Reklama

Na budoucí rozvoj cukrovky může upozornit ztloustnutí

Onemocnění cukrovkou má genetické předpoklady. Pokud ji mají oba rodiče, blíží se riziko vzniku této nemoci téměř stu procent. Diabetes prvního typu nelze předejít. Postihuje zejména mladé lidé, kteří jsou pak závislí na inzulínu. Na budoucí rozvoj cukrovky 2. typu, kterou má 95 procent diabetiků, může upozornit to, že člověk mezi 20. až 40. rokem najednou ztloustne, aniž by zásadně změnil životní styl. Novinářům to řekl přednosty interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Štěpán Svačina.

Často se tvrdí, že obezita je příčinou cukrovky. Není tomu tak. Obezita je znamením toho, že se něco s organismem děje, uvedl Svačina. Budoucí diabetiky lze vytipovat. Jsou to lidé, kteří mají cukrovku v rodině, začínají mít problémy s obezitou, stoupají jim hodnoty krevních tuků a zvyšuje se jim krevní tlak. Lékaři si podle Svačiny málo všímají pacientů, jejichž hodnoty krevního cukru na lačno se pohybují mezi pět až sedmi milimoly na litr krve a měli by být již odesláni k diabetologovi.


Na prvním místě v prevenci rozvoje diabetu jsou podle Svačiny fyzické aktivity, nejméně třikrát týdně na úrovni rychlé chůze či jízdy na rotopedu. Důležitá je dieta. Z preventivního hlediska není pravda, že se nemá konzumovat cukr. Vznik cukrovky vyvolává zejména zvýšený příjem živočišných tuků, které jsou ve velkém množství obsaženy v uzeninách.


Podle přednosty interní kliniky motolské nemocnice Milana Kvapila jen pětina diabetiků považuje cukrovku za závažné onemocnění. Diabetes se sice většinou v počátečném stádiu výrazně neprojevuje. Některá z pozdních vážných komplikací cukrovky však postihne čtvrtinu nemocných, například poškození ledvin, očí, nervové poruchy či gangréna dolních končetin.


Výzkumy ukazují, že z lidí, jimž byla cukrovka diagnostikována v 55 letech, do 15 let zemře 28 procent, 27 procent bude mít onemocnění srdce, desetina prodělá mozkovou příhodu a čtvrtina bude mít poškozenou sítnici.


V současné době je registrováno zhruba 750.000 diabetiků, ale
pravděpodobně má cukrovku každý desátý Čech. Počet diabetiků se v České republice každoročně zvyšuje zhruba o 50.000.


Počet diabetiků se zvyšuje po celém světě, protože se stále více lidí stěhuje do měst, kde omezují své fyzické aktivity. Na problematiku cukrovky upozorňuje celosvětová akce Pochod proti diabetu, který se bude konat 14. listopadu. Zájemci mohou získat bližší informace na adrese www.dendiabetu.cz, kde si mohou zaregistrovat i svůj pochod. Loni se v ČR k pochodu připojilo 3500 osob na 55 místech. Ve světě se jich zúčastnilo 200.000 lidí.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Eva (St, 26. 3. 2008 - 12:03)
Dobry den, chtela jsem se zeptat, co ma jist takovy clovek kdyz ma cukrovku? Prosim napiste mi co vsechno ma jist. Moc Vam dekuju za info. Eva
Eli (St, 26. 3. 2008 - 14:03)
Evo,zásady jsou sice stejné, ale stravování může být poněkud odlišné, jestliže je dotyčný na dietě/tam je to volnější/, nebo má tablety či píchá inzulin.
Můžeš upřesnit?
Doporučuji nejlépe nějakou literaturu, stačí brožurka se základy, určitě toho mají v knihkupectví víc.
Blanka (St, 26. 3. 2008 - 19:03)
Naopak si myslím,že pokud má někdo cukrovku ve stadiu,že stačí "jen" dieta,měl by jí dotyčný přesně dodržovat,neboť by se mohlo stát,při "volné dietě",že se diabetes dostane do dalšího stadia,kdy už budou nutné léky,či píchání inzulinu.
Cukrovka II.typu postihuje starší lidi a příčinou je snížená tvorba insulinu,při nedostatečné činnosti slinivky .
Pokud tedy pacient nedodržuje dietu,pak se tato stále více vyčerpává a je nutné inzulin doplňovat injekčně,nebo nutit slinivku k tvorbě inzulinu léky,což obnáší i různé vedlejší problémy.
Eli má pravdu v tom,že při cukrovce "na dietě "nehrozí hypoglykemické kóma,kdyby se třeba člověk nenajedl,nebo se najedl méně,což je nutné přesně dodržovat při léčbě.Volná dieta ,ale neznamená, porušování v konzumaci určeného množství sacharidů,což si mnozí diabetici mylně vysvětlují.
Milan Navrátil (Ne, 21. 6. 2009 - 12:06)
Jsem dlouholetý diabetik a nyní jsem začal s Januvií a zdá se, že je to poměrně vhodný lék. Můj problém byl otékání a zadržování vody a poté co jsem začal užívat Januvii se tyto potíže vytrácejí.
Stanislavskij Gregor (Po, 22. 6. 2009 - 18:06)
Tato nová léčba diabetu zabraňuje mhohým komplikacím diabetu. S Januvii je život snadnější, škoda jen, že ho neužijou naši " kolegové v nemoci" diabetici I. typu.
Alena Psotská (Po, 22. 6. 2009 - 19:06)
Byla jsem na www.cukrovkar.cz a dozvěděla se věci kolem cukrovky o kterých jsem neměla ani ponětí.
Květuše (Út, 23. 6. 2009 - 16:06)
Taky zkuste www.diabetologiepraha4.cz. Píše se tam vo diacentru prof. Kvapila. Velmi mě tydle stránky zaujaly.
Jarka Lipková (Po, 29. 6. 2009 - 05:06)
Já beru Januvii krátce takže se nijak neprojevuje ale jak nad tím přemýšlím tak slabosti od cukrovky sou menší
Reklama