Základní pravidla zdravé diety

Diet a dietních opatření bylo již popsáno ohromné množství. K tomu, abychom dietní opatření přežili ve zdraví, bychom měli znát základní pravidla. Abychom tedy byli zdraví a štíhlí, měly by všechny diety zaměřené na tyto priority splňovat v zásadě 3 hlavní předpoklady:

 1. Složení diety má být pestré. Základním kamenem jsou živiny: bílkoviny, sacharidy a tuky. Nedílnou součástí stravy jsou také vitaminy, minerální látky a voda.
 2. Příjem a výdej energie musí být vyvážený; v případě, že se již pohybujeme v minových polích nadváhy a obezity, musíme více energie vydávat než přijímat.
 3. Úbytek na váze má být postupný. Naše organizmy reagují mnohem citlivěji na rychlost změn než na jejich absolutní velikost. To tedy znamená, že když jsme na váze postupně přibírali měsíce až léta, není vhodné, abychom se nadváhy zbavili