Reklama

Borůvky mohou bojovat proti rakovině střev

Borůvky by se mohly zřejmě zařadit mezi potraviny, které pomáhají bojovat proti rakovině střev. Obsahují totiž pterostilben, což je přirozený antioxidant, který pomáhá ničit vysoce reaktivní molekuly zvané volné radikály. Ty mohou vyvolat růst rakovinných buněk. K tomuto závěru dospěli vědci z Americké chemické společnosti, kteří ale zatím dělali pokusy jen na krysách.

Již dříve bylo zjištěno, že pterostilben pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu a regulovat množství cukru, což je důležité v boji proti cukrovce druhého typu.

Při pokusech na krysách dali vědci zvířatům látky vyvolávající rakovinu, ale potom jim podávali pterostilben. Ukázalo se, že pokusné krysy měly ve střevech méně předrakovinových prvků než ostatní krysy.

Borůvky také pomáhají tlumit záněty a rychlost dělení buněk ve střevech, které jsou považovány za rizikové faktory pro vznik rakoviny.

Ačkoli vědci neznají přesnou příčinu vzniku rakoviny střev, je tato nemoc spojována s konzumací vysoce kalorické potravy obsahující vysoký podíl nasycených tuků.

Reklama

Pterostilben může být podle amerických vědců schopen zvrátit tento proces, možná snížením hladiny tuků, jako je cholesterol.

Kromě borůvek se tento antioxidant nachází také v brusinkách nebo vinné révě.

Z výzkumu podle vedoucího studie Bandarua Reddyho vyplývá, že by lidé měli do jídelníčku zařadit více bobulového ovoce, zejména borůvek. Vědci už dávno doporučují jíst všechny druhy ovoce a zeleniny, nejméně pět porcí denně, což pomáhá chránit před rakovinou a dalšími nemocemi. Jednou porcí se myslí 150 až 200 gramů.

"Pterostilben může snížit riziko rakoviny střev u myší, ale zatím není jisté, zda bude tentýž účinek i u lidí," vybízí k opatrnosti Ed Yong z institutu výzkumu rakoviny v Británii. Zdůrazňuje, že jsou nutné další výzkumy, které pomohou zjistit, zda může tato látka sehrát svoji roli v boji proti rakovině.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama