Reklama

Dobré a špatné potraviny

Seznam potravin chránících lidské zdraví je relativně krátký. Vyplývá to z posledního výzkumu, jenž analyzoval téměř 200 studií, kterých se zúčastnilo několik miliónů lidí

K potravinám, které se řadí mezi "dobré", patří zelenina, ořechy a jídla konzumovaná ve Středomoří.

Škodlivé jsou naopak škrobovité potraviny jako bílý chléb nebo nenasycené tuky obsažené v mnoha sladkostech nebo například v hranolkách. Otazníky se stále vznášejí nad masem, vejci, mlékem a dalšími pokrmy, o nichž stále není jasné, jestli srdci prospívají, nebo spíš škodí.

"Byla bych ráda, aby náš výzkum vnesl trochu jasno do toho, co bychom měli a co bychom naopak neměli jíst," říká spoluautorka studie dr. Sonia Anandová z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu.

Výzkum, publikovaný v pondělí 13. dubna v časopise Archives of Internal Medicine, se ale nečte jako nákupní seznam. Jeho výsledky vyplývají z analýzy předchozích 189 studií, které se zabývaly podobnou problematikou.

Reklama

Podle některých z nich je například pro vznik srdečních chorob hlavním rizikovým faktorem právě strava.

Studie nicméně zdůrazňuje, že potravin, které přímo ovlivňují zdraví lidského srdce, je poměrně krátký seznam, zato existuje "šedá zóna", zahrnující veliké množství potravin, jejichž účinek není jasný.

Podle profesorky preventivní medicíny Lindy Van Hornové je poslední výzkum sice spíš rozborem výzkumů předchozích než doporučením pro konzumenty, nicméně znovu potvrzuje přednosti takzvané středomořské stravy bohaté na zeleninu, ořechy, vlákninu, ryby a olivový olej oproti červenému masu, rafinovaným obilovinám a tučným mléčným výrobkům, na které jsou zvyklí lidé na Západě. Van Hornová ale uklidňuje: "Jde o to, co jíte celkově a jaké jsou vaše stravovací návyky. Když si dáte v den zahájení baseballové sezony hot dog, ještě nemusíte mít výčitky svědomí."

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

pepa (Čt, 27. 8. 2009 - 08:08)
Lidská strava se radikálně změnila po potopě světa.Starý jak Metuzalém se říká podle jeho věku,žil před potopou a dožil se 969 let.Noe,který postavil ohromnou loď z dnes neznámého Goferového dřeva-Archu, zachránil sebe,svoji ženu,tři syny a jejich ženy plus desítky tisíc zvířat. Žil po potopě ještě 365 let plus 600 tedy 965 let.Když čtu dál,tak zjišťuji,že věk lidí žijících po potopě světa se snižuje až na dnešních průměr 70 let.Z toho vyplývá,že lidstvo už nemá k jídlu to co rostlo před potopou.Před tím se mimo jiné nejedlo maso.Také nás zabíjí UV záření,jelikož na nebi už není vrstva vody,která spadla na zemi během 40 dnů potopy.Voda klesala rok. Zdroj Bible 1.Mojžíšova 6.13 až 1.Mojžíšova 8.22
Arcus (Čt, 27. 8. 2009 - 10:08)
Zvolené téma není moc šťastné: kromě jedů neexistují dobré a špatné potraviny. Podle kostituce člověka - někdo potřebuje to, další něco jiného.
http://www.pimpaku.cz/category/l_nky/pipka_a_jej_sv_t
Petr (Čt, 27. 8. 2009 - 11:08)
Potraviny se dělí pouze na dvě skupiny: zdravé a dobré.
126 gramů pohanky (Čt, 27. 8. 2009 - 12:08)
Obávám se, že kombinace (citace z bible + průzkum zdravého jídla) není obvyklá a nějak mi nejde k sobě.
Básník (Čt, 27. 8. 2009 - 16:08)
Nad vysokým věkem starozákonních patriarchů se pozastavovala spousta lidí. Za nejpřijatelnější vysvětlení považuji domněnku, že ten věk není počítán v letech, ale v měsících. Metuzalemův věk 969 měsíců čili přes 80 let je na tehdejší primitivní dobu s minimální znalostí mediciny opravdu úctyhodný.
Tereza (Po, 12. 10. 2009 - 12:10)
Jestli chce člověk jíst kvalitní jídlo, musí mít na výběr, chce to nakupovat tam, kde je z čeho vybírat. Dobrej je třeba Globus nebo i Tesco. Aktuální akční letáky českých supermarketů a hypermarketů najde te zde: Albert leták, Penny Market leták, Globus leták, Tesco leták, Interspar leták
Granvin (Po, 12. 10. 2009 - 16:10)
http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/popelnice-evropy_24549.html
bajaja (St, 21. 10. 2009 - 08:10)
Roztomilé diskuze.Ona ta diskuze má být spíš o naší Hygienické službě a potravinářské inspekci.Možná tomu nebudete věřit ale to co vyroste je ve své podstatě zdravé.K nám se už dostává to co vyrostlo ,upravené lidskou činností a ta jaksi za moc nestojí.Z této lidské činnosti s potravinami máme 70% všech NEMOCÍ.Kdyby se ten náš moderní potravinářský průmysl dostal alespoň na předválečnou úroveň zpracování potravin.Káva cikorka,v pečivu žádné enzymatické urychlovače z Francie,které urychlují v pečivu také růst plísní z námelových hub.A díky slabomyslným prasatům z EU se to pečivo ještě balí do umělé hmoty aby v pečivu ty plísně mohli lépe dozrávat.No snad se najde odvážlivec ,zajde za televizní hvězdou hlavním hygienikem Vítem,vezme jeho hlavu do rukou a zatřese s mu s ní.I na lahvičkách z lékárny je napsáno PŘED UPOTŘEBENÍM ZATŘEPTE.
eva (St, 21. 10. 2009 - 09:10)
Jestli chce člověk jíst...tak to teda opravdu pochybuji ze v hypermarketu najdes "kvalitni jidlo"...vetsinou to pochazi z velkochovu a velkopestiren zalozenych na dotacich a chemii!!! bez se nekdy podivat do nejake zdrave vyzivy a rozsiz si obzor ;)
bajaja (St, 21. 10. 2009 - 21:10)
Musím se touto cestou omluvit prasatům z EU a našemu skvělému hygienikovi Vítovi.
Hygienické limity je ale ALIBISMUS na rakovinu,Crohnovu n.,schizofrenii,kriminální násilí vyvolané obilnými plísněmi,shigelly sonnei způsobující kriminální zkratové jednání,a spousty nemocí z povrchové pasterizace mléka atd.Na vše z toho je hygienický limit.Nač?Jednoduše to ve stravě nemá co pohledávat.Nebo se krimi hoši a dámi mají obhajovat tím,že ve stravě měli měchovce,shigelu sonnei.Vždyť to s celým systémem přípravy zdravé stravy CHCE řádně zatřepat.Jsou to právě lékaři kdo by měli řádně praštit do stolu a hodně ZAŘVAT tak tkhle NE , NE.
Reklama