Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Proč jíme z nudy?

Jídlo může být jakýmsi rozptýlením, jestliže se nudíme nebo musíme plnit nevděčný úkol. Abychom neupadali do tohoto pokušení, naučme se rozeznávat, jaký skutečný smysl má hlad a pocit nasycení, píše italský deník Corriere della Sera.

 Sledujete v televizi nějaký nezáživný program? Dejte si pozor, abyste neměli na dosahu jídlo, zejména takové, které je bohaté na cukry a tuky, tedy velmi kalorické, protože by se vám mohlo stát, že se jím budete krmit zcela nevědomky.
    Konzumace jídla výrazně roste, když lidé sledují nudný televizní program, zatímco v případě, že je program zaujme, nemají potřebu po jídlu sahat. Ukázala to studie švédských vědců zveřejněná na stránkách časopisu PLoS ONE, v jejímž rámci byla sledována skupina mladých žen.
    Proč a jak může nuda přispívat ke zvýšené konzumaci, zkoumali rovněž irští a britští vědci ve své studii zveřejněné v časopise Frontiers in Psychology. Badatelé požádali účastníky studie, aby si po dobu jednoho týdne vedli deník, v němž si budou zaznamenávat, kdy a jak jedli a jakou přitom měli náladu. Ukázalo se, že zvláště v případě nudy pojídali kalorická a nepříliš zdravá jídla.

    Ve druhém experimentu měla jedna skupina účastníků studie splnit nudný úkol a druhá zase zábavný. Také v tomto případě vědci konstatovali, že plnění nudného úkolu vyvolává touhu po něčem k zakousnutí, zejména více kalorickém. Jestliže však dali vědci pokusným osobám plnícím nudný úkol k ruce zdravé jídlo, například rajčata, vybíraly si tyto osoby často toto zdravější jídlo.

    Jinými slovy: když se nudíme, nepotřebujeme se jídlem ani tak nasytit, jako spíše nalézt rozptýlení z nudy. Co tedy dělat, abychom se vyhnuli tomu, že budeme tělu dodávat nadbytečné kalorie?

    “Je to více než jasné. Musíme si uvědomit pocit nudy a 'zneškodnit' ho tím, že dříve, než se vrhneme na jídlo, změníme druh činnosti,“ říká docentka sociální psychologie na univerzitě v Modeně Nicoletta Cavazzová. “Za druhé bychom se měli naučit rozeznávat pocity hladu a sytosti a reagovat spíše na tyto podněty, než na stav duše. Tato schopnost rozeznávat tyto signály je často oslabena vnějšími faktory, jako je to, že máme jídlo na dosah, nebo že jsme v některých situacích 'povinni' jíst bez ohledu na to, zda máme chuť,“ dodává.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (24)

 • Obrázek uživatele Adela
  Adela (anonym)

  Dobrý den, ja také jím z nudy, protože nemám pracu a jsem cellou dobu doma. Mám strach, že budu obezní, už jsem trochu silnější.. Co dělat?

  Zář 25, 2015
 • Obrázek uživatele ruda z moravy
  ruda z moravy (anonym)

  Dobrý den, ja také jím z... Uč se, moudrá moc nejsi a hlavně nežer.

  Zář 25, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Dobrý den, ja také jím z...Kdo nepracuje, ať nejí.

  Zář 25, 2015
 • Obrázek uživatele Sara
  Sara (anonym)

  Dobrý den, ja také jím z...Cvič, jez zdravější jídlo, pij hodně vidy a jestli chceš rychlejší zhubnout vezmi nějaké doplňky stravy

  Zář 25, 2015
 • Obrázek uživatele Adela
  Adela (anonym)

  Cvič, jez zdravější...Doporučte něco!! Jaké jídlo je zdravé, které doplňky?? Musím rychlé zhubnout před svatbou sestry!!

  Zář 27, 2015
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Doporučte něco!! Jaké...To je běh na dlouhou trať, však jsi o svatbě už jistě nějakou dobu věděla? Takové diety a hurá hubnutí je k ničemu, to se rychle nabere a ještě trochu víc. Chce to celkovou změnu, hlavně taky víc pohybu, stačí chůze.

  Zář 27, 2015
 • Obrázek uživatele Adela
  Adela (anonym)

  To je běh na dlouhou trať,...Vím že jsou rychlé způsoby hubnutí, který je nejrychlejší??

  Zář 28, 2015
 • Obrázek uživatele rada
  rada (anonym)

  Vím že jsou rychlé...Míň žrát, víc se hýbat. nejjistější, nejúčinnější a až zas tak pomalý také ne.

  Zář 28, 2015
 • Obrázek uživatele Šimek a Grossmann
  Šimek a Grossmann (anonym)

  Nejlepší je upadnout na hubu, rozbít si ústa, která pak nemohou přijímat potravu a zhubnutí přijde samo.

