Reklama

8 nejlepších superpotravin, které dodají energii a zlepší vaší náladu

Superpotraviny nebo-li superfoods či powerfoods jsou v podstatě potraviny, které jsou mnohem bohatší na vitamíny, minerály, živiny, elektrolyty a fytonutrienty, ale také mnohem chudší na kalorie, než jakékoliv jiné běžné potraviny. Vyživují tělo na velmi hluboké úrovni.

Tady je 8 superfoods pro zlepšení nálady a zvýšení energetické hladiny:

1. Maca prášek

Maca je kořenem, který pochází z Peru. Můžete jí najít ve formě prášku. Protože neroste ve všech podnebích tak se v sušené a práškové formě vyváží do zbytků světa.

Maca je úžasná pro vyrovnání hormonů jak u žen (zmírnění příznaků PMS a menopauzy) tak u mužů (lepší plodnost). Maca je také skvělý adaptogen, který pomáhá snižit hladinu stresu, zvýšit sílu, vytrvalost a libido, jakož i poskytuje i velkou energii a vytrvalost.

Reklama

Maca je bohatá na vápník, fosfor, hořčík, draslík, vitamin B1, B2, C, E a železo. Také obsahuje mnoho stopových prvků, jako jeu zinek a selen, a je ideální potravinou při menstruační nerovnováze, nedostatku libida, neplodnosti, příznacích menopauzy, stresu, chudokrevnosti, únavě, depresi, špatná paměti, tuberkulóze a podvýživě.

Obvykle se Maca prášek přidává do snídaňvých müsli, smoothies, džusů, čokolády, zákusků atd.

2. Čisté, syrové, organické kakao

ANO, čokoláda je superfood! Ale nemluvíme o sladké, balené čokoládové tyčince, kterou najdete v supermarketu. Mluvíme o skutečném, původním, syrovém a čistém kakau.
Můžete ho užívat každý den do zdravých, bez cukru dělaných dezertů nebo koktejlů.

Vzhledem k tomu, co je vlastně špatného na obyčejné čokoládě? Je to vlastně cukr, mléčné výrobky a jiné přísady, které byly přidány do balené čokolády, kterou můžete koupit v supermarketech.

Kakao sama o sobě je skvělé pro vaše zdraví a je číslo jedna z přírodních prostředků na hubnutí a vysoko energetická potravina, podle Davida Wolfa, specialisty na kakao.

Čokoláda je bohatá na antioxidanty, hořčík, železo, chrom, mangan, zinek, měď, vitamín C, fosfor a další prvky. Je také bohatá na tryptofan, který zlepšuje náladu a je zásadní při výrobě serotoninu, který snižuje úzkost a má stejný dopad jako láska v našem mozku. To je důvod, proč je čokoláda často spojována s láskou.

Přidejte syrové, čisté a ekologické kakao do svého jídelníčku a začnete cítit úžasné efekty. Kakao je možno přidávat do nápojů, smoothie, snídaňových kaší či připravovaných zakusků ve formě prášku či drtě.

3. Chia semínka

Chia semena jsou kompletní proteiny bohaté na vlákniny, draslík, vápník, železo, fosfor a mangan. Jen jedna lžíce chia semínek obsahuje 5 gramů vlákniny. Takže přidáním lžíce chia semínka k snídani (do obilovin, smoothies, džusů atd.) je skvělý způsob, jak zvýšit svůj příjem vlákniny.

Ale Chia semena jsou také velmi bohaté na vitamín C, omega 3 a 6 a antioxidanty. Absorbují velké množství vody (asi 10-ti násobek jejich hmotnosti). Při namočení, budou absorbovat velké množství tekutiny a vytvoří látku podobnou želatině, která bude čistit trávicí a imunitní systém tím, že stáhne všechny toxiny a nečistoty do střev.

Namáčení chia semen do kokosové vody nebo do rozmačkaného čerstvého ovoce k snídani je skvělé a chia pudinky jsou také chutné a skvělé pro vaše zdraví.

4. Kokosový olej (voda, dužina, olej a máslo)

Voda uvnitř mladého kokosu je izotonický nápoj plný elektrolytů a může být dokonce použita v krevní transfúzi. Je bohatá na draslík, je ideální pro správnou rehydrataci a má silné antivirové vlastnosti.

Obsahuje také kinetin, který udržuje kokos mladý i přes skutečnost, že je na slunci po celý den. Kinetin má přesně stejný účinek na naše tělo a udržuje ho mladistvé.

Kokosová dužina se vynačuje vysokým obsahem bílkovin a vlákniny a skvělých nasycených tuků (zásadních pro naše tělo). Je prokázáno, že nasycené tuky v kokosovém oleji podporují imunitní systém, štítnou žlázu, nervový systém a kůži.

Kokosový olej a máslo jsou také velmi zdravé nasycené tuky a jsou ideální pro vaření a zůstávají stabilníi při vysokých teplotách (olivový olej není dokonale stabilní při vysokých teplotách). Použití kokosového oleje na vaření je mnohem bezpečnější a zdravější než použití jiných olejů.
Také lze použít kokosový olej na kůži, jako hydratační krém.  Kokosový olej je vlastně top beauty produkt ... a za velmi levné ceny!
 
