Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

12 rad pro zhubnutí nejen do plavek

Pokud chcete zhubnout zdravě do plavek, tak není vůbec pozdě. Přečtěte si následující rady jak na to bez diet, hladu a hlavně jojo efektu. Do července se ještě zdravě můžete zbavit krásných 6 kil nebo 10 až 15 centimetrů v problémových partiích. Řiďte se aspoň některými z následujících tipů a určitě nějaké ty kila a centimetry sundáte! Jakých zásad se držet, radí Petr Mesároš, výživový poradce při hubnutí.

1. Motivace a cíl - je při hubnutí a pro zhubnutí nejdůležitější. Platí to i u hubnutí do plavek. Proto si stanovte pouze reálné cíle! Jinak motivaci brzo ztratíte a budete se jenom trápit. Když chcete do července shodit celkově například 6 kg, rozdělte si je na několik menších částí. To je: každý týden zhubnu1 kg a začátkem července budu o 6kg a několik centimetrů štíhlejší.Za každé kilo dolů se odměňte. Samozřejmě ne jídlem.

2. Hubnutí začíná již při nakupování - zde platí dvě pravidla. První - nikdy nenakupujte hladoví. Nakoupíte více jídla a navíc ještě kaloričtějšího (sladké, mastné, přesolené). Pravidlo dva - to, co nemáte doma, nesníte. Výběrem kvalitních a nutričně bohatých potravin předejdete domácímu mlsání a lehká a hlavně zdravá jídla si vždy budete mít z čeho připravit. Neomezeně si můžete ale dopřávat čerstvou sezonní zeleninu a rozumně i ovoce. Například jahody nebo třešně.  

3. Snižte příjem a zvyšte výdej energie (kalorií nebo kilojoulů) - celý proces hubnutí i přibývání na váze je velmi zjednodušeně jen o rozdílu mezi přijatou energií ze stravy a vydanou energií nezbytnou pro fungovaní našeho těla, na duševní a fyzické aktivity. Ideální je nejen snížit příjem energie ze stravy, ale i zvýšit výdej energie každodenním pohybem.

4. Hlídejte si složení jídelníčku - řiďte se selským rozumem. Logicky -  smažená, tučná nebo sladká jídla a nápoje obsahují více energie (kcal nebo kJ), než ta netučná a neslazená, připravená vařením, dušením nebo grilováním. Upřednostňujte hodnotné čerstvé a kvalitní potraviny před trvanlivými a polotovary.

??5. Dejte si poloviční porci - pokud nechcete zcela zatratit svá oblíbená jídla, dopřávejte si je méně často a snězte vždy jen poloviční porci. Pokud setrváte, výsledek se brzo dostaví.

6. Jezte 5x až 6x denně - tím bude váš metabolismus v neustálém režimu spalování. Ideální jsou 3 hlavní jídla a 2-3 svačiny denně. Pauzy mezi nimi by neměly být delší než 3 hodiny. Vynechání řádné snídaně se může vymstít velkým hladem večer. Poslední malé jídlo dne jezte nejpozději 3 hodiny před spánkem. Jídla na další dny si plánujte předem.

7. Pijte pravidelně -  tj. 2 l  neslazených nápojů denně s ohledem na vaši fyzickou aktivitu nebo okolní teplotu. Ideální je sklenka kohoutkové vody, ovocného nebo bylinkového čaje každé 2 hodiny. Pozor na alkohol a kávu. Dehydrují naše tělo, alkohol má i velké množství energie, tedy kalorií nebo kilojoulů.

8. Vynechte cukr - především ten skrytý ve sladkostech, sladkém pečivu, slazených nápojích nebo ve 100% ovocných šťávách. Ušetříte tak zbytečně hodně přijatých kalorií nebo kilojoulů z cukru. Sklenice 100% “zdravé“, nedoslazované pomerančové šťávy (2 dcl) skrývá až 5 kostek cukru. Šťávy raději nahraďte čerstvým sezonním ovocem. Zmrzliny a nanuky si dopřejte jen s mírou.

9. Denně se hýbejte - nemusíte být sportovně založení nebo se mořit cvičením. Úplně postačí více každodenního pohybu. Venku je krásně. Proto při cestě autem nebo MHD vystupte dřív a zbytek dojděte vždy pěšky. Hodně energie vydáte i častou chůzí do schodů místo výtahu, pravidelnými domácími nebo zahradními pracemi. Každodenní 20 minutová rychlá chůze na jarem provoněném vzduchu je pro hubnutí lepší než dlouhé jednorázové aktivity.

10. Více se měřte, méně se važte - nejvhodnějším a nejvíce vypovídajícím měřítkem vašeho úsilí oproti hmotnosti jsou vaše míry. Změřte se na začátku svého plavkového snažení a znovu za měsíc na stejných místech. U žen je nejlepším ukazatelem úbytek centimetrů v pase a na bocích, u mužů pouze v pase.
Pozor! Pokud zhubnete, tak všude. Když se budete řídit podle hmotnosti, tak se važte maximálně 1x týdně a vždy za stejných podmínek. Zdravé hubnutí je 1 kg za týden, maximálně však 4 kg za měsíc.

11. Nevěřte slepě zázračným přípravkům, kosmetice ani přístrojům - nic z toho za vás hubnout nebude.

12. Setrvejte a věřte si - to, že jste párkrát zhřešili nebo vám hubnutí nejde zcela dle vašich představ, neznamená, že to celé nemá smysl a nemůžete pokračovat. Najděte příčinu, odstraňte jí a pokračujte. Hlavně však setrvejte! Každý další malý úspěch vás posílí, posune blíže k vašemu letnímu cíli. Již 5% snížení hmotnosti má nemalý pozitivní přínos pro vaše zdraví.

Petr Mesároš, DiS. výživový poradce při hubnutí

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  ketodieta Ne-dieta, ale změna životního stylu. Nebo to tady někdo chce dobře vypadat jenom v létě a v plavkách?

  Čer 15, 2015
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Tady to píšou třeba dobře: kralovstvizen.cz/jak-rychle-zhubnout-do-plavek ;)

  Črv 17, 2015
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Ne-dieta, ale změna...Pokud se vyjadřuješ ke slovu dieta, nauč se ho. To znamená bez dalšího upřesnění pouze druh stravování. Styl stravování je důležitý při nemoci, hubnutí a změně života k lepšímu. Pak se musí dodat ovšem k tomu slůvku další upřesňující slova. Bylo by celkem fajn, kdyby češi používající převzatá slova je používali jak mají. Takový přítel / rozuměj životní parner / je také nedostatečně přeloženo ! Protože samotné slovo přítel znamená to, co sděluje. kamarád, přítel.. boyfriend, to je teprve partner, nebo někdo s kým chodím. Dieta je naprosto stejně vytržené slovo z celku..Takže dieta není vůbec nic špatného.

  Črv 17, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Pokud se vyjadřuješ ke...To vím taky, ale v téhle diskuzi bylo to slovo použito v konkrétním kontextu, a na ten jsem reagovala. Bylo by celkem fajn, kdybys zde napsané bral/a v souvislostech.

  Srp 06, 2015
 • Obrázek uživatele Mariana
  Mariana (anonym)

  Slyšeli jste o piperině? Je...Kamarádka řikala že objednála ty tablety a fungují docela dobře...

  Srp 06, 2015
 • Obrázek uživatele Ondra
  Ondra (anonym)

  Proč si nekoupíš za 40.- nakládaný zelený pepř? Když si k tomu dáš pár čili papriček a zapiješ to zeleným čajem, tak výsledek je stejný - 00 hov..

  Srp 06, 2015
 • Obrázek uživatele Ondřej
  Ondřej (anonym)

  Proč si nekoupíš za 40.-... Piperina je organickou sloučeninou, která vyskytluje v černym pepře, zatím jeho akce není stejné jako jíst pepř, a můžete o tom přečíst v každé encyklopedií... Já jsem zhubl 6 kilo za 2 měsíců, samozřejmě jestli budete myslet že pouze pilulki vám pomohou, a budete pít 5 piv každý den, jíst tučné jídlo, sedět v křesle a se dívat na televizi to pravdou je že nezhubnete a nic vám nepomůže!

  Srp 07, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Jedeš mrcho stou reklamou? Tak si ji nacpi třeba do prd..e!

  Srp 07, 2015
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  1043 Kč? Si děláš prdel..... To si myslí, že jsou lidi debilní? Jediný debil je tu on, protože ani neví jak se jmenuje :)))

  Srp 07, 2015
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já se do plavek vždycky snažím co nejvíce odvodnit, protože když se tělo zbaví přebytečné vody a otoků, tak se krásně vyrýsuje postava.

  Lis 07, 2020
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  To také dělám, myslím, že dost lidí se před plavkovou sezónou odvodní. Jdou pak lépe vidět svaly a bříško je takové ploché

  Led 09, 2021
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Rady jsou k ničemu. Zkusila jsem snad všechny. A nic nepomohlo. Pokud ano, tak hned jojo. Jinak mi pomohla až tahle dieta https://www.ketodiet.cz/. Poradila mi ji kamarádka a to teda byla rada nad zlato.

  Zář 03, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama