Zdravé tuky nezpůsobují nadváhu - naopak podporují hubnutí

Nízkotučná strava, doporučovaná lékaři desítky let, se prokázala v boji proti nadváze neúčinná, uvádí stále více mnozí odborníci.

Také původní Pyramida potravin doporučovala omezit všechny tuku bez ohledu na druh, spolu s oleji. Přitom tučnější strava, složená ze správných tuků, může být pro nadváhu účelnější a účinnější než strava nízkotučná.

Dr. Gau s Mayo kliniky prověřil desítky dietních knih, článků zaměřených na zhubnutí a snížení rizika nemocí a cév. Přestože se některé diety osvědčily, jednalo se pouze o krátkodobé výsledky a přísnější režim, který nelze dodržovat po celý život. Za nejúčinnější stravu, která se prokázala akceptovatelná pro většinu lidí (bez výrazných omezení a přitom chutná a složená z dostupných ingrediencí) uvedl středomořskou stravu. Ve studii, zaměřené na vliv středozemní stravy v léčbě nadváhy, si po 15 měsících téměř 50% osob udrželo nebo ještě snížilo dosaženou váhu.

V harvardské studii zhubli v prvních šesti měsících více osoby na stravě bohatší na tuky a s nízkým obsahem sacharidů, přestože přijímali o 300 kcal více než druhá skupina, která konzumovala nízkotučnou stravu! Tučnější strava složená z Omega?3 a Omega?9 znamená přijatelnou a chutnou dietu, podporující hubnutí. V další šestiměsíční studii  zhubli jedinci na dietě s vyšším příjmem tuků 6 kilogramů, třikrát více než ti, kteří konzumovali nízkotučnou stravu. Dr. Walter Willett se dlouhodobě zabývá vztahem mezi příjmem tuku a obezitou a ve všech analyzovaných zdrojích prokazuje, že snížený příjem tuků v době delší než 1 rok neovlivnil váhu, naopak v některých případech nízkotučná strava vedla po několika měsících k jejímu nárůstu!

Dalším důvodem, proč opustit nízkotučnou stravu, jsou nezdravé nízkotučné výrobky. Protirakovinná látka, která se vyskytuje jen v tučnějších mléčných výrobcích, se nazývá konjugovaná kyselina linolová s protirakovinným účinkem. Dále, většina nízkotučných výrobků obsahuje více kalorií a nezdravých tuků i cukrů. Také množství sodíku přesahuje doporučené množství.

MUDr. Frej, z připravované knihy Tajemství dlouhověkosti ? správná strava

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Anička
  Anička (anonym)

  Začala jsem užívat třikrát denně kokosový olej a příjem potravy jsem snížila o polovinu,ne proto že bych až tak chtěla a le NEMÁM už TAKOVÝ HLAD!!

  Bře 25, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  to se tedy máš

  Bře 25, 2009
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Vždycky jím, na co mám zrovna chuť, ale málokdy se přejídám. Nikdy jsem nedržela žádnou dietu a jsem štíhlá. Nejím nízkotučné věci. Držím se zdravého rozumu a poslouchám své tělo, na co má chuť, to mu chybí, tak to jím... Doporučuji všem ženám.

  Bře 25, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  kolik je ti let,šárko??

  Bře 25, 2009
 • Obrázek uživatele lyly
  lyly (anonym)

  šárko,já jsem byla stejně na tom jak ty..ale po třicítce se to zvrtlo

  Bře 25, 2009
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Je mi 37 let. A ještě jednu věc bych chtěla dodat. Jídlo, které člověk jí velice ovlivňuje i jeho zdraví. Žaludek není odpadkový koš. Netrpím na chřipky, na angíny, nemám ani alergie a ....mám se ráda. To je taky důležité.

  Bře 25, 2009
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  A Šárko, kolik váží rodiče ? To hraje dost velkou roli.

  Bře 25, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama