Reklama

Mistr čistič krve ve vašem těle

Lymfatický systém hraje při detoxikaci neodmyslitelnou roli. Rozvádí po těle lymfu, průzračnou, bezbarvou tekutinu, v níž se koupají všechny buňky vašeho těla, a která je všechny pročišťuje.

Lymfatický systém pracuje souběžně s oběhovým systémem a skládá se ze sítě lymfatických cév, které se podobají tepnám a ze stovek lymfatických uzlin, jež jsou rozptýlené po celém těle. Lymfa vtéká a vytéká z krevního oběhu skrz propustné membrány, přičemž přivádí k buňkám živiny a odplavuje odpadní produkty. Odpadní produkty, vyplavované z buněk, jsou filtrovány přes lymfatické uzliny, které jsou nahromaděné ve větším počtu hlavně v podpaží, na krku, ve stydké oblasti, na břiše a na prsou. Součásti lymfatického systému jsou rovněž krční mandle, nosní mandle, střevo, slezina a tzv. Peyerovy plaky v tenkém střevě.

Krční a nosní mandle, slepé střevo a slezinu považovala dříve medicína chybně za cosi postradatelného, ale ve skutečnosti všechny tyto orgány hrají důležitou roli při detoxikaci. Právě ony totiž spolu s lymfatickými uzlinami filtrují jedy z lymfy a ničí choroboplodné mikroorganismy a buněčný odpad, jako jsou například odumřelé bílé krvinky.

Lymfatický systém hraje velmi důležitou roli ve funkci imunitního systému vašeho těla. Bílé krvinky, jako jsou lymfocyty a makrofágy, totiž v lymfatických uzlinách napadají a požírají škodlivé mikroorganismy. Když onemocníte infekční nemocí, ty lymfatické uzliny, které jsou nejblíže napadené oblasti, otečou, neboť v té chvíli obsahují toxiny. Nejspíš jste už asi někdy měli oteklé lymfatické uzliny pod dolní čelistí, když vás bolelo v krku. Oteklé uzliny ukazují, že lymfatický systém se v této chvíli velice namáhá, aby přemohl útočící mikroorganismy. A když infekce pomine, lymfatické uzliny se zas navrátí do své původní velikosti, která zhruba odpovídá malému hrášku.

Třebaže lymfatický systém je skutečně do určité míry podobný oběhovém systému, nemá na rozdíl od něho takový přepych, jakou je vlastní pumpa, kterou je pro oběhový systém srdce. To nepřetržitě vhání krev do tepen, zatímco lymfatický systém závisí na vnějším tlaku, jako je cvičení, dýchání a masáže, které rozproudí lymfu. A následkem nedostatečného pohybu lymfy je, že mnoho lidí trpí ochabnutím lymfatických funkcí. Pokud ale lymfa neplyne volně, dochází ke stagnaci, odpad se navrací zpátky do buněk a infekce se v těle spíše uchytí na nějakém "opěrném bodě", takže bude docházet k recidivám.

Reklama

Pokud máte zduřelé lymfatické uzliny, aniž byste trpěli akutní infekční chorobou, nebo pokud z oteklé i poté, co už vás nemoc přešla, poraďte se s lékařem.

Příznaky zhoršené lymfatické funkce:

  • Oteklé lymfatické uzliny
  • Časté (a opakující se) infekční nemoci
  • Měkké lymfatické uzliny
  • Ztvrdlé lymfatické uzliny
  •  
  • Celulitida Zdroj: Laura Vukovicová - 14-denní pročištění organismu léčivými bylinami

 

Reklama

Komentáře

Bjoe (Čt, 26. 6. 2003 - 21:06)
Proč se teda odstraňují mandle? Když recidiva může být způsobená nedostatkem "pohybu" lynfy? Nestačilo by předepsat nějaké cvičení?
coroner (Pá, 27. 6. 2003 - 17:06)
Odpověď na položenou otázku je jednoduchá: Z neinformovanosti.

