Zpomalení metabolismu - příčina vaší nadváhy

Metabolismus je termín, kterým označujeme široké spektrum chemických a tělesných pochodů, které mají udržet tělo při životě a funkční.

Metabolismus se dělí do dvou kategorií: štěpení (rozklad) složitých chemických sloučenin na jednodušší formy, tak aby se mohla uvolňovat energie (katabolismus) a tvorbu složitých substancí v orgánech a tkáních, aby se mohla ukládat energie nebo se podporovat tělesný růst a obnova (anabolismus).

Tempo, jakým metabolismus přeměňuje stravu na využitelnou energii, se označuje jako rychlost metabolismu.

Co zpomaluje metabolismus?

- extrémní diety

- stárnutí

- menopauza

- nedostatek fyzické aktivity

- snížená funkce štítné žlázy

Zdroj: Celý život ve formě, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Hi Dear
  Hi Dear (anonym)

  Hi Dear Email:amianyak(at)yahoo(dot)com Peace be unto you,how are you today.I do hope that you are fine. I saw your profil in (doktorka.cz) and like your person in general,this made me to write to show you,my extent of interest in you.please i will like you to send me your mail to my mail amianyak"yahoo.com so i can send my picture to you for we to continue. thanks and be bless yours amian.

  Bře 24, 2009
 • Obrázek uživatele janny
  janny (anonym)

  Zpomalení metabolismu způsobí i takové diety které zakazují jídlo po 17 hodině. Tělo je pak o hladu někdy i 6 hodin, než jdete spát a není divu že se pak brání tím že spoří každý drobeček a zpomalí trávení.

  Zář 29, 2009
 • Obrázek uživatele veveruska
  veveruska (anonym)

  Přišel mi dost zajímavý mail, myslím že ti z vás co sem chodí mají k tomu co říct, tak by jsme měli pomoct udělat průzkum tak jak to doopravdy je. PRŮZKUM ZDRAVÍ Obezita se stala českou pandémií,trpí jí 1,5 miliónů Čechů. Dalších 2,7 miliónů má nadváhu. Jen za posledních pět let stoupl počet lidí s nadváhou a obezitou o 450 tisíc. TO JSOU KATASTROFÁLNÍ ČÍSLA! docent Vojtěch Hainer předseda České obezitologické společnosti: " Jestliže nebudou přijata zásadní léčebná a preventivní opatření,stanou se obezita a přidružená metabolická onemocnění během několika let ekonomicky i zdravotnicky neřešitelným problémem." - Obezita,nadváha a s tím spojená onemocnění zkracují život až o 15 let. - Na cukrovku trpí 1/10 národa.Každoročně umírá 35 tisíc lidí na toto onemocnění. - Každý druhý Čech trpí kardiovaskulárními problémy ( ucpání cév,infarkt,mrtvička) - Každý čtvrtý Čech trpí nádorovým onemocněním. - Česká republika drží 1. místo ve výskytu rakoviny tlustého střeva.

  Lis 07, 2009
 • Obrázek uživatele brekeke
  brekeke (anonym)

  Zase jen hledáte výmluvu na svoji rozežranost!

  Lis 08, 2009
 • Obrázek uživatele gregorian
  gregorian (anonym)

  no to ze jsme nejobeznejsim narodem, nebo "nejvice tloustnoucim" tak to je fakt, kdyz jdete po ulici tak kazdy druhy ma pivni pupky nebo se na nich trese sadlo...(presne takto to mam tez doma...) a je take fakt ze dohanime milovymi kroky ameriku jakozto "nejtlustci zemi" jenze tam s tim zacali neco delat (zdrave jidlo ve skolach apod.) ale unas na to nikdo moc nehledi...

  Lis 20, 2009
 • Obrázek uživatele gregorian
  gregorian (anonym)

  a k tomu metabolismu, tak tloustnuti nemusi zpusobovat jenom to,ale taky stres, HA, malo spanku a pribirani na vaze hlavne prispiva nedostatek pohybu-to mam z vlastni zkusenosti, za pul rok co jsem se malo hybala jsem pribrala 5 kilo a pribirala dal...ale kdyz jsem zacala cvicit tak se vaha zastavila a zacli se mi tuky premenovat na svaly. Ale kazde telo je individualni takze kdo vi co komu pomuze...

  Lis 20, 2009
 • Obrázek uživatele Kata
  Kata (anonym)

  Nech už niekto polopatisticky napíše, ako si ho mám upraviť, keď nešlape a je spomalený.

  Led 02, 2010
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Mam dotaz, je lepsi (kdyz neni jina moznost, bud a nebo) si dat neco maleho nedietniho (kousek pizzy, rohlik....) aby zaludek neprestal pracovat a nebo zustat o hladu?

  Led 03, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Určitě nehladovět, ale spíš si dát nějakou bílkovinu (maso, sýr atd...)

  Led 03, 2010
 • Obrázek uživatele zpomalený metabolismus nastartujeme
  zpomalený metab... (anonym)

  - stravovací režim- nehladovět a nepřežírat se, jíst menší dávky v odstupech 3-4 hodiny. - pitný režim- na 10 kg váhy 0,4 l vody. VODY, pokud možno. - sport, fyzická aktivita, pohyb - spánek, relax

  Říj 14, 2013
 • Obrázek uživatele BBB
  BBB (anonym)

  Tak co teda s tím?

  Lis 05, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama