Reklama

Přílohy v dietě: jíst nebo vynechat?

Přílohy v redukční dietě jsou předmětem dlouhých diskuzí. Jedni radí úplně vynechat, protože tak snížíme příjem sacharidů v období hubnutí. Druzí oponují, že absence příloh nemá smysl a vede jen ke krátkodobému výsledku a návratu váhy zpět po zařazení příloh do jídelníčku. Oba přístupy mají pravdivé argumenty, nejlepší je jako obvykle zlatá střední cesta.

„Dlouhodobé vynechání příloh při redukčním režimu není vhodné, protože jsou důležitým zdrojem komplexních sacharidů,“ říká Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. „Na druhou stranu, množství příloh je potřebné regulovat. Podle našich dlouholetých zkušeností se vyplatí přílohy vynechat nebo omezit v počátcích redukčního programu - takovýto postup pomůže rychleji nastartovat hubnutí.“

Důležité je vědět, jak přílohy připravovat a zařazovat do jídelníčku

Lze však úspěšně hubnout i bez vynechání příloh. Důležité je vědět, jak je připravovat a zařazovat do jídelníčku. „Měli jsme klientku, která měla přílohy velmi ráda a vícekrát zkoušela hubnout, ale nikdy se nedokázala příloh na delší dobu vzdát, proto její snahy o štíhlejší postavu vždy ztroskotaly. Přílohy jsme tedy zařazovali i v prvních týdnech hubnutí, ale změnili jsme způsob jejich kuchyňské úpravy a poradili, se kterými potravinami je kombinovat a jak ušetřit energii,“ říká Kristýna Galová.

Reklama

Můžete zkusit kompromis - v prvních týdnech hubnutí jíst přílohy dvakrát nebo třikrát do týdne a u zbytku jídel je zcela nahradit zeleninou.

Přílohy však zařazujte raději v rámci oběda, jako součást večeře při redukčním režimu vhodné nejsou. Porce přílohy by neměla být větší než 150 gramů.

Některých příloh je lepší se vzdát úplně

Některých příloh bychom se měli raději vzdát úplně, nejen v době hubnutí. Hranolky, houskové knedlíky nebo bramboráčky nám mohou chutnat, ale zdravá racionální strava s nimi nepočítá. Vhodná není ani bramborová kaše; i ta obsahuje poměrně velké množství energie, vyšší glykemický index (brambory jsou téměř rozvařené) a pro redukční dietu nevhodnou kombinaci sacharidů a tuků.

Vhodnými přílohami naopak jsou rýže, brambory, celozrnné těstoviny nebo těstoviny z tvrdé pšenice, případně špaldové těstoviny.

Přílohy může vždy vhodně doplnit mladá blanšírovaná nebo dušená zelenina. Vedle toho, že zvýší estetiku servírovaného jídla, také více zasytí, proto si vystačíme s menší porcí přílohy.

 

Energii lze ušetřit i tak, že budete upřednostňovat nové brambory, jarní kořenovou zeleninu a čerstvě připravené domácí těstoviny, které mají vyšší obsah vody a tím i méně energie.

Nižší glykemický index je pro hubnutí příznivý

Protože přílohy obsahují velké množství sacharidů, vyplatí se sledovat vedle energetické hodnoty také jejich glykemický index. Ten vyjadřuje schopnost sacharidové potraviny ovlivnit hladinu cukru v krvi; čím je nižší, tím je potravina vhodnější. Potraviny s nízkým, maximálně středním glykemickým indexem napomáhají udržovaní normální koncentrace glukózy v krvi, prodlužují pocit nasycení a také poskytují dostatečný „prostor“ pro využití energie z tuků.

Důležitý je i způsob tepelného zpracování

Glykemický index je kromě druhu potraviny ovlivněn také jejím zpracováním. „U příloh jde zejména o jejich tepelnou úpravu - čím je delší, tím se hodnota glykemického indexu zvyšuje. Proto bychom neměli přílohy rozvářet, ale vařit pouze do doby, než budou „al dente“. Rovněž zeleninu bychom měli vařit krátce nebo ji přidávat k vařenému jídlu těsně před jeho dokončením, abychom zbytečně nezvyšovali glykemický index pokrmu,“ vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

Příloha

Energetická hodnota na 100 gramů

Glykemický index

Nové brambory vařené

290 kJ

střední

Brambory vařené

360 kJ

střední

Brambory vařené ve slupce

365 kJ

vysoký

Brambory pečené

390 kJ

vysoký

Bramborová kaše

480 kJ

vysoký

Bramborové hranolky smažené

1110 kJ

vysoký

     

Rýže bílá vařená v páře

410 kJ

nízký

Rýže divoká tmavá -wild

420 kJ

nízký

Rýže natural - hnědá

465 kJ

střední

Rýže paraboiled

515 kJ

střední

Rýže bílá dlouhozrnná

545 kJ

střední

Rýžové chlebíky

1598 kJ

vysoký

     

Celozrnné těstoviny al dente

530 kJ

nízký

Těstoviny vaječné al dente

540 kJ

nízký

Špagety bezvaječné al dente

520 kJ

nízký

Špagety al dente

660 kJ

nízký

Reklama

Komentáře

Kacka (St, 13. 4. 2011 - 15:04)
Super přílohou, po které se netloustne, je zdravá,a přesto je na chuť výborná, jsou celerové hranolky smažené na olivovém oleji. Zní to trochu děsivě, já vim, taky jsem se napoprvé trochu lekla, ale chuť příjemně překvapila a chutnaly i širému okolí:)
! (St, 13. 4. 2011 - 21:04)
Ještě lepší jsou dřevěné hranolky smažené na převodovém oleji.
Karolína (Po, 18. 4. 2011 - 09:04)
Zkuste raději tohle -
http://protistarnuti.cz/hubnuti

hubnu, hubnu a hubnu, pecka! :-)
Eva (St, 4. 5. 2011 - 19:05)
Zhubla jsem zdravě pomocí pohybu a úpravy jídelníčku za 1 rok z 158cm/60kg na 52 kg. Pomohu i Vám se změnou postavy, zdravým způsobem za pomoci pohybu a stravy. Vypracuji na základě dat z osobního dotazníku individuální stravovací a tréninkový plán, poskytnu rady do začátku a nastartuji Vás správným směrem. Zhubněte do plavek trvale a bez hladovění. Neničte si zdraví dietami a zázračnými prášky na hubnutí. Napište si o osobní dotazník na [email protected].
Týnka (Ne, 5. 2. 2012 - 08:02)
Kdo z vás chce doopravdy zhubnout a poté zase nenabrat (jojo efekt), musí si srovnat PH v těle. Pokud chcete opravdu někdo zhubnout a nevíte jak, napište mi na mail [email protected] ráda vám pomůžu. A pamatujte, dokud nebudete celkově zdraví, jen těžko dokážete zhubnout! =)
:-( (Ne, 5. 2. 2012 - 08:02)
K tomu stačí normální petržel a ne nějaká ziskuchtivá nána.
... (Ne, 5. 2. 2012 - 11:02)
K tomu stačí normální...To víš, zase reklama. :-)
Reklama