Reklama

11 rad pro štíhlý nový rok

Přinášíme Vám několik nenáročných tipů a triků, které vám pomohou udržet štíhlou postavu i po vánočních svátcích.

1. rada: Zrychlete trávení a o Vánocích přiberte minimálně
První trik se váže ještě k vánočním svátkům. Podpoříte díky němu trávení a zabráníte přibírání. Po obědě nebo jakémkoliv větším jídle se nenechejte zlákat k odpočinku před televizí. Místo toho se vydejte na procházku. Pobyt na čerstvém vzduchu snižuje napětí. V zimě navíc spalujeme mnohem více kalorií než v jiná roční období. A nemusíte nutně běhat. Stačí rychlá chůze, kterou ostatně považují odborníci za nejzdravější cvičení vůbec. „Nezatěžují se jí klouby ani páteř, zejména pokud nemáte právě ideální váhu, zato podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Ozdravný systém nastartujete velice rychle díky deseti tisícům kroků denně. Nejjednodušší návod na to, jak se dostat rychle do formy, je pravidlo pěti třicetiminutovek týdně - podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pět krát třicet minut. To není nijak mnoho. Snažte se však pečlivě si tyto chvíle naplánovat do svých diářů. Hodláte jít s kamarádkou na kafe? Třicet minut se před tím projděte. Trávíte odpoledne s dětmi? Běžte s nimi ven. Procházka by se měla stát součástí každého dne,“ doporučuje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness.

2. rada: Po Vánocích si dopřejte očistnou kůru

Očistných kúr je mnoho, podle výživového specialisty Martina Škáby však nejlépe a nejrychleji zabírá ta, která spočívá ve vynechávání masa. „Dopřejte si tři až pět nemasitých dnů. Zařaďte do svého jídelníčku mnoho tepelně upravené zeleniny - hlavně té kořenové, jako je celer, červená řepa, mrkev, ale nebojte se ani jiného typu zeleniny, například brokolice a nešetřete na cibuli ani česneku.“ A detoxikaci podpořte speciálními zeleninovými šťávami. Můžete si koupit zeleninové šťávy z kysané zeleniny nebo si doma můžete zeleninu sami odšťavnit. „Ideální detoxikační mix dostanete z kousku brokolice, rajčete, kedlubny, stroužku česneku, čtvrtiny cibule, mrkve, zázvoru, celeru a červené řepy. Jedna sklenice denně dodá tělu minerály i živiny a sníží chuť na sladké,“ doporučuje Martin Škába, na jehož webu www.skaba.cz najdete nejdelší seznam rad, jak zhubnout.

Zařaďte do své stravy také hodně semínek - nejlépe konopné nebo lněné. Přidat se dají do jakéhokoliv pokrmu a vašemu tělu udělají nevídaně dobře. Například lněné semínko si můžete umlít mlýnkem na kávu nebo mák a přidávat jej do každého jídla. Úžasně podpoříte očistu tlustého střeva a tím velmi odlehčíte játrům, kterým daly Vánoce zabrat.

Reklama

3. rada: Jako žába na prameni

Zlepšete svůj pitný režim, vždy mějte po ruce nějakou vodu - zapomeňte však na ty perlivé. K očistnému režimu volte buď filtrované, nebo kojenecké. Jakmile se každý den probudíte, vypijte sklenici teplé vody (cca 3 dcl) s čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou a 3 - 4 lžičkami rozemletého lněného semínka. Vypijte nejdřív 1,5 dcl, pak si udělejte několik rotací trupu, několik předklonů a i třeba několik dřepů - stačí jich pět až deset. Je prokázáno, že největší účinek mají tyto cviky prováděné mezi pátou až sedmou hodinou ranní, kdy tlusté střevo nejvíce pracuje, a tak jednoduše a naprosto přirozeně podpoříte trávení.

4. rada: Pravidlo šesti

„Vánoce se mohou jevit velice krátkou dobou, ale podle průzkumů i za těchto pár dnů dokáže průměrný člověk získat jeden až dva kilogramy na váze. To se nemusí zdát nijak mnoho, pokud se pravidelně hýbete a dodržujete rozumnou životosprávu. Pokud tak ale nečiníte, jste za deset let těžší o deset kilo, a to už nijak příjemné není,“ varuje Jana Havrdová s tím, že ideální je vytvořit si plán jídelníčku. Jak na to? Představte si, co vás následující týden čeká, naplánujte si pečlivě 5 až 6 jídel denně včetně svačin. Na papíře a v celku to zkrátka uvidíte z trochu jiného, zdravějšího, pohledu.