5. Spirulina

Spirulina je modrozelená řasa, které se daří v alkalických jezerech. Obsahuje více než 65% kompletních bílkovin (o 300% víc než ryby, maso nebo drůbež, s 0% cholesterolu). Spirulina je také velmi bohatá na chlorofyl, železo (asi 58 krát více než špenát), antioxidanty, beta-karoten a esenciální mastné kyseliny Omega 3 a 6.

Můžete se rozhodnout použít spirulinový prášek - což je nejsilnější způsob, jak je přímo vstřebatelná v těle - a přidávat ji do šťávy a smoothies. Pokud neděláte šťávu nebo smoothees každý den, můžete užívat tablety.

Spirulina je také skvělá pro lidi, kteří mají problémy s trávením, protože pomáhá zlepšit vstřebávání živin v těle.

6. Goji bobule neboli Kustovnice čínská

Plody Goji jsou bobulovité ovoce rostoucí v Asii a Americe. Jsou obvykle sušené před vývozem do světa.

Goji jsou pravděpodobně jedním z nejvíce výživných bobulovitých ovocí na planetě. Jsou kompletní zdrojem bílkovin a aminokyselin, obsahují velké množství stopových prvků, stejně jako vit. B1, B2, B6, E a C. Jsou velmi bohaté na antioxidanty, které vás chrání před stárnutím a volnými radikály. Je také dobře známo, že zlepšují vidění, posilují libido, sexuální funkce a imunitní systém.

Můžete je konzumovat mnoha způsoby. Přidejte je do vašeho smoothie, snídaně, salátu nebo do cestovní směsi či úžasných čokoládových dezertů.

7. Konopná semínka a konopný olej
Konopná semínka a olej jsou jedním z mála kompletní zdrojů bílkovin (33% až 37% váhy) a jsou plné životní energie a enzymů. Jsou bohaté na omega 3, 6 a 9, které jsou velmi důležité pro funkce mozku. Konopný olej je považován za kvalitní zkrášlovací prostředek.

Konopný protein a olej jsou skvělé pro posílení imunitního systému a přináší rovnováhu esenciálních mastných kyselin, čímž také snižují zánět. Poskytují vyvážené spektrum aminokyselin a jsou bohaté na minerály, jako je fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan, zinek, sodík, křemík, měď a mnoho dalších.

Používejte olej do dresinků a posypte konopným proteinem vaše obiloviny, ovoce, smoothies nebo saláty. Jsou vynikající!

8. Lněné semínko a olej

Lněná semena a jejich olej jsou jedním z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro naše zdraví. Naše tělo je nedokáže produkovat. Problémem v naší společnosti je to, že velká většina lidí spotřebuje příliš mnoho omega-6 mastných kyselin a nemá dostatek omega-3. Nicméně, rovnováha mezi oběma je naprosto nezbytná prol zdraví. Lněná semena a olej jsou jednou z mála potravin, které obsahují omega-6 a 3 (EFA - esenciální mastné kyseliny) v dokonalé rovnováze pro lidské tělo.

EFA jsou nezbytné pro funkce mozku, výrobu energie, přenos kyslíku a posílení imunity. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají v boji a prevenci zánětů a mnoho degenerativních onemocnění jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, mrtvice, etc.

Můžete vyzkoušet mnoho dalších skvělých superfoods a přidat je do svého jídelníčku, jako např. Acai, včelí produkty (včelí pyl, mateří kašička, med a propolis), mořský fytoplankton, aloe vera, listovou zeleninu nebo jakékoliv mořské řasy.

Zdroj: MyBodyGreen

Reklama

Komentáře

Dominik (St, 3. 12. 2014 - 08:12)
CHlorelu bych ještě dodal :-) tady najdete skvělý tip jak brát chlorelu a spirulinu s chutí a nejefektivněji https://www.youtube.com/watch?v=q4VUK14_xW8

Je také důležité vědět odkud spirulina a chlorela pochází - Pěstované v číně totiž obsahují znečištění, toxické látky i pod označením BIO !
(__I__) (St, 3. 12. 2014 - 13:12)
Hergot už jsem to tady jednou psal? Nejlepší jsou: Utopenci,zavináče,olomoucký syrečky,držkovka,bůček,uzený a jitrnice s tlačenkou!
Dominik (Čt, 4. 12. 2014 - 23:12)
Hergot už jsem to tady...tak to přeji hodně štěstí se zdravím ;-)
Alien (St, 10. 12. 2014 - 16:12)
Hergot už jsem to tady...Jo, a nějaký intimní styky s tebou asi taky budou "super nejlepší", co ;)
Markéta (St, 10. 12. 2014 - 17:12)
já jím všechno, jen si dávám pozor na kvalitu....hodně nakupuju v Brně, kdyby někdo chtěl mrknou, jmenují se Bioslunečnice, mají i webovky
Reklama