Reklama

Hormon hladu působí u obézních lidí jinak než u štíhlých

Hormon, který ovlivňuje hlad, působí překvapivě a rozdílně u štíhlých a obézních lidí. Testy u deseti lidí ukázaly, že u štíhlých se v noci prudce zvyšuje hladina hormonu zvaného ghrelin, zatímco u obézních k tomu nedochází. Ghrelin je poslední v linii hormonů objevených v posledních letech, které ovlivňují chuť k jídlu a návyky při jídle.

Julio Licinio, profesor psychiatrie a medicíny na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, a jeho kolegové testovali deset dobrovolníků, kteří trávili noc v jejich laboratoři, kde jim byla podávána kontrolovaná dieta. Výzkumníci odebírali dobrovolníkům vzorky krve, v nichž mimo jiné zjišťovali hladinu ghrelinu. S překvapením zjistili obrovský vzestup hladiny ghrelinu v krvi štíhlých lidí mezi půlnocí a ránem. Byl to větší vzestup než těsně před jídlem, uvedli vědci v nejnovějším čísle Zpráv Národní akademie věd.

U obézních lidí hladina ghrelinu zůstávala stejná celou noc. "K největšímu zvýšení ghrelinu u těchto lidí nedocházelo, což naznačuje, že jejich regulační systém selhává, nebo není schopen reagovat na své vlastní signály," konstatoval Licinio ve své zprávě. "Na první pohled se toto zjištění zdá být rozporné. Očekávali byste, že krev obéznějších lidí bude obsahovat více hormonu hladu. Něco musí překonávat ghrelin u těchto lidí," dodal Licinio.

Výsledky zkoumání rovněž ukazují, že hladina hormonu u lidí s normální váhou dosahuje nejvyšší hodnoty, když tito lidé spí - a tedy nejedí. Nikdo ze štíhlých lidí se neprobudil hladový. "To odporuje stereotypu lidí s nadváhou, kteří se uprostřed noci probouzejí, aby vyplenili ledničku. Lidé v našem výzkumu spali celou noc a obě skupiny jedly jídla, která měla udržet jejich stávající váhu," uvedl Licinio.

Výzkumníci si také povšimli, že obézní lidé méně reagovali na ghrelin - když jedli, hladina ghrelinu neklesala, jak tomu je u štíhlejších lidí. Jiné studie spojily ghrelin s cukrovkou a s vysokým krevním tlakem a badatelé tvrdí, že jejich zjištění by tyto souvislosti mohla osvětlit.

Reklama

ČTK

Reklama

Komentáře

Sara (St, 30. 6. 2004 - 18:06)
... este takych 10 rokov a uvidis ze vychrtly nebudes :-)
A skus pridat este nejaku klobasu a udene maso, sadlo a budes zavidiet svojej slecne :-)
panho (St, 30. 6. 2004 - 10:06)
ja jsem vychrtly 180/70kg a skoro kazdou noc se budim a musim neco snist jinak neusnu :) vetsinou zboucham nejakou cokoladu rohlik s jogurtem nebo neco desne sladkyho a moje slecna mi zavidi :)))
Pája (Pá, 2. 7. 2004 - 06:07)
Též závidím.Mně stačí se na jídlo jen podívat,a tloustnu."Nenáviděla" jsem svoji spolužačku za to,že dlabala od rána do večera,a byla jak z kozy duch.To je teda spravedlnost!
Eva (Po, 5. 7. 2004 - 21:07)
Pro začátek koupím 1/2 kg ghrelinu
Billi (St, 20. 10. 2004 - 13:10)
No víte co?já když něco sním,tak hned ztloustnu,ale když chci zase zhubnout,tak rychle zhubnu,ale na moc mi to nevydrží a proto jdu vyzkoušet akupunkturu...tak uvidíme jesli se ze mě nestane,náhodou,ta co pořád baští a nepřibere ani jedno kilčo...
atlantick (Pá, 2. 7. 2004 - 13:07)
je to hrozné, ale tiež hneď priberiem amusím si dávať pozor, keď zjem večer pizzu tak 4 dni nevečeriam, inak by som bola ako jelito....je to nespravodlive, že niekto sa dlávi ako divý a nič nepriberie......:(
eva (Po, 5. 7. 2004 - 21:07)
Pro začátek koupím 1/2 kg ghrelinu
damnedcat (Pá, 15. 12. 2006 - 15:12)
sportuju každej den a žeru jako popelnice mám 193cm a 83kg jsem baba jak hrom - dělám bojový sporty,nepřipadám si nijak tlustě-spíš svalová hmota...Přez léto mám ale o 10kg míň jak teď v zimě...Ale kdybych přestala trénovat každej den,byl by ze mě samozřejmě Michelin...S nižší váhou se cítím špatně...lepší o chlup víc jak míň bych teda řekla...:-))
Eliska (So, 6. 1. 2007 - 13:01)
Potrebovala bych popis bodu v akupukture na celem tela dekuji
Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
Silva (Po, 5. 7. 2010 - 07:07)
mám Sibutramin 20mg, přípravek obsahující skutečně 20-22mg účinné látky, baleno v lekovkách s bezpečnostními uzávěry po 30, 50 a 100tbl, vše originál zabaleno, označeno, a s příbalovým letákem v češtině, dodání do druhého dne, nejedná se přípravek určený pro lékárenský trh, jelikož byl stažen z prodeje,a není ho možno koupit z oficiálního zdroje nikde ani v USA! využijte možnosti nákupu z dlouhodobě ověřeného zdroje.možnost dodání na Slovensko, email [email protected]
Reklama