Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

6 rad, jak hubnout v létě

I v létě se můžete dostat do formy a navíc vám to půjde lépe než v kterémkoliv jiném ročním období!

1. Hýbat se je v létě přirozené
„Léto je ideální dobou pro všechny druhy outdoorových sportů. Od klasického běhu, plavání, jízdy na kole až k míčovým hrám nebo tanci při letních párty. Zkrátka v létě je mnohem jednodušší se hýbat, aniž bychom takovou aktivitu přímo plánovali. Trávíme spoustu času venku v přírodě s rodinou či přáteli, a pokud bychom jen spočítali prosté množství kroků, které denně uděláme v létě ve srovnání se zbytkem roku, dosáhneme zcela jistě o moc lepších výsledků,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.
Pro pravidelný pohyb je zásadní motivace. Jak ji získat? Podle Jany Havrdové jednoduše: „Ideální je, když se v průběhu dne hýbete v rámci normální zábavy. Pro řadu z nás je jednodušší vyrazit na výlet na kolech než na hodinu indoorcyclingu. Track po horách je pro nás zážitek, při kterém vydáme mnohem více než při vedené hodině kondiční chůze. A jak říká moje nejlepší kamarádka a my ostatní to s ní sdílíme - když vynecháme lásku k dětem, tak nejlepší věcí na světě je sex (někdy), jídlo (někdy), ale vždycky plavání (nahá) v moři.“

2. Jóga je ideální cvičení na léto
Pokud hledáte cvičení, se kterým v létě začít, vyzkoušejte jógu. Nebude vám při ní vedro a její blahodárné účinky ucítíte téměř hned, na těle i na duši. „Jóga je jedinečný styl cvičení, při kterém se nejen výrazně posiluje a protahuje celé tělo, ale také dochází k harmonizaci naší psychiky. Pravidelné dýchání plným jógovým dechem při provádění ásan přináší neuvěřitelné zklidnění a doslova navození pocitu pohody a klidu,“ upřesňuje Jana Havrdová.
Ideální by bylo cvičit jógu celý rok. Bohužel všechny známe každodenní realitu, kdy většinou doslova létáme kolem práce, dětí, rodiny. Vše má přednost před vlastním programem. Proto je léto, kdy se běžné pracovní tempo výrazně zpomaluje, je čas dovolených, popřípadě jsou děti na prázdninách, skvělou dobou, kdy se můžeme doslova rozmazlit cvičením jógy. „Sama cvičím jógu v létě téměř každý den ráno ještě před tím, než celá prázdninová smečka vyleze z postele. Pozdrav slunci v přírodě čelem k vycházejícímu sluníčku je už sám o sobě jedinečným zážitkem. Jógové cvičení je opravdu kouzelné a jeho účinky jsou prověřeny staletími. Ve spojení s letní přírodou a sluníčkem je to nádherný zážitek.“

3. Cvičení ve vodě má 4x větší efekt než na suchu!
V létě není nic lepšího než ponořit se do chladivé vody. Pokud si dopřejete aqua aerobik, vězte, že podle nejnovějších studií cvičení ve vodě vede k až čtyřikrát rychlejší redukci váhy než na suchu! „Trénujete tak jak sílu, tak i vytrvalost. Intenzitu cvičení zvyšujete s odporem vody a pozor: zároveň si můžete svaly příjemně masírovat. Oproti ostatním formám aerobiku je toto cvičení bez otřesů a tím pádem si chráníte stav vašich kloubů i kardiovaskulárního systému, který tímto druhem cvičení naopak velice posilujete,“ upozorňuje trenér aqua aerobiku Reinhard Pichler z léčebného hotelu Larimar.
Rovněž bylo prokázáno, že aqua aerobik navozuje fyzické i psychické uvolnění. Cvičení ve vodě ve skupině je zábavné a třeba při něm najdete i nějaké spřízněné duše. Velkou psychologickou výhodou aqua aerobiku je také to, že se při něm lidé nestydí. „Za prvé jsou skryti ve vodě, za druhé na většině bazénů není zrcadlo a za třetí jednotlivé cvičební prvky na sebe navazují v takovém tempu, že rozhodně není čas pokukovat po ostatních cvičenkách. To může být zcela zásadní pro ty, kteří si nejsou svojí figurou stoprocentně jisti,“ radí Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, který provozuje nejrůznější lekce aqua aerobiku.

