Reklama

Co to je fekální transplantace a mikrobiomová banka?

Atopický ekzém, alergie, záněty i rakovina. S těmito i dalšími neduhy dokáže pomoci transplantace stolice neboli mikrobiomu. S cizí stolicí si však do těla můžeme nasadit bakteriální „Vetřelce“. Brněnští vědci proto přišli s technologií, usnadňující transplantaci mikrobiomu vlastního. Uchováním své „zdravé“ stolice pro případ, že přijde nemoc, si můžete i zachránit život.

Střevní mikrobiom je koktejl přátelských a škodlivých bakterií, který z těla odchází ve formě stolice. Má klíčový podíl na lidské imunitě (asi 70 procent). Hektický životní styl, špatná strava a antibiotika však způsobují globální genocidu mikrobiomu, jejímž následkem je prudký nárůst civilizačních chorob. 

Proto se lékaři snaží vracet střevům nemocných rovnováhu. Jednou z možností je fekální transplantace, kdy dopraví do těla pacienta vzorek cizí stolice s příznivějším poměrem přátelských bakterií. Tato metoda má vysokou účinnost, ale je náročná, invazivní a nákladná. Navíc se přátelské bakterie během pár týdnů z těla vyloučí a hrozí návrat nemoci. Z dlouhodobého hlediska pak přináší riziko nepředvídatelných onemocnění vč. onkologických, k nimž mohl mít dárce dispozice, aniž o tom tušil. Proto brněnští vědci umožní transplantovat mikrobiom vlastní. „Bakteriálních kmenů jsou ve střevech stovky a každý je máme v jiném složení a poměru. Vyprodukovat mikrobiom skutečně na míru si tedy dokážeme jen každý sám ve svém střevu,“ vysvětluje mikrobiolog Petr Ryšávka, vedoucí výzkumu společnosti Bio 4 Future. Jeho tým spouští speciální mikrobiomovou banku, kde analyzují a ukládají vzorky zdravých jedinců, kteří si je mohou v případě pozdější nemoci nechat transplantovat. Jedná se přitom o první „banku“ tohoto druhu na světě. „V zahraničí proběhla řada studií, zaměřených na sledování účinnosti transplantace vlastního mikrobiomu, a ty potvrzují, že se jedná o formu nejen účinnou, ale ve srovnání s transplantací cizího vzorku také bezpečnější pro obnovu narušené rovnováhy střev,“ říká Ryšávka. „Přesto mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizím vzorkem, a to jsme se rozhodli změnit.“

Na akné i na rakovinu 

Existuje celá řada situací, ve kterých je dobré mít uložen vlastní mikrobiom. Typickými příklady jsou rozsáhlá antibiotická léčba nebo onkologická terapie, při kterých dojde k výrazné eliminaci střevního mikrobiomu. Ten může být po ukončení léčby ihned nahrazen vlastním transplantátem. Uložení vlastního zdravého mikrobiomu může být užitečné také v případě náhlého propuknutí celé řady onemocnění – klostridiové kolitidy, Crohnovy choroby, akné vulgaris, atopické dermatitidy, vaginální infekce, metabolických chorob, alergie či periodontitidy, stejně jako pro případ popálení.

Reklama

První mikrobiomová banka specializovaná na autotransplantaci plánuje spuštění provozu v průběhu února v Brně. Kromě střevního mikrobiomu umožní uchovat mj. také kožní, orální a vaginální mikrobiom

MK

Reklama

Komentáře

Reklama