Mentálním anorektičkám a bulimičkám pomáhá sdružení Anabell
"Zatím máme 30 stálých členů a další se hlásí," řekla ČTK spoluzakladatelka sdružení Jana Sladká-Ševčíková. Sdružení je financováno z darů sponzorů, od svých členů vybírá pouze 50 korun na rok. Další sérii přednášek chystá na 7. prosince.
Přednášek pro ženy trpící mentální anorexií a bulimií se budou účastnit odborníci na výživu či gynekologové. Sdružení připravuje i terapeutické skupiny, které by se scházely každý týden po vzoru skupin zaměřených na alkoholismus. Poruchy příjmu potravy bývají přirovnávány právě k návykům typu alkoholismu či toxikomanie. "Možná to budou dvě skupiny, protože starší ženy se často stydí před mladšími dívkami," uvedla Sladká. Dodala, že velký zájem o informace mají i partneři a rodiče takto postižených dívek a žen.
Občanské sdružení Anabell chce prosazovat osvětu o poruchách příjmu potravy, pomáhat rozvoji léčebných metod v Česku a navazovat spolupráci se zahraničními klinikami. Zájemci mohou využít elektronickou adresu [email protected].
Anorexií či bulimií trpí podle pracovníků psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích přes šest procent populace, z čehož třetinu tvoří chronické stavy. Mentální anorexie je charakterizována omezováním příjmu potravy až po úplné odmítání jídla, bulimie pak zvracením přijaté potravy.
Věk takto postižených dívek se v posledních letech stále snižuje. Těmito poruchami trpí i devítileté děti. Jen asi třetina se dokáže zcela vyléčit. Šest procent případů končí smrtí. Riziko sebevraždy je až dvěstěkrát vyšší než u ostatní populace. Samotné hladovění končí smrtí po 50 až 70 dnech.
Pavel Gejdoš - ČTK
Komentáře
Je to opravdu boj na dlouhouuuuuuuu trať......
Přeji všem děvčatům a ženám trpícím PPP pevné nervy a hlavně nevzdávat to!
- Odpovědět
Pošli odkaz