Když už se stane, že si dáte něco, co jste neplánovali, rozhodně si to nevyčítejte. Prostě si na tom pochutnejte, řekněte si, že to bylo skvělé a něco si odpusťte v dalším jídle - ne však v podobě bílkovin nebo zeleniny a v žádném případě nevynechávejte další jídlo. „Místo toho raději cvičte o deset až patnáct minut déle, než jste plánovali,“ radí Jana Havrdová.

5. rada: Zelenina a bílkoviny nad zlato

Ke každému jídlu jezte zeleninu. Nyní v zimě pouze tepelně upravenou, abychom si dle čínské medicíny nezachlazovali tělo a tím nepodkopávali imunitu. Zdravé hubnutí podpoříte také dodržováním dostatečného množství bílkovin ve stravě. Jejich zdroje jsou jak rostlinného (obiloviny, luštěniny, sójové produkty = tofu, tempeh, robi maso, klaso sekaná apod.) tak i živočišného původu (mléčné výrobky, maso, vejce, výrobky z vaječných bílků = šmakoun).

6. rada: Oleje, které spalují tuky

Při přípravě jídel se nebojte experimentovat a vyzkoušejte nejrůznější zdravé oleje - lněný, makadamový nebo konopný. Tyto oleje patří do studené kuchyně. Jsou bohaté na tzv. omega-3 mastné kyseliny, u kterých bylo prokázáno, že ovlivňují spalování tuků.

7. rada: Bílá pečivu nesluší

„Omezte bílé pečivo a vyzkoušejte místo něj například celozrnné kváskové pečivo. Je velmi chutné a skvělé na namazání různých zdravých pomazánek. A díky obsahu bakterií mléčného kvašení, podpoříte zdravé fungování vašich střev,“ vyjmenovává Martin Škába.

8. rada: Braňte se chuti na sladké

Chuť na sladké nenásilně zaženou dvě deci vody s pár kapkami extraktu z grepových jadérek. A pozor: nedostatek spánku přivádí chutě na sacharidy a sladkosti. Vyspěte se a alespoň nějaké své povinnosti delegujte. Nehleďte na míru splnění a chvalte!

9. rada: Zvolte ten správný pohyb a naplánujte si ho

Hubnout nelze bez pohybu, vy ale musíte zjistit, jaký je právě pro vás vhodný (a který vás bude bavit). Chlad a brzká tma nás často nutí k lenošení, proto je nejlepší udělat si z cvičení zábavu a co nejvíce si ho zpestřit. Hýbat se můžeme všude. Proč jet výtahem, když můžeme vyběhnout schody? Poslední zastávku tramvaje můžeme jednoduše dojít, k dispozici jsou bazény, kluziště... „Cvičení může být zábava i ve fitness centrech, kde si můžete vyzkoušet jednou spinning, podruhé zumbu nebo kickbox a mnohá další cvičení, či si najmout trenéra, který vytvoří cvičební plán i cíle vám přímo na míru. Možností je dnes nepřeberně a cvičení je rozhodně zábava, často brzy příjemně návyková,“ radí Jana Havrdová.

10. rada: Pozor na jídlo po cvičení

Pokud začnete cvičit, pozor na stravu po výdeji energie: do 15 minut si dejte nejlépe sušené ovoce a do 30 minut po cvičení proteinový nápoj bez umělých sladidel nebo zdravou proteinovou tyčinku bez přidaných cukrů a konzervantů.

11. rada: Motivujte sami sebe
Stanovte si, proč chcete zhubnout a najděte si emocionální propojení s daným cílem. „Po několika dnech vám často motivace dojde, proto je dobré sepsat si, proč se snažíte nepřejídat a cvičit. Vše si pak přepište na malou kartičku a tu noste pořád s sebou, abyste se na ni mohli kdykoliv podívat,“ uzavírá Martin Škába.

 

Reklama

Komentáře

Ajka (So, 27. 12. 2014 - 13:12)
Kdo se hýbe přes rok,tak ať se nají a odpočívá,kdo se nehýbe,tak tomu to už vůbec nepomůže,takže rady na nic.Hýbejte se a nežerte, buřti, a celý rok,pak nebudeme muset číst takové stupidní články.
ASDF (Pá, 23. 1. 2015 - 15:01)
Opravdové hubnutí bez blbntí
Stáňa (Ne, 25. 1. 2015 - 17:01)
Mám letitou zkušenost, která se mi potvrzuje stále znovu. Silné vůle s věkem ubývá. Času, který jsem ochotná věnovat neustálému přemýšlení o tom co smím, co ne, co budu svačit zítra a za týden také ubývá - hlavně té ochoty ubývá. Mám úplně jiné starosti a hubnutí mě nesmí obtěžovat, musí jít samo a nenápadně, jen s mou mírnou podporou. Žádnou z diet nemůže normální(tím myslím průměrně mlsný) člověk držet stále - do smrti si nedám čokoládu=blbost, nedám si řízek, budu snídat naklíčenou pšenici=další blbost,atd.atd. .Už se nevrhám na každou novou radu a nežasnu nad tím, že někdo zhubnul za rok 50 kg. Tělo možná zhublo - a jak se má duše? Nehledě na to,že tělo ztloustlo z nějakého důvodu. Ten důvod je v hlavě a ne v dietě. Takže když už bylo opravdu ouvej, dlouho jsem vybírala a nakonec sáhla po těch potravinových doplňcích.Je tam od všeho něco a dohromady to báječně funguje. A hlavně v klidu.
pat (St, 11. 11. 2015 - 16:11)
konec roku a jak vaše hubnutí, úspěšné nebo ne?
Helena (St, 11. 11. 2015 - 18:11)
Mám letitou zkušenost,...Končí rok a mám dole 4 kila. Víc ani nechci.Je mi šedesát,mám pohyb a jím stále asi deset let jinak.Ty totiž nevíš, co píšeš. Řízek mi dávno nechutná, pšenici nejím,obarvenou kostku tuku /čokoládu/ nemusím a mlsná dávno nejsem. Ono to totiž po určité době dodržování zdravé stravy přejde. Když pak jednou za dlouhý čas zkusíš ten řízek, zjistíš, že nemá chuť. Nepamatuješ jí a divíš se, proč si o něj tolik stála. A s čokoládou je to stejné. Kus tuku , tak jí vnímám já a je mi po ní špatně:-)Ono to je v hlavě. Tak se Stáňo nevymlouvej a věř, že naopak ta duše je pak veselá a osvobozená. A napiš, kolik si zhubla? Nejhorší je, kdž ženy lžou samy sobě. Věk, jasně, že v mládí to jde rychleji. Ale všechno jde stále..Stačí třeba nejíst a hodně chodit. Rychle a aspoň 6 km denně. Já tedy dělám víc a jsem mnohem starší.Cím déle to dělám, tím lepší mám kondici. Ve čtyřiceti jsem rozhodně tolik neuběhla a neudýchala.
jirka (Út, 24. 11. 2015 - 19:11)
konec roku a jak vaše...v lednu važila jsem 87kg, během prazdnín odstartovala jsem své hubnutí na metě v září s číslem 74kg a jsem velmi spokojená :)
Helena (Út, 24. 11. 2015 - 23:11)
v lednu važila jsem 87kg,...Gratuluji ! Je to výborné a držím palce, at se stále daří.
Lara (Út, 24. 11. 2015 - 23:11)
Končí rok a mám dole 4...Máš naprostou pravdu, já takhle kdysi z nějakého, ne hubnoucího, důvodu přestala jíst hovězí maso. Po letech bych ho nepozřela i kdybyych chtěla. Myslím, že tak je to i s chutí na sladké

Dobrou všem
maya (St, 25. 11. 2015 - 22:11)
jak úspěšně zhubnout??
maya (St, 25. 11. 2015 - 23:11)
prosim, ne reklamy ;).
hele (Pá, 27. 11. 2015 - 13:11)
prosim, ne reklamy ;).to možná doporuč něco?
maya (Pá, 27. 11. 2015 - 15:11)
to možná doporuč něco?pohybat se. Jedine pohyb, a vecer nejest.
maya. (Po, 30. 11. 2015 - 15:11)
a zhubnu 15 kilo pouze když nebudu jíst a se pohybat?? trochu neuvěřitelné...
avšak uvěřitelne (St, 2. 12. 2015 - 20:12)
http://tnij.at/uveritelne
avšak uvěřitelne (St, 2. 12. 2015 - 22:12)
http://tnij.at/uveritelnereklama na piperinu ale vydela musím
Už mě to (Ne, 20. 12. 2015 - 23:12)
Silné vůle s věkem ubývá. Času, který jsem ochotná věnovat neustálému přemýšlení o tom co smím, co ne, co budu svačit zítra a za týden také ubývá - hlavně té ochoty ubývá. Mám úplně jiné starosti a hubnutí mě nesmí obtěžovat, musí jít samo a nenápadně, jen s mou mírnou podporou. Žádnou z diet nemůže normální(tím myslím průměrně mlsný) člověk držet stále - do smrti si nedám čokoládu=blbost, nedám si řízek, budu snídat naklíčenou pšenici=další blbost,atd.atd... Už se nevrhám na každou novou radu a nežasnu nad tím, že někdo zhubl za rok 30 kg. Tělo možná zhublo - a jak se má duše? Nehledě na to,že tělo ztloustlo z nějakého důvodu, který ne vždycky ovlivníme...
Třicetidenní výzva (Pá, 1. 1. 2016 - 23:01)
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-jak-zhubnout-hubnuti/301112/tricetidenni-vyzva-ploche-bricho-diky-cviku-pri-kterem-se-nemusite-hybat.html
muti (Ne, 24. 1. 2016 - 16:01)
musím konečně zhubnout před prázdninami, ale jak ztratit 12 kilo nadváhy??
no (Ne, 24. 1. 2016 - 17:01)
musím konečně zhubnout...nežer!
muti (Ne, 24. 1. 2016 - 18:01)
snadně říct! měla jsi někdy nadváhu??
Já? (Ne, 24. 1. 2016 - 21:01)
snadně říct! měla jsi...ne, protože nežeru blbosti alá Pipča, ale nejím večer. Lehká večeře v 18:00 a tím končím.
lisa (Pá, 29. 1. 2016 - 14:01)
ne, protože nežeru blbosti...večeře v 18 hodin a ne máš potom hlad?? osobní jdu spát po půlnoci, 6h bez jídla to není pro mě...
Já? (Pá, 29. 1. 2016 - 15:01)
večeře v 18 hodin a ne...Nemám hlad, tělo si rychle zvykne, naopak se budím ráno o půl sedmé hlady. Chodím spát mezi 24:00 a 1:30. Když mám náhodou chutě, spraví to kousek celeru, na kolečka nakrájená mrkev, kus kedlubny, květáku. Ze sladkého fíky.
Dříve jsem nesnídala, pouze v práci kafe, potom vlčí hlad na obědě a večeře mezi 20-21 hodinou.
A kila šla nahoru, ač dost sportuji.
Na nový jídelníček jsem přešla bez problémů asi po 14 dnech. Myslela jsem, že mě snídaně zabijí, ale postupně - 1/2 banánu nebo cottage nebo kousek pomela + oblíbené keksy...a nyní se šťastně nabouchám žitným chlebem se sýrem + jablko a ještě se dorazím mandarinkou.
Metabolismus se večer zpomalí a je jedno v kolik chodíš spát.

Kupovat ty "podvody" může jen retard. Vždyť to je tady už 25 let, jen v jiném provedení, ale lidi si nedají pokoj.
jj, (So, 30. 1. 2016 - 15:01)
Nemám hlad, tělo si rychle...máš pravdu.
muti (Ne, 31. 1. 2016 - 20:01)
vím že změna jídelnička je důležitá věc ale pokud mám 15kg nadváhy v kolik měsíců lze zhubnout pouze díky zdravějšímu jídlu? sportovat bohužel nemám čas
pro polku (Ne, 31. 1. 2016 - 22:01)
vím že změna jídelnička...Jestliže si nejsi schopná udělat ráno 5-10 minut času a vyřádit se na rotaně, to máš blbé. Jinak změnou jídelníčku /výše psaného/ lze v pohodě do léta shodit 7-9 kg.
muti (St, 3. 2. 2016 - 00:02)
5-10 minut nepomůže, spalování tuků se začíná po 40 minutách... myslím že zkusim piperinu pokud vše o tom píšou, že funguje dobřé a pokud nezhubnu to budu mít nároky na sebe ;)
Hedvika (Čt, 19. 11. 2020 - 20:11)
Já vám můžu doporučit se i pravidelně odvodňovat. Já jsem si to hrozně oblíbila, protože mi zmizely otoky a přebytečná voda a v tom důsledku i klesla váha
Lenka (Ne, 29. 11. 2020 - 20:11)
Ano souhlasím, odvodňování je fajn, také se pravidelně odvodňuji a má to dost viditelné výsledky. Postava se tak více vyrýsuje
Reklama