Reklama

Nebezpečné bolesti nohy při chůzi: Claudicatio intermittens

Klaudikační bolestí se nazývá námahová bolest objevující se během chůze. Intenzivní bolest donutí pacienta zpomalit, kulhat až zastavit. Za 3-4 minuty bolest sama vymizí a člověk může pokračovat v chůzi.

Tyto bolesti jsou většinou projevem již II. stádia ischemické choroby dolních končetin (ICHDK). Jde o postižení periferních tepen na končetinách aterosklerózou. Kouření, tučná jídla, stres, to všechno totiž může podporovat vznik aterosklerotických plátů i v jiných cévách těla než v srdci, například na dolních končetinách. Během chůze se svalům dolní končetiny díky nedostatečnému prokrvení nedostává kyslík a to způsobuje bolest.

V neléčených případech vede ICHDK až k amputaci končetiny. ICHDK představuje zároveň zvýšené riziko srdečního infarktu, protože aterosklerózou jsou postiženy zároveň i srdeční cévy.

Další příčinou neprokrvování tkání dolní končetiny a  klaudikačních bolestí mohou být kromě aterosklerotického zúžení cév vaskulitídy, trombózy, embólie, vrozené anomálie, úrazy, fyzikální faktory (vibrace, chlad, vlhkost), iatrogeně podmíněné (léky způsobené) zúžení či uzávěr cév... Předpokladem správné léčby je proto důležité důkladné vyšetření lékařem včetně vyšetření na běžícím páse. 

Léčba v případě ICHDK je medikamentózní , fyzikální , popř. i chirurgická. Důležité je upravit životní styl pacienta: snížit váhu (pomocníkem může být např. hydroxy citrát, který kromě pomoci při redukci nadváhy pomáhá snižovat i hladinu cholesterolu), upravit stravu (omezit nezdravé tuky, jednoduché cukry), přestat kouřit, pravidelně chodit na procházky. Cílem pohybové léčby e vytvoření náhradního kolaterálního cévního oběhu, zvýšení tolerance k bolesti a metabolické adaptaci hůře prokrvovaných svalů. Chůze musí být prováděna pravidelně a dlouhodobě. 

Reklama

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Reklama