Žena s náruživou chutí k jídlu

Před několika lety jsem léčila jednu pacientku se značnou nadváhou, skvělou, ale psychicky těžce narušenou ženu, která byla tak tlustá, že už nedokázala chodit bez pomoci.

Sdělila mi, že nemá valnou chuť k jídlu a í velice málo. Jednou jsem však měla příležitost sledovat ji v nemocnici u oběda. Žasla jsem nad množstvím jídla, které snědla, a nad způsobem, jakým jídlo konzumovala. Jako posedlá do sebe jídlo doslova házela, aniž by si uvědomovala, co jí a v jakém množství. Zdálo se, jako by se během jídla proměnila v jinou bytost, v automat. Z toho jsem poznala typ její vášně. Byla obětí automatismu. Pronásledovala ji nadměrná touha po jídle, její nadváha byla jednoznačně výsledkem lačné žádosti.

Když jsem s ní později hovořila, poznala jsem její vnitřní, nevědomý hlad, který jídlo ukojit nemohlo. Vyzkoušela všechny možné diety, avšak bez úspěchu. Její sny byly zvláštní, ale zajímavé, poukazovaly na významné změny v jejím životě. Interpretace jejích snů ji hluboce znepokojila, a proto analýzu přerušila.

O mnoho let později mě znovu navštívila. Byla to náhle štíhlá, spokojená žena. Když trpěla nadváhou, žila v lesbickém vztahu, což - jak se ukázalo - neodpovídalo jejímu vnitřnímu založení. Zcela nečekaně pak našla velké štěstí v manželství. Nenasytný hlad, který jsem u ní pozorovala, nebyl hlad po jídle, nýbrž po heterosexuální lásce a vnitřním naplnění ženské role. Tuto pravdu předpovídaly sny, které však tehdy ještě nedokázala akceptovat.

Zdroj: Anne Maguirová - Stíny duše , nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Pavlina
    Pavlina (anonym)

    Tenti clanek byl opravdu moc zajimavi,jsem rada,ze jsem nejaky takovy clanek nasla,protoze vim ze na vaze opravdu,zalezi, nejenom v lasce ale i ve stesti....,rada si ctu clanky o vaze protoze ja nejsem ani obezni ale ani ne stihla ja jsem akorat alespon tak mi to vsichni rikaj.je mi let vazim kg a metrim 170 cm a kolikrat mi ty clanky opravdu pomuzou.

    Črv 25, 2002

Přidat komentář

Reklama

Reklama