4. Dovolená je o odpočinku, ne přejídání!
Pokud si chcete skutečně dopřát, rádi zvolíte dovolenou s formou stravování all inclusive. Takové lákadlo se však často nechtěně promění v touhu, užít si všeho co nejvíce. Není pak výjimkou, že právě kvůli nabraným kilogramům z dovolené nemáte tak dobrý pocit, jaký byste mohli mít, pokud byste dodržovali několik málo pravidel. Nejčastěji se setkáte se švédskými stoly. Jejich velkou výhodou je, že si můžete vybírat to, na co máte chuť, ale i to co vám udělá dobře. To, jak jídlo ale kombinujete, podstatně ovlivní, zda se vám bude ukládat do podkožního tuku nebo ne. „Na snídani se snažte vyvarovat přemíry sladkých pokrmů ve formě buchtiček, dortů či nejrůznějších zákusků. Ke sladkosti si dejte vždy jednu porci ovoce. To obsahuje nestravitelnou vlákninu, která pomáhá čistit střeva a snižuje tzv. glykemický index neboli rychlost vstřebávání cukrů ze stravy. U oběda i večeře platí jednoduché pravidlo: Nenechte se zlákat k neustálému přidávání si, naberte si vše na talíř najednou ve vaší přirozené domácí porci. Talíř si přitom rozdělte na pomyslné části: bílkoviny jako maso, ryby, vejce nebo sýry, zeleninu, které by měly zaplnit minimálně půlku talíře a jednu čtvrtinu pak příloha,“ radí výživový specialista Martin Škába z portálu www.skaba.cz.

5. Cola není na žízeň a pozor na přemíru alkoholu
Pitný režim se zejména v létě na sluníčku musí dodržovat. Slazené nápoje vám však dobře neudělají, dejte si raději neperlivou vodu. „Tu pijte i během jídla, musíte-li - ačkoliv jídlo je lepší nezapíjet vůbec, abyste nenarušovali proces trávení. Naprostým nepřítelem jsou pak rozhodně colové nápoje plné cukrů i éček, které se ukládají do podkožního a útrobního tuku, a tak po nich budete rychle tloustnout. A stejně jako u colových nápojů je tomu i s konzumací tvrdého alkoholu. Raději si dejte víno či pivo,“ radí Martin Škába. Dávno známou pravdou je také to, že alkohol zvyšuje chuť na jídlo. Večer zapomeňte na sladkosti a sacharidy například v pizze nebo těstovinách a raději si dejte samotný sýr nebo zeleninový salát se zdravými oleji.

6. Léto je vhodné k očistě
Co takhle si dát nějaké dny očistné? V létě to nebude takový problém, protože díky teplu máme menší chuť na jídlo. „Celé léto doporučuji stravovat se velmi lehce a především vyřadit pšeničnou mouku. Dá se přece koupit celozrnný žitný kváskový chléb. Sladkosti lze nahradit ovocem v kombinaci se semínky a nesolenými ořechy. Do stravy si přidávejte zázvor, kurkumu a mnoho zeleniny, maso si dopřejte jen jednou za den nebo nejlépe obden a nekombinujte maso ani ryby s lepkem, raději si dejte brambory, quionu, jáhly, pohanku, amarant a vždy se zeleninou. Ideální je pět dnů jíst a dva dny být jen na zeleninových šťávách,“ doporučuje Martin Škába s tím, že je ideální čas začít s konzumací semínek. Konopné semínko je považováno za nejvyváženější rostlinnou potravinu, dá se z něj pořídit i prášek, který se skvěle smíchává s ovocnými nebo zeleninovými šťávami nebo se smoothie.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele Bara
  Bara (anonym)

  Brala jste někdy nějaké...Proč si nekoupíš za 40.- nakládaný zelený pepř? Když si k tomu dáš pár čili papriček a zapiješ to zeleným čajem, tak výsledek je stejný - 00 hov..

  Srp 06, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Akorát tě druhý den tě bude pálít prrdel!

  Srp 07, 2015
 • Obrázek uživatele Ondřej
  Ondřej (anonym)

  Proč si nekoupíš za 40.-...Piperina je organickou sloučeninou, která vyskytluje v černym pepře, zatím jeho akce není stejné jako jíst pepř, a můžete o tom přečíst v každé encyklopedií... Já jsem zhubl 6 kilo za 2 měsíců, samozřejmě jestli budete myslet že pouze pilulki vám pomohou, a budete pít 5 piv každý den, jíst tučné jídlo, sedět v křesle a se dívat na televizi to pravdou je že nezhubnete a nic vám nepomůže!

  Srp 07, 2015
 • Obrázek uživatele Buk
  Buk (anonym)

  Nevěřte mu, je to jen zase nový trik šmejdů jak se prezentovat!

  Srp 07, 2015
 • Obrázek uživatele Co to Ondráš žere?
  Co to Ondráš žere? (anonym)

  Piperina je organickou...Pilulki????

  Srp 07, 2015
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Piperina je organickou...Máte pravdu, zaleží pouze na nás jestli a jak rychlé zhubneme. Nemyslím na doplňky stravy že každé jsou hrozné, pokud to bylinné, ale vysoce koncentrované, výtažky to pomohou zhubnout.

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Máte pravdu, zaleží pouze...To píšeš česky? Jinak Piperina je na prd.

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  a jak hubnout v zimě, po Vánocích...?

  Led 05, 2016
 • Obrázek uživatele Susana
  Susana (anonym)

  hubnutí zimou je trochu obtížné, protože cítime že potřebujeme jíst více a tučně. určitě lze zhubnout i zimou ale není to lehké...

  Led 10, 2016
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  opravdu zimou mám větši hlad na tučné jídlo! počkat do leta s hubnutí?

  Led 11, 2016
 • Obrázek uživatele Susana
  Susana (anonym)

  ne musíš čekat do leta ;) začni jíst zdravější jídlo, cvič něco a když opravdu maš velký hlad a ne mužeš přestat jíst zkus bylinné čaje nebo tablety potlačujicí chut a v letě už budeš štíhlá :)

  Led 13, 2016
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  ne musíš čekat do leta ;)...které byliny jsou účinné na hubnutí?

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele pro pipču
  pro pipču (anonym)

  které byliny jsou účinné...Žádné. Musíš se hýbat a večer nežrat.

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele martha
  martha (anonym)

  Kopřiva, zelený čaj, černý pepř, guarana a mladý ječmen je to pouze několik účinných bylin které pomahají hubnout.

  Led 20, 2016
 • Obrázek uživatele maya
  maya (anonym)

  Kopřiva, zelený čaj,...osobní zhubla jsem díky tabletom s černým pepře a pítí koncentrátu mladého ječmena, 9 kilo za tři měsíce!

  Led 24, 2016
 • Obrázek uživatele tak
  tak (anonym)

  osobní zhubla jsem díky...zase lež.

  Led 24, 2016
 • Obrázek uživatele marta
  marta (anonym)

  osobní zhubla jsem díky...také jsem slyšela o účinku černého nebo kajenského pepře v boju s nadváhou ;)

  Led 29, 2016
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  také jsem slyšela o...Pipčááááá je na prd.

  Led 29, 2016
 • Obrázek uživatele lucie
  lucie (anonym)

  osobní zhubla jsem díky...9 kilo za 3 měsíce je to velký úspěch! také chtěla bych tolik zhubnout!!

  Led 31, 2016
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  9 kilo za 3 měsíce je to...tak hejbni prdelej. Pepř to za tebe neudělá.

  Led 31, 2016
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  nezhubně za mně ale pomůže zhubnout.

  Feb 02, 2016
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  doporučuju hubnutí v zimě. Osvědčilo se mi to. Za tři měcíce 12 kilo dolů a to bez léků jen úpravou stravy ne nejedením. Spíš naopak, častěji a menší porce, ale hlavně pravidelně.

  Feb 03, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama