Reklama

Body za zdravý životní styl

Britský Manchester zavádí bodový systém, díky němuž by se jeho obyvatelé měli dostat do lepší tělesné kondice. Bonusy budou udělovány na speciální karty za nákup zdravého jídla a využití sportovních zařízení. Body budou lidé moci vyměňovat za cvičební vybavení, hodiny s trenérem nebo je mohou použít jako dar pro sportovní vybavení škol.

Systém, který funguje podobně jako věrnostní karty v obchodech, bude financovat vládní zdravotnický systém a místní úřady. "Nejde nám o to, abychom získali věrné zákazníky určitého obchodu, ale o to, abychom lidem pomohli volit to, co je pro ně zdravější," řekla výkonná ředitelka manchesterského úřadu národní zdravotní pojišťovny.


Timothy Armstrong, který pracuje jako koordinátor Světové zdravotnické organizace pro strategii diety, fyzické aktivity a zdraví, se domnívá, že i když program není vyzkoušen, má cenu ho zavést. "Nemám důkaz o tom, že to bude fungovat, ale to neznamená, že se to nemá zkusit. Obezita je tak naléhavý problém, že si zdravotníci nemohou dopřát luxus a čekat na to, co je a není účinné," řekl.


Manchester má 2,5 milionu obyvatel a městu se do programu Points4Life podařilo zapojit obchody s potravinami, reklamní agentury, sportovní centra i soukromé podniky.


Loňská zpráva britské vlády konstatovala, že do roku 2050 bude mít nadváhu devět z deseti Britů, což přijde tamní zdravotní systém ročně na 50 miliard liber (1,5 bilionu korun).


Cílem bonusových programů je většinou zisk, ale tentokrát platit nebude. Armstrong se domnívá, že Points4Life je třeba vyzkoušet, i když to znamená, že se bude lidem platit za to, že dělají věci, jež by měli dělat v každém případě.


Mnohé britské výzkumy ukazují, že lze pomocí odměn u lidí vytvořit dobré návyky. Na univerzitě ve waleském Bangoru například úspěšně naučili děti jíst ovoce a zeleninu s pomocí pohádkových hrdinů, kteří se zdravě stravovali. Děti dostaly odměnu vždy, když byly ochotné sníst něco neznámého. Osvojené návyky pak neztratily, ani když byly odměny postupně zrušeny.


Manchester je v Británii první město, které se pokusí systémem odměn zlepšit životosprávu svých občanů. Zkouší to ale města a podniky i jinde na světě. Italské Varallo loni například nabídlo peněžitou odměnu těm občanům, kteří zhubnou a udrží si váhu 12 měsíců. Americká společnost Freedom One Financial Group z Michiganu zaplatila 21 zaměstnancům, kteří se zbavili předepsaného počtu kilogramů, čtyřdenní výlet na lodi do karibské oblasti.


Kromě Manchesteru zavádí v Británii boj s obezitou dalších osm měst. Od federální vlády dostanou po 4,6 milionu liber (143 milionů korun). V Thetfordu budou lidem přispívat na bicykly, v Porsmouthu umístí značky, díky nimž si budou chodci, cyklisti a běžci moci měřit čas. Nájemníci obecních bytů v Halifaxu zase začnou pěstovat vlastní zeleninu a ovoce.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

marek (So, 6. 12. 2008 - 22:12)
http://masazeuvas.wz.cz
Reklama