahojky dámy...po dlouhé době co jsem se snažila zhubnout všemožnýma způsobama a přípravkama jsem uznala že je to blbost...ale teď jsem dala na radu specialisty a řeknu vám že to opravdu funguje a ani finančně náročné to není..jsem jednoduše nadšená a ráda bych pomohla Vám co se trápite jako já ještě před nedávnem..pokud by jste chtěli tu úžasnou věc poradit ozvěte se mi na mail-gabara"centrum.cz...ahojky Radka
Hříbalová (Čt, 9. 10. 2003 - 11:10)
Přípravků je skutečně mnoho, ale co dělat v případě,že vláknina v nich obsažená mi způsobuje nadýmání,nevolnost a další průvodní jevy? Děkuji za odpověď.
Dáša (Út, 28. 2. 2006 - 19:02)
Ahoj, nemám vyzkoušeny žádné přípravky na hubnutí, ale absolvovala jsem kurz snižování nadváhy. Takže jediná rada : hodně pít nesl.,neperl. vody, nejl. korunní, jíst častěji a menší dávky, pokud možno nízkokal., a maximum zeleniny. Kdo je zdravý, přidá sport a kilečka půjdou dolů. Hlavně vydržet. Není to omezování, jde jen o to, naučit se přijímat jinou stravu, než na jakou jsme zvyklí. A té pak můžeme sníst víc, tudíž nehladovíme. Držím palce. Hlavně je to levnější, než jakékoliv přípravky a oblbovače.
Bohuna (Pá, 17. 3. 2006 - 14:03)
Ahoj, nemám vyzkoušeny žádné přípravky na hubnutí ani diety. Nejlepší způsob je změna stravy na stálo. Najděte si Zářící zdraví Dr. Normana Walkera a pokud se budete řídit jeho radami, každý z vás musí zhubnout a bez hladovění. Jíte jen ovoce, zeleninu, semínka a ořechy. Pijete ovocné a zeleninové šťávy a je to bezvadné. Doporučuji! Všem přeji úspěšné hubnutí.
jitka (Pá, 14. 7. 2006 - 13:07)
mám hlad
jitka (Pá, 14. 7. 2006 - 13:07)
mám hlad
Markéta (Pá, 14. 7. 2006 - 16:07)
Ahoj
Martina (Pá, 28. 7. 2006 - 21:07)
Mě pomohlo zhubnout,že jsem nejedla maso,vejce a tučnější výrobky.Prostě nízkotučná strava a jen třikrát denně.Hodně pít,sladit se může.Každý týden bylo kilo dole.
jitka (Pá, 4. 8. 2006 - 11:08)
už 5 neděl jím zdravě a dost jsem omezila dávky a ta ručička na váze se nechce pohnout směrem dolů ani zanic...je to normální?
Martin (Po, 18. 9. 2006 - 22:09)
Pozor!!
Pro ty, kteří mají o svém zdraví jasno !!
www.hubnete.cz/marty
Z jiné rubriky (Út, 19. 9. 2006 - 11:09)
Je to mor, zaplevelující Annonci a všechny další inzertní časopisy a inzerní noviny. Stokrát maskovaný za "přivýdělek", "novou šanci", "činnost doma", "buněčnou výživu" a další nesmysly. Zbytky smetené někde z podlahy gruzínské balírny čaje (kdo ví jestli ne něčeho horšího) a je z toho Multi-level marketing jako řemen, nebo spíš jako letadlo. A stovky lidí vám ho (jako zde) doporučují, poněvadž z každého prodaného balení má zisk celý řetězec podvodníků. Sami nejprve naletěli a zaplatili vstupní poplatek, tak teď musejí získávat nové duše. Je to jako SkyLine. Nic jiného než ubohý kšeft.
odpovědět >>
2. 4. 2004 11:26:00, Jana
Nezbyva nic jineho nez souhlasit. Myslim si to same. A ti aktivisti co to nabizeji...fuj. Tak trochu mi pripominaji jehovisty.
odpovědět >>
2. 4. 2004 13:55:00, Gabriela
Mili odpurci,mne je uplne jedno,jak ho kdo prodava a kolik si na tom kdo vydela.Pro me je dulezite,ze je mi dobre,citim se zdrava a pekne se mi formuje postava.
odpovědět >>
2. 4. 2004 19:30:00, Kateřina
A já jsem se s tím pěkně zrychtovala.
Svinstvo.
odpovědět >>
5. 4. 2004 08:36:00, Marie
Napiš nám, Kateřino, svůj příběh. Mně Herbalife taky nepomohl. O výživě vím hodně, tohle normálním lidem nemůže stačit k uspokojení z jídla.
odpovědět >>
Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi
Poslední příspěvky v diskusi
8. 9. 2006 12:25:19, HL
HOVNO !
odpovědět >>
12. 9. 2006 09:40:53, Pavel
Funguje to, je to naprosto logický program, jde tam prostě o dietu a hlavně pohyb a celkově vnucovaná zdravá životospráva a životní styl. To je úspěch ke kondici popřípadě hubnutí. Bohušel herbalife na tom vytvořil ujetý psychologický marketing a proto ted prodává pikslu bezceného prachu a dobrou radu za takové peníze. Chcete zhubnout? Zeptejte se MĚ!
odpovědět >>
12. 9. 2006 10:00:42, mimi
Tak se tě ptám !
odpovědět >>
12. 9. 2006 11:59:09, Pavel
stručně: hodně pohybu, míň jídla, víc milování!
odpovědět >>
18. 9. 2006 23:08:59, míša
moje mamka se tim živý,a je na tom fyzicky(podle ní dobře)špatně!!!!jsou to keci.hnus.psychicky je na tom ještě hůř.každý den se s ní hádám.dnes sem volal jejímu delerovi toho svinstva,a řek sem mu,že jestly jí to ještě jednou prodá,tak mu rosekám ksicht,a prdel mu pověsim na řeznickej hák!!já ji mám rád...ona to už nechápe.

Kukura (Út, 19. 9. 2006 - 14:09)
Tak Herbalajfové vnikli i sem?
EL (Út, 31. 10. 2006 - 16:10)
Hlavně se vyhněte všem těm www. hubnete.cz /.. cosi, jde o firmu OBS, šílený podvodníci, jinde v Evropě je tenhle druh "firem" zakázaný, najděte si články o nich na netu a varujte před nima. Jejich agenti se cpou všude možně bacha na ně.
Tony (Po, 25. 6. 2007 - 17:06)
To je ale verbež, fakt.
lucinka (St, 31. 10. 2007 - 20:10)
dobry den potrebuju pomoct je mi 19 a mam nadvahu asi 40 kilo uz dlouho se snazim zhubnout ale nejde to zmenila sem jidelnicek a porad nic co mam delat pomuzou mi nejake tabletky dekuji za odpoved pokud o necem vite napiste mi na e-mail : kvetina.luca"seznam.cz dekuji moc
erna (Pá, 2. 11. 2007 - 21:11)
míšo,jsou i dobré věci,jen najít to pravé,u takového herbalife moc lidí dělá chybu,že skoro nepije vodu nebo nedodržuje dávky,někteří i skončí v nemocnici,ale to si mohou přivodit i špatným užíváoním jiných věcí,např taková yucca,o které je řeč v tom článku nebo lkvb,to jsou super věci od české firmy,já s nimi mám nejlepší zkušenosst,ale jsou lidi,kteří ve snaze urychlit věci(tloustli 20 let a teď chtějí zhubnout za týden) se předávkujou nebo nepijou vodu,a uvolňující se zplodiny nahromaděné v těle(zejm.v tuku) se uvolňují příliš rychle,navíc málo tekutin a člověk si zahrává se zdravím a diví se,že skončí v nemocnici.ne všechny nabízené věci na trhu jsou šmejd.
erna (St, 7. 11. 2007 - 11:11)
lucinko,tebe by měl vidět doktor,
zkus si sehnat doporučení od obvoďáka a objednej se do Prahy na národní třídu,endokrinologie - obezitologie.doktoři mají prášky,jen ne každému je předepíšou,ale ty si skutečně zahráváš se zdravím
try bys měla brát jen to,co předepíše nebo schválí doktor,při téhle nadváze je možné,že už máš poškozené zdraví
Petra (St, 7. 11. 2007 - 13:11)
Lucinko, samozřejmě, že jsou prášky na hubnutí, ale předepisuje je jenom doktor, a k tomu by ses měla jít poradit nejdřív.
Věra (St, 7. 11. 2007 - 13:11)
Ahoj Luci po dvou letech jsem potkala známého a ten nemohl pořád zhubnout měl 150kg byl totiž po mozkové mrtvici a díky ležení přibral měl narušený metabolismus . A ejhle nemohla jsem ho poznat zhodil 50kg za jeden rok jak to udělal no našel si dobrou dijetološku napsala mu tablety na hubnutí a začal dodržovat vegetarianskou stravu s tí , že nevyřadil uplně maso jedl jen drůbež a ryby. Podstatou jeho hubnutí bylo dal si jídlo na malý talířek aby vypadalo , že má moc jídla a pak jedl velmi pomalu malou lžičkou a vypil přes den až 3 litry tekutin většinou vodu jemě perlivou nebo čaj.Začal chodit ze začátku malé trasy a pak přidával .Takže jak už radili předemnou najdi si dobrého doktora a pod kontrolu hubni , ale nezapomeň až zhubneš nevracej se ke svému stylu stravování , ale domluv se s doktorem na jídelníčku , abysis udržela váhu. Přeji ti hodně uspěchů a vydrž
K.Mazkova (Pá, 25. 1. 2008 - 18:01)
Prodám 59tbl Bioaktivní C.L.A 1000 Booster za 200 kč + poštovné, exp.do 09/2008
K.Mazkova"seznam.cz
Jarka (Ne, 2. 3. 2008 - 08:03)
Je mi 55 let.Také nevím jak zhubnout.Zkusila jsem to s práškama pro ženy od 40 let, pěkně to se mnou zacvičilo-trávicí potíže,bolesti střev.Tak to zkouším pomocí zmenšování dávky jednotlivých porcí jídla a ono to jde.Sice pomalu,ale jde to.Hlad nepociťuji,více piji.
Petra J. (Ne, 2. 3. 2008 - 12:03)
Dobrý den, doporučila bych opravdu přírodní produkty místo chemie. Fungují tak, že štěpí tuky a odvádějí je z těla - tzn. žádná povislá kůže a žádný jojo efekt. Mohu doporučit. Nechci dělat reklamu, tak více na mailíku ok.lukepha"gmail.com
Návštěvník (Ne, 2. 3. 2008 - 13:03)
Trď prolézám temata a ty ty svoje sračky inzeruješ fakt všude a na všechno
sp (Ne, 11. 5. 2008 - 21:05)
Raději se podívejte na bylinky na http://www.bylinkov.cz/
Monika (St, 26. 11. 2008 - 18:11)
Právě používám zdravou dietu,při které jsem za 2měsíce zhubla 6.kg.Máte-li zájem o informace-volejte na číslo 776 853 785.Spolupracuji s Německou firmou,která se zabývá zdravím a vím jak pomoci lidem,kteří mají problémy s cukrovkou,vysokým tlakem,ekzémy nebo se srdcem.Volejte jen ti,kteří máte zájem si začít řešit svůj zdravotní stav.Spolupracuji i s lékaři a mám i osobní zkušenosti.Monika.
verunka (Po, 12. 1. 2009 - 22:01)
Ahojky prodám EBS tablety baleni po 60 tabl. ktere normalne stoji470 kc bez 7 tabl. za 200 kc. Kdo ma zajem at napise na danovaveronika"seznam.cz zaslu bud na dobirku nebo je klidne mozne i osobni predani..:)Ale to plati jen pro plzen
Zdena (Čt, 26. 2. 2009 - 14:02)
Hubnití
kritic (St, 17. 6. 2009 - 08:06)
A co takhle místo dalších tablet a chemie si dát trochu méně na talíř a jednu procházku, běh nebo plavání k tomu?
Jistě, všechny přípravky na snížení váhy jsou samozřejmě na přírodní bázi.
¨Zajímalo by mně, proč tyto reklamy na hubnutí tvrdí, že můžete jíst úplně všechno a přidávají, že dostanete letáček jak jíst, ale to opravdu jen proto, abyste snižování urychlili. Chraň bůh, ne proto, že jsou naše přípravky k ničemu.
Návštěvník (Po, 20. 7. 2009 - 19:07)
Dobrý den,za 3 měsíce jsem zhubnul 15 kg.Chcete vědět,jak?Tak navštivte www.hubnete.cz/romse
macinka (Čt, 13. 8. 2009 - 10:08)
Prodám ebs tablety dosáhla jsem svého cíle. 100 tablet za 300 i s poštovným. pište na mamina84"seznam.cz
Deny (Čt, 7. 1. 2010 - 23:01)
Mám velký zájem o koupi tablet adipex..prosím ozvěte se nekdo je to nutné dekuji denisa ( [email protected]

mirka (Pá, 8. 1. 2010 - 00:01)
Ahojky, nabízím prášky na hubnutí, odbourávají pocit hladu a chutě a částečně i tuky a jsou šetrnější k tělu a bez vedlejších účinků. Pište mi na [email protected]
Alena (So, 17. 4. 2010 - 13:04)
xenical
Alena (So, 17. 4. 2010 - 13:04)
xenical
Alena (So, 17. 4. 2010 - 13:04)
xenical
Alena (So, 17. 4. 2010 - 13:04)
xenical mám cerepc na velké balení, budto prodám nebo vymění za velké balení meridie

[email protected]
kája (So, 17. 4. 2010 - 17:04)
Ten sajrajt nekupujte po troše tuku budete mít průjem jak mraky
Katty (Ne, 18. 4. 2010 - 15:04)
Chtěla bych se zeptat, zda někdo z vás neví více o tom, co je pravdy na hubnutí pomocí vody s citronem. Moc díky za odpověď ;)
ó! (Ne, 18. 4. 2010 - 15:04)
Nemáte nadváhu , protože...Že by Herbalife?
w (Ne, 15. 8. 2010 - 22:08)
Dobrý den, nabízím Adipex 100tb.originál balení s platíčkama a českým letákem a také Meridii orig.balení 98x15mg (dovoz) .
Vyzkoušeno mnou a vše v pořádku :) zasílám momentálně i na DOBÍRKU.
Jen solidní jednání, děkuji.
[email protected]
qqq (Ne, 15. 8. 2010 - 22:08)
xenical mám cerepc na velké...Po Xenicali snad ještě nikdo nezhubl, jenom se každý po....
Lojza Heger (Po, 22. 11. 2010 - 00:11)
Prodám XENIXAL 120mg....Hm... všichni po Xenicalu ,,překvapivě rychle dosáhli ideální váhu" a teď je toho plnej internet a nikdo to nechce...
Copak, copak?
PACHIRA (Út, 23. 11. 2010 - 16:11)
Konečně je tu nový přípravek k podpoře zhubnutí a zabránění jojo efektu - Pachira SLIM, více informací na http://pachira.kvalitne.cz.
Sedmička (So, 27. 11. 2010 - 21:11)
Meridia, kterou týdeník Sedmička koupil na černém trhu, je falešná. Ukázaly to testy.
Laik by to nepoznal. Lék Meridia, za který redaktorka Sedmičky zaplatila překupnici před měsícem osmnáct set korun, je nebezpečný padělek.

„Účinná látka sibutramin sice v léku je, ale její obsah od tobolky k tobolce kolísá. Obdivuji dámy, které něco takového polknou,“ říká Bohumil Kratochvíl, profesor z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a jeden z expertů, který zakoupený lék zkoumal.

První padělek

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv se týdeníku Sedmička podařilo zachytit první padělek tohoto léku v České republice.

„Případ padělání Meridie jsme ještě neměli,“ říká Jaroslava Doležalová, vedoucí oddělení enforcementu a regulace reklamy, které se plagiáty zabývá.

Státní ústav pro kontrolu léčiv teď případ převzal. „Došetříme celý nákup, zanalyzujeme lék v naší akreditované laboratoři a upozorníme policii,“ vysvětluje šéf ústavu Martin Beneš.

Reportérka Sedmičky se s jednou z překupnic sešla přímo v centru, kde od ní koupila balení léku na tři měsíce. Reportáž, jak snadné je koupit od dealera zakázaný lék na hubnutí Meridia, vyšla 1. dubna.

Medikament má tak závažné účinky na srdce, že jej od března lékaři nepředepisují a neprodává jej žádný lékárník v Evropské unii. Zvlášť mezi ženami je ale o lék zájem, a proto se obracejí na černý trh.
Reportérka se s překupnicí zkontaktovala prostřednictvím jedné z internetových diskuzí, kde si uživatelky vyměňují zkušenosti s užíváním Meridie.

Přitom nejde o žádné specializované webové stránky. O Meridii se běžně diskutuje třeba pod články o hubnutí na portálech zdravotnických a ženských magazínů.

„Provozovatelé webů si hlídají obsah, diskuze ale filtrované nejsou. Jde tak vlastně o elektronický podomní prodej, kdy překupník osloví člověka přímo na netu a lék mu nabídne,“ říká Beneš.

Jedy, nebo jen sádra? Kdyby koupenou Meridii pacientka užívala, mohla by si právě kvůli kolísajícímu množství účinné látky přivodit vleklé zdravotní potíže.

„Expertní posudek ukázal, že je to plagiát a že lék není produktem firmy Abbott, která jej vyrábí. Tobolka navíc neobsahuje všechny pomocné látky, které jsou uvedené v příbalovém letáku,“ říká Bohumil Kratochvíl z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Pomocné látky slouží hlavně k tomu, aby dopravily účinnou látku v těle na ta správná místa. Když takové látky chybějí, lék rychle projde organismem a do krve se dostane jen malé množství. Navíc je to zátěž pro játra, protože lék musí z větší části odbourávat sama.

„V lepším případě do sebe ládujete jako přídatnou látku sádru, v horším těžké kovy a různé jiné jedy, které vás poškodí dočasně, trvale nebo vám mohou vzít i život,“ vysvětluje Beneš.
Zakoupenou Meridii tak budou experti zkoumat ještě jednou, podrobněji. Díky tomu zjistí všechny látky v medikamentu obsažené.

Pilulka z leštidel

Překupnice inzerovala, že odpovědnost za případné následky z užívání léků bere na sebe. Podle expertů, kteří udělali základní analýzu léku a porovnali jej s pravou Meridií, ale není ani jasné, jaký má účinná látka sibutramin původ.

„O tom můžeme jen spekulovat. Může jít o výrobce indické, čínské, brazilské a možná i ruské, kteří jsou schopní účinnou látku přes internet dodat,“ říká Zdeněk Bělohlav z Fakulty chemické technologie VŠCHT v Praze.

Podle odborníků není problém vyrobit látku pro použití v lécích. Ze zahraničních trhů ji lze poměrně levně získat několika kliknutími na internetu. Není ale čistá a může ublížit nebo i zabít či vyvolat alergickou reakci. Může také účinkovat jinak, než si kupující představoval. O tom, jak taková dílna vypadá, informuje internetová stránka www.nebezpecneleky.cz.

„Často jsou to míchačky na cementové směsi, kde se jeden den vyrábí viagra a druhý den léky na srdeční onemocnění. Lesklý povrch pilulek se vytváří pomocí silničních nátěrů a podlahových leštidel,“ říká na jednom z videí Evropské lékové agentury Petra Eurenius z farmaceutické společnosti Pfizer. Hygienická kontrola ani kontrola výstupních látek podle něj neexistuje.

Další prohřešky jsou i na českém trhu. „V lécích se objevuje třeba i technický olej, kterým se tabletovací stroje promazávají,“ říká Veronika Petláková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Chystají postih

Za prodej neregistrovaných léků nebo těch na recept mohou dealeři dostat maximální pokutu půl milionu korun. Překupnici hrozí trest, pokud ji někdo zažaluje za poškození zdraví. Případný trest je jeden rok pro překupníka, až tři pro organizovanou skupinu.

To by se už mohlo v příštím roce změnit. Česká republika spolupracuje na mezinárodní úmluvě proti šíření padělků léků Medicrime. V listopadu by ji měli v Istanbulu podepsat ministři spravedlnosti členských států Evropské unie.

„Padělání léků, jejich nabízení, balení, zprostředkování je do budoucna trestným činem,“ říká Martin Beneš.
Reklama