Reklama

Nevyhýbejte se tukům

Rádi bychom vás seznámili s překvapivými výsledky pokusu provedeného v USA, v bostonském zdravotnickém zařízení Brigham and Womens Hospital. 30 lidí s nadváhou drželo dietu nízkotučnou a 31 dietu se střídmým množstvím tuku - velmi podobnou té, jakou navrhuje kniha Krok za krokem. Během prvních šesti měsíců zhubli dobrovolníci z obou skupin přibližně stejně. Avšak po 18 měsících vyšel najevo výmluvný rozdíl.

Tou dobou z první, "nízkotučné" skupiny drželo dietu už jen 20 procent lidí, z druhé skupiny jich vytrvalo 54 procent. A co víc, dietáři se střídmým množstvím tuku jako skupina shodili víc tělesného tuku a víc ubrali v pase než dietáři z nízkotučné skupiny.

Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je podle odborníků fakt, že dieta s mírným množstvím tuků je pro celou řadu lidí přijatelnější než přísný nízkotučný režim. Dá se rozumně dodržovat. Je také jedinou, u níž se dá vytrvat po delší dobu. Dalším důvodem je patrně skutečnost, že ti, kdo konzumují rozumné množství tuku, se nepřejídají jednoduchými sacharidy a snáze zahánějí hlad.

Tato nová rada platí stejnou měrou pro prevenci srdečních onemocnění jako pro hubnutí. Kde je to jen možné, nahraďte nasycený tuk nenasyceným - například místo másla používejte olivový olej, jezte méně masa a více ryb. (Ryby mají mnoho vícenenasycených tuků prokazatelně chránících srdce, zvláště jistou formu, která obsahuje omega-3 mastné kyseliny.) Hlídejte si dobře velikost porcí, abyste nepřekračovali počet kalorií. Vyhýbejte se konzumaci jednoduchých sacharidů, například rafinovanému cukru, bílému chlebu, a zaměřte se na sacharidy složitější, jaké jsou v celozrnném chlebu a v obilovinách.

Zdroj: John Hastings - Krok za krokem ke štíhlé linii, nakladatelství Výběr

Reklama
Reklama

Komentáře

Romča (Čt, 28. 10. 2004 - 09:10)
Výsledky tohoto pokusu mohu jen potvrdit. I já jsem se zúčastnila u nás podobného výzkumu. Rozdělili nás do dvou skupin. V první chvíli jsem byla velmi zklamaná, že zrovna já jsem byla zařazena do skupiny, která měla jídelníček vysokotučný. Během dvou měsíců jsem však musela změnit názor. Zhubla jsem 10 kg. Šlo to bez hladu, jen jsem dodržovala pravidelnou stravu a zhruba po měsíci jsem měla někdy problém sníst i večeři, protože jsem neměla hlad. Dobré na této dietě bylo, že jsem neměla zakázané potraviny (jen jsem musela dodržovat množství kilojoulů a jíst pětkrát denně).
Takže nakonec jsem byla za to zařazení ráda, protože jsem si potvrdila, že to jde a nemusím si odpírat svá oblíbená jídla (jen jejich množství).
Reklama