  Zář 28, 2015
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Vím že jsou rychlé...Tak jinak: čím rychlejší(dieta), tím BLBĚJŠÍ!

  Zář 29, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Vím že jsou rychlé...Když jsi se vycpávala tak, že teď musíš urychleně hubnout, taky jsi měla podobně oduševnělé otázky a hloubala jsi nad vztahem akce a reakce?

  Zář 30, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!

  Zář 30, 2015
 • Obrázek uživatele Sara
  Sara (anonym)

  Vím že jsou rychlé...Zkus piperinu v kombinaci s zeleným ječmenem a cvič pole dance - opravdu zhubneš rychlé!

  Říj 05, 2015
 • Obrázek uživatele Jolan
  Jolan (anonym)

  Ja si také myslím, že piperina může pomoct. Doporůčím prašky Piperine Forte. Jsou to přirodní tablety tedy když neboudou fungovat aspoň nenarušují zdraví.

  Říj 06, 2015
 • Obrázek uživatele sylvie
  sylvie (anonym)

  To je pravda piperina není škodlivá. Osobně jsem brala Piperine Forte a pomohlá.

  Říj 07, 2015
 • Obrázek uživatele chi
  chi (anonym)

  Jíte z nudy, páč se nudíte. Když se nebudete nudit, nebudete jíst, když se nudíte.

  Říj 07, 2015
 • Obrázek uživatele Platí to i obráceně
  Platí to i obráceně (anonym)

  Když budete jíst, tak se nebudete nudit.

  Říj 08, 2015
 • Obrázek uživatele Hela
  Hela (anonym)

  Kde můžu koupit ty piperinové tablety? Přečetla jsem několik pozitivních názorů a mám o ně velký zájem

  Lis 09, 2015
 • Obrázek uživatele Líba
  Líba (anonym)

  Kde můžu koupit ty...V papírnictví.

  Lis 09, 2015
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  Kde můžu koupit ty...Tak míň žer a ještě ušetříš na luxusní dovolenou.

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele V.
  V. (anonym)

  pravidelně přibírám (velmi rychle)a pak těžké a dlouze shazuji. Nejedná se o pár kilo, ale vždycky pár desítek! Bohužel. Vim, že mám problém, ale nemuzu ho zastavit. Nemám problém půl roku list 2 jablka denně, na druhou stranu pak taky nemám problém list 5 čokolád denně. A proč to dělám? Kromě toho, že mi to jídlo dělá prostě dobře, si myslím, že je to proto, že jsem nikdy neměla moc aktivit - nebavilo mě s kamarády jezdit na vody nebo na lyže, prostě jsem nejradši byla sama, jedla jsem a litovala se, že zase ztloustnu. Průšvih je, že teď jsem v situaci, když jsem vážně vyzrana jako prase, není divu., dva měsíce jsem byla doma, kdy jsem jen ležela a koukala na teĺku a jedla tak za 5 lidí. Teď jsem tak nějak na začátku další z x předsevzetí zase jednou zhubnout. doufám, že to dokážu, vždycky to dokážu, nikdy ale nevydrzim příklad - na začátku roku 75 kilo. teď 120. Je mi 27 let

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele zkušenost
  zkušenost (anonym)

  pravidelně přibírám...Tak aktivity nejsou jenom lyžování, voda atd., to by mě také nebavilo. jsou milióny jiných aktivit. někdy to chvíli trvám, než člověk najde sám sebe, co ho baví a dělalo by mu radost a myslím, že s věkem a starostmi je to ještě horší. Zkus se ale třeba zamyslet, co tě bavilo jako malou. před lety jsem řešila stejný problém, jako ty. Pak jsem zapátrala v paměti a vzpomněla si, jak mě v dětství bavilo tvůrčí psaní, malování a pěší tůry. Tak jsem se k tomu vrátila. Přežírání skončilo, i chutě na různé sarakvajdy. Dalším efektem bylo, že váha byla dole a také, ač jsem introvert, našla jsem si přes tyto záliby pár dobrých přátel (nebo lépe řečeno, spíše oni mně). Tak snad je to také tip pro někoho, komu to může sednout.

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele božena
  božena (anonym)

  Mám podobný problem. Je mi 34 leta a vážím 90 kilo. Největší problém mám se sladkostmi... Možná mám fizickou a psychickou závislost na sladkosti? Můžu jít zdravější jídlo, sportovat, nepít alkohol a sladkého nejít nemůžu! Chci a nemůžu a je to pro mě velký problém....

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Mám podobný problem. Je mi...Kup si ve zdravé výživě sušené fíky. Nejsou kalorické, ale strašně sladké.

  Lis 11, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama