Reklama

Při jarním úklidu se nezapomeňte zbavit roztočů

První jarní paprsky = velký úklid. Pokud to máte stejně, ujistěte se, že věnujete dostatečnou pozornost úklidu ložnice. Pouhé převlečení ložního prádla vás totiž nezbaví roztočů, kteří se v peřinách rozmnožili během topné sezóny. Nejlépe jim je v zahřátých teplých postelích a není jednoduché je z nich vyhnat.

Jaká opatření přijmout, abyste dopřáli tělu zdravý odpočinek, vysvětlují odborníci z portálu ProAlergiky.cz

S kým máte tu čest?

Prachoví roztoči jsou okem nepostřehnutelní živočichové a vyskytují se v každé domácnosti. Desítky milionů jich žijí v prachu, kobercích, gaučích a v největší koncentraci v matracích a lůžkovinách. Alergenem nejsou přímo oni, ale jejich výkaly. Největší potíže u alergiků vyvolávají v průběhu noci a po probuzení. Příznaky mohou být různé od svědění a slzení očí, vodnaté rýmy, ucpaného nosu, kýchání až po astmatický kašel nebo ekzém.

Roztoči patří do skupiny členovců. Měří 0,3 mm a živí se odpadlými šupinkami odumřelé kůže a dalším organickým odpadem z lidí i zvířat. Alergická reakce je způsobena imunitním systémem, který reaguje na bílkoviny obsažené v jejich výkalech. Alergie může navíc vzniknout v každém věku a některé faktory, například genetická predispozice, vystavení vysokým dávkám alergenů v raném věku nebo oslabený imunitní systém, riziko jejího vzniku zvyšují. Pozornost by tak měli roztočům v domácnosti věnovat i prozatímní nealergici.

Reklama

Zaměřeno na postel

Míra, se kterou se budete muset na péči nebo výměnu ložního prádla zaměřit, se odvíjí hlavně od toho, jestli máte potvrzenou alergii na roztoče, nebo si chcete jen vytvořit hygieničtější prostředí pro spánek. Záleží také na tom, kolik do ložnice chcete investovat. Jak docílit toho, aby nebyla postel čistá „jen na oko”?

„Pokud se vám alergie na roztoče potvrdila, nejvhodnějším řešením je pořízení protiroztočových povlaků. Ty se navlékají na matrace, polštáře a přikrývky, kde vytvářejí neproniknutelnou filtrační bariéru. Velikost trusu roztočů začíná na zhruba 10 mikrometrech, zatímco velikost pórů v kvalitních tkaných povlacích se pohybuje kolem 6 mikrometrů, což pronikání roztočových alergenů 100% zabraňuje. Účinkují okamžitě, takže alergik zpravidla pocítí úlevu již po první noci. Můžete si navíc nechat stávající matrace a peřiny, pokud vám jinak vyhovují,“ vysvětluje Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

Druhou možností je kompletní obměna polštářů, peřin a matrací. Při výběru buďte ale obezřetní. „Mnoho prodejců tvrdí, že v lůžkovinách s polyesterovou výplní a pěnových matracích se roztoči množit nebudou, to však není pravda. Roztoči jsou schopni rychle obsadit jakýkoliv materiál, ve kterém se mohou pohybovat. V nových lůžkovinách se bude za několik měsíců vyskytovat stejné množství roztočů, jako bylo v těch původních. Měnit každý rok polštář, přikrývku i matraci jenom kvůli roztočům, si může dovolit málokdo,“ vysvětluje specialista. Pro lidi s mírnou alergií na roztoče nebo se zvýšenými požadavky na hygienu lůžka jsou v tomto ohledu zajímavé antiroztočové lůžkoviny. Nejčastěji jsou opatřeny speciální impregnací, která množení roztočů zabraňuje. Výhoda takové úpravy je ta, že působí i proti dalším mikroorganismům.

Reklama

Komentáře

Anonym (Út, 24. 10. 2023 - 15:10)

no fuj

Reklama