Reklama

Nová léčba obezity u diabetiků 2.stupně

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zavádějí jako první ve střední a východní Evropě novou léčbu obezity u pacientů s cukrovkou druhého typu. Čtyřem diabetikům v průběhu srpna vložili do tenkého střeva systém, který zamezuje vstřebávání živin. Váha může časem klesnout až o 30 procent, zlepšuje se také reakce těla na inzulín, řekl novinářům gastroenterolog Marek Beneš z kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

 Přednosta kliniky Julius Špičák doplnil, že v ČR má 52 procent dospělých nadváhu nebo jsou obézní. V Česku se loni léčilo 841.000 diabetiků, až 95 procent mělo cukrovku druhého typu, která souvisí s nedostatkem pohybu, obezitou a špatnými dietními návyky. Obezita výrazně zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, jaterního selhání či rakoviny.

    Beneš uvedl, že cukrovka druhého typu se běžně léčí dietou, pacienti ji ale často nedokážou dlouhodobě dodržovat. Provádějí se také operace na zmenšení objemu žaludku, aby se omezilo vstřebávání živin, a operace střev, kdy se část tenkého střeva vyčlení z trávení. Tyto operace jsou účinné, ale drahé, spojené s řadou komplikací a nevratné.

    Nová šetrná metoda vratná je, výrazně také klesne riziko komplikací. Spočívá v tom, že se endoskopicky pod rentgenem zavede do tenkého střeva systém Endobarrier.

    “Zákrok trvá přibližně dvacet minut. Do horní části tenkého střeva se zavede plastikový, šedesáticentimetrový rukáv, který pokryje část střeva, a tím zamezí vstřebávání živin. Rukáv se dá stejně jednoduše, obvykle po půl roce, odstranit. Ve střevě může být systém až rok. Při zákroku není potřeba anestezie, takže se sníží riziko komplikací,“ vysvětlil Beneš.

Reklama

    “Je to naprosto skvělé, jsem ráda, že jsem dostala šanci tohle podstoupit. Cítím se mnohem lépe, a to jsem teprve pár týdnů po operaci,“ ocenila Jana Hejlová, která podstoupila zákrok mezi prvními v ČR. Uvedla, že měla velmi vysokou hladinu cukru, ta už se zlepšila. Po zákroku zhubla o sedm kilogramů, ubylo jí deset centimetrů v pase a tři kilogramy tuků. Žádné problémy nemá a podle svých slov by se nebála “jít do toho znovu“.

    Špičák doplnil, že operace zatím provádějí z grantu, jde o klinický experiment. Je přesvědčen, že v celkovém součtu další péče, kterou potřebují pacienti po jiných chirurgických metodách léčby obezity, bude tato operace, až se naplno rozšíří, stát o řád méně.

    Snížením váhy za pomoci systému Endobarrier se zlepšuje reakce pacientů na inzulín, jejich tělo ho umí lépe využít. Účinek přetrvává i dlouho po vyjmutí systému ze střeva. Lékaři z IKEM chtějí novou metodou pomoci do konce příštího roku čtyřem desítkám pacientů.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Tomáš Smutný (Čt, 3. 10. 2013 - 00:10)
Doufám že si to budou pacienti celé hradit. Mají totiž volbu. Nežrat.
Diabetik (Čt, 3. 10. 2013 - 08:10)
Diabetes 2. stupně neexistuje, protože se diabetes nestupňuje. Jde patrně o diabetes 2. typu, jehož mechanismus je odlišný od 1. typu.
Pro Tomáše Smutného (Čt, 3. 10. 2013 - 12:10)
Přeji ti, abys dostal diabetes 2. typu. Můžeš se pak léčit tím, že nebudeš žrát a pojišťovna na tobě ušetří, debile.
Juras (Po, 16. 6. 2014 - 21:06)
Doufám že si to budou...Vůbec nevíš o čem mluvíš, nežrat je ještě horší.
Reklama