Reklama

Pravěká dieta

Maso divokých zvířat, které jedli pravěcí lovci, obsahuje zdravější tuky než současný chovný dobytek. Před 15.000 lety, před nástupem zemědělství, jedli lidé maso ulovených zvířat a ryb a k tomu semena a rostliny, které nasbírali. Z toho důvodu byli zdravější, tvrdí odborník na výživu Lauren Cordain z univerzity v americkém Coloradu.

Cordain se svými kolegy prokázal, že maso divokých jelenů, srn a antilop obsahuje prospěšnější tuky než maso z dobytka krmeného obilovinami. Přechod ke stravě našich předků by mohl přispět k boji proti globálnímu šíření obezity a s tím souvisejících nemocí, soudí Cordain. "Měli bychom se snažit, aby se maso chovných zvířat podobalo masu zvířat divokých," říká.


Cordain patří mezi několik světových odborníků, kteří doporučují paleolitickou stravu. Ta vylučuje zpracované potraviny jako mléčné výrobky, rafinované obiloviny, sůl a přidané tuky. Základem je místo toho libové maso, ryby, čerstvá zelenina a ovoce.


Zastánci této stravy se domnívají, že lidé se vyvinuli k životu lovců a sběračů a že neměli čas adaptovat se na moderní životní styl plný průmyslově vyráběného jídla a pohodlí. "Myslíme si, že existuje nesoulad mezi podmínkami životního prostředí, pro něž jsme byli vybráni, a mezi těmi, ve kterých dnes žijeme," vysvětlil Cordain.


Tato teorie je částečně založena za studiích současných komunit lovců a sběračů. Staffan Lindeberg z univerzity ve švédském Lundu například zjistil, že obyvatelé Papuy-Nové Guineje, kteří jedí sladké brambory, ovoce, ryby a kokosové ořechy jen zřídka trpí srdečními chorobami.


Paleodieta kupodivu docela odpovídá moderním stravovacím doporučením. Nakolik ale představuje pravěké menu, zůstává sporné. Podle antropologa Stanleyho Ulijaszeka z britské Oxfordské univerzity měly minulé populace žijící v různých částech světa odlišnou dietu. Eskymáci nejspíš jedli výhradně maso, zatímco ostatní národy zase převážně zeleninu.


Navzdory tomu, že přesné proporce ve stravě pravěkých lidí nemohou být určeny, je princip vyloučení průmyslově zpracovaných potravin rozumný, soudí Lindeberg. Vědec chce nyní testovat, zda tento stravovací režim může v civilizovaných společnostech snížit výskyt nejzávažnějších nemocí jako srdeční choroby nebo cukrovku. Barry Bogin, odborník na antropologii a obezitu z Michiganské univerzity, ovšem upozornil, že účastníci pokusu by měli být vystaveni také fyzické zátěži, stejně jako naši předkové.


Cordain a jeho tým porovnali svaly, mozek, morek kostí a tuk divokých zvířat a dobytka. Biftek ze zvěřiny měl dvě procenta tuku, zatímco libové hovězí pět až sedm procent. Tkáň divoké zvěře obsahuje také více mastných kyselin omega-3, které se nacházejí v rybách a jsou spojovány s nižším rizikem srdečních onemocnění.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

daria (Pá, 5. 4. 2002 - 16:04)
Článok ma zaujal nielen z hµadiska zdravej výživy, ale i etiky.Návrat k prirodzenejšiemu spôsob života aj v iných oblastiach, by možno pomohol dnešnej civilizácii spamätať sa. Ďakujem,Daria.
Sandra (Po, 2. 3. 2009 - 17:03)
Ahoj, držíte někdo tuto dietu? Existují i stránky pravekadieta.cz a jsou tam zajímavé věci.
Návštěvník (Pá, 6. 3. 2009 - 07:03)
Z pravěké diety mně nejvíc chutná mamut s koprovou omáčkou.
Jsem fanouskem (Pá, 2. 7. 2010 - 12:07)
vseho moc skodi...stava by mela byt co nejvice prirozena, tedy takova na ktere se dany druh vyvinul, zajimalo by mne co by se stalo kdyby se zacal tygr krmit dnesni moderni stravou. je to videt i na domacim psovi, jak dopadne kdyz ho budete krmit lidskou stravou.
Bára (Pá, 2. 7. 2010 - 13:07)
Bezva, ale při současném počtu lidí si fakt nemůžeme dovolit "vyžrat" tady ta divoce žijící zvířata. Navíc jak správně v článku podotkli, se zvýšenou konzumací masa souvisí i zvýšený pohyb, což je další nesplnitelná podmínka, většina lidí prostě pracuje buď duševně nebo fyzicky jednostranně a zbylý volný čas věnovat jenom aktivnímu fyzickému pohybu asi není úplně to pravé, po čem každý člověk touží.
Navíc si nedělám iluze, že naši předkové jedli tolik masa co jí většina populace dnes, tady je obrovský nepoměr.

Takže jako článek opět s informační hodnotou nula. Je logické, že naši předkové jedli zdravěji než my, to snad tuší i malé dítě a je logické, že popisovaná "dieta" je nerealizovatelná obecně.
Tak (Pá, 2. 7. 2010 - 22:07)
Z pravěké diety mně...ho nesněz sám a nech taky kousek pro mne, nebo budu muset jít vyhrabávat kořínky. Je to sice zdravější než mamut, ale ne tak dobré.
Reklama