V případě slepého střeva se nejedná o detoxikační záležitost, ale o energetickou protiváhu v oblasti střev.
Při vyoperování slepého střeva dochází k porušení energetické rovnováhy, což se odrazí v celkovém oslabení v této části těla.
To vznikne tak, že dojde k rozptylu kontraktivní energie, která se až doposud soustřeďovala ve slepém střevu, začne převažovat energie expanzivní - uvolňující, oslabující.
Kromě řady možných zažívacích poruch takto vzniká např. predispozice pro vznik břišní kýly a zvýšenou zátěžovou únavnost dolních končetin, která může v ojedinělých případech vyústit až v RS.
Škoda, že některé věci začíná medicína objevovat až nyní. csk
Jana (Út, 22. 11. 2005 - 18:11)
Já mám zvětšené lymfatické uzliny v obou tříslech,jsem již po dvuch operacich varixu v období 12 ti let,a po třech porodech. Mám veliké obavy zda nebudou zhoubné.Jdu na exstirpaci uzlin tento měsíc.nenašla jsem žádné povídání na toto téma. Jana
weronika (Út, 5. 7. 2005 - 19:07)
prosim..od soboty jsem nemocná a mela jsem horecku..tet mam i otekle uzliny na krku..newim co s tim mam delat za 3 dny jedu na dost dulezity soustredeni s aerobikem prosim pomozte
Hana (Čt, 17. 5. 2007 - 01:05)
Mam otekle uzliny v podpazi, nevim co s tim? Na prave strane me to docela boli. Prosim poradte mi...
lejdy (Čt, 1. 11. 2007 - 18:11)
Taky by chtěla vědět otekle uzliny pod pravou paží co s tím
děkují
Lukáš (Út, 29. 1. 2008 - 12:01)
Zdravím já mám oteklé krční mandle a to nemám angínu..je to docela nepříjemné..nevíte co s tím? Děkuji
Monika (Ne, 17. 8. 2008 - 19:08)
Dobrý den, mám syna (3,5 roku), který má několik zvětšených uzlin na krku ve velikosti fazolí. Pediatr mu vzal krev a vše ok. Řekl, že řešit to bude, až kdyby se zvětšovali. Zvětšené je má už dva roky. Existuje něco čím by se dali zmenšit..pročistit? Děkuji. Monika
Lucie (Út, 26. 5. 2009 - 18:05)
Dobrý den chtěla bych se zeptat, dnes v noci mi z ničeho nic otekly uzliny pod ušima a mandle bolí mě hlava. přišlo to z ničeho nic je vedro a neměla jsem ani nic studeného a ani zmrzlinu a nevím z čeho by to mohlo tak najednou být. moc děkuji Lucka
Kristýna (Pá, 10. 12. 2010 - 15:12)
Dobrý den, byla jsem nachlazená (rýma, bolest v krku) a nahmatala jsem si uzlinu na pravé straně krku pod čelistí. Je to už dva týdny a uzlina je pořád stejná (podle mě tak 2cm). Byla jsem s tím u praktické lékařky a ta mi udělala krevní testy(krevní obraz, jaterní testy). Všechno dobré. Předepsala mi penicilin s tím, že jsem asi přechodila angínu. Teď jsem byla na kontrole a na ORL (doktor mi prohmatal krk, prohlídl mi ho zevnitř), kde mi řekli, že uzliny jsou v normě a že jsem asi měla zánět nosohltanu. V moči mi vyšla E. Coli, prý mám zánět moč. cest. Může být uzlina od toho? Dost mě to stresuje, když si čtu na netu, co to může být. Uzlina je hodně pohyblivá (jakoby klouže pod prstama), nebolí, když mám hlavu v normální poloze, tak jí nahmatám jen trochu, vyleze když mírně zakloním hlavu.

Děkuji
nikol (Čt, 9. 1. 2014 - 13:01)
Dobrý den, byla jsem...je kristinko muzu se vas zeptat ,jak jste t tedy vyresila ? mam uplne ten sam problem...uzlinu na krku krevni testy perfektni a bolesti uzlin ale nezvetsene jen ta kulicka na krku..doma mam rocni dceru a tak ji nechci tahat sebou po doktorech ..zda mam nekam chodit ..ted se detoxikuji tak jsme myslela ze je to z toho ale pani bylinarka co mi detoxikaci predepsala rikala ze by uzliny bolet nemely...moc moc dekuji za odpoved
Mary (Pá, 4. 5. 2018 - 21:05)
Ahoj prosím vás mám asi něco jako „knedlík v krku" nebo tak něco a mám fobii z doktorů tak nwm co mám dělat je mi13 fak nevím
Amy (Pá, 4. 5. 2018 - 21:05)
Ahoj prosím vás mám asi...Tak jim to asi budeš muset říct nic se nedá dělat a aby se ti to nezhorsilo a buď v klidu!
Amy (Pá, 4. 5. 2018 - 21:05)
Ahoj prosím vás mám asi...Myslím tvým rodičům
Reklama