Reklama

Co všechno lze vyčíst z vyšetření krve?

Rozsah krevních testů, které lze provést, je poměrně široký, což umožňuje odhalení různých stavů pomocí laboratorní analýzy. Příklady zahrnují:

 • Hladinu krevního cukru informující o metabolismu cukrů a riziku diabetu,
 • Hladinu tuků v krvi a s tím související riziko nemocí kardiovaskulárního systému. Zvýšená hladina cholesterolu může naznačovat riziko srdečních chorob, zatímco zvýšené hladiny jaterních testů mohou ukazovat na poškození jater.
 • Krevní skupinu,
 • Hematologické parametry, které mohou poskytnout informace o počtu a typu krevních buněk, jako jsou červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Například, nízký počet červených krvinek může naznačovat anémii, zatímco vysoký počet bílých krvinek může naznačovat infekci, onemocnění krve jako chudokrevnost nebo leukémie z vyšetření krevního obrazu,
 • Koncentraci hormonů vypovídajících o stavu reprodukčního systému, štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů. Například, zvýšené hladiny štítných hormonů mohou naznačovat přítomnost nadměrné aktivity štítné žlázy,
 • Zdraví jater na základě vyšetření jaterních enzymů,
 • Hodnoty AMH, kterými lze určit současnou i budoucí plodnost ženy,
 • Citlivost na inhalační alergeny, jako jsou pyly a roztoči,
 • Problematické potraviny způsobující intolerance,
 • Množství vitamínů a minerálů v těle, které jsou důležité pro správné fungování organismu,
 • Hladinu PSA neboli prostatického specifického antigenu, která slouží jako prevence rakoviny prostaty nebo CA 125 specifický pro rakovinu vaječníků.

Základní vs. rozšiřující vyšetření krve

Rozsah zdravotního krytí často závisí na limitech stanovených pojišťovnami, jako je věk, pohlaví a již existující podmínky. Spoléhat se pouze na tyto základní faktory však může být nedostatečné, protože potřeby a okolnosti každého jednotlivce se mohou výrazně lišit. „V naší praxi upřednostňujeme prevenci a personalizovanou péči, které se ukázaly jako účinné při identifikaci a řešení skrytých zdravotních problémů dříve, než se stanou kritickými. Tento přístup nám umožnil zachránit mnoho životů a zachovat zdraví našich pacientů,” říká MUDr. Rodion Schwarz vedoucí lékař ze Schwarz clinic.

 

Jak často je potřeba absolvovat krevní testy

Reklama

Limit není pevně stanoven, protože závisí na různých faktorech, jako je pohlaví, věk, rasa a již existující zdravotní stav. Zatímco preventivní prohlídky hradí pojišťovny jednou za dva roky, častější základní prohlídky doporučují i samoplátcům. Zkušený lékař dokáže pomocí těchto základních testů odhalit mnoho zdravotních problémů a následně provést cílenější testy. Nelze dostatečně zdůraznit, že zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Stejně jako se to nyní stává stále více rozšířeným jak na Západě, tak na Východě, prioritou pro všechny by měly být investice do vlastního zdraví upřednostňováním kvalitní zdravotní péče, výživného jídla a pohodlného spaní.

Čemu byste se měli před odběrem krve vyvarovat?

Pro přesné výsledky krevních testů je důležité dbát na přípravu před odběrem krve. Ideální čas pro odběr je ráno mezi sedmou a devátou hodinou, protože hodnoty některých látek v krvi se mohou v průběhu dne měnit. Den před odběrem byste měli vynechat fyzicky náročné aktivity, alkohol a těžká jídla, jako jsou například ořechy a čokoláda. „Ráno před odběrem nejezte vůbec. Jídlo může v první řadě zkreslit hodnoty cholesterolu a cukru v krvi, vliv má ale i na spoustu dalších parametrů. Příjem tekutin je ale naopak žádoucí, ráno je dobré vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje, neboť vám rozproudí krev v žilách, která poté půjde lépe odebrat. Vynechte však kávu, mléko a silný čaj,” doporučuje MUDr. Rodion Schwarz vedoucí lékař ze Schwarz clinic

Reklama

Komentáře

Andy22 (Čt, 6. 4. 2023 - 14:04)
Ahoj,

nechal si někdo dělat krevní testy? Dá se z nich vyčíst i alergie na lepek apod., nebo je třeba podstoupit speciální testy?

Děkuji moc.
Andy.
Default User Image
Monika (Út, 23. 1. 2024 - 09:01)

Alergie na lepek se dá z krve zjistit - je možno udělat i domácí test - https://www.001shop.cz/rychlotest-gluten-alarm-ke-zjisteni-intolerance-lepku/

Default User Image
Jiří (Ne, 21. 1. 2024 - 00:01)

Mám problém se saturaci krve, průměrně mám 90-92% ale stává se mi že mi klesne až na 73% což se motám a upadám zatím doma na lůžko, stává se mi to dost často na koho se mám obrátit, co je příčinou, dá se to nějak léčit, v lázních mi pomohla procedůra Oxygenoterapie.

Default User Image
Monika (Út, 23. 1. 2024 - 09:01)

Snížená saturace krve, což znamená nižší obsah kyslíku v krvi, může být způsobena různými faktory a podmínkami. Níže jsou uvedeny některé možné příčiny:

 1. Problémy s dýchacím systémem:
  • Pneumonie: Zánět plicní tkáně může omezit přenos kyslíku do krve.
  • Chronická obstrukční plicní nemoc (COPD): Dlouhodobé onemocnění, jako je chronická bronchitida nebo emfyzém, může omezit proudění vzduchu do plic. 
  • Astma: Zúžení průdušek může snížit množství kyslíku v krvi.
 2. Problémy s krví:
  • Anémie: Nízký obsah červených krvinek nebo nízký hemoglobin může omezit transport kyslíku.
  • Krvácení: Ztráta krve může snížit celkový objem krve přenášející kyslík.
 3. Srdeční problémy:
  • Srdeční selhání: Srdce nemusí pumpovat krev efektivně, což může snížit tok kyslíku do těla.
  • Plicní hypertenze: Zvýšený tlak v plicních tepnách může omezit průtok krve k plicím a snížit saturaci kyslíku.
 4. Výšková nemoc:
  • Při rychlém stoupání do vysokých nadmořských výšek může dojít ke sníženému tlaku kyslíku a nízké saturaci krve.
 5. Problémy s hemoglobinem:
  • Abnormální formy hemoglobinu: Některé genetické poruchy mohou způsobit abnormální strukturu hemoglobinu, což omezuje jeho schopnost vázat kyslík.
 6. Otrava oxidem uhelnatým:
  • Tento plyn může vázat hemoglobin a omezit jeho schopnost transportovat kyslík.
 7. Infekce:
  • Některé infekce mohou ovlivnit dýchání a plicní funkci.
 8. Věk a zdravotní stav:
  • Některé stavy spojené s věkem nebo chronickými onemocněními mohou ovlivnit saturaci krve.

Je důležité, aby váš obvodní lékař provedl odpovídající diagnostické testy - zejména vyšetření plic, krve a srdce či vás odeslal ke specialistům, aby byla určena přesná příčina snížené saturace a mohla být  zahájena vhodná léčba.

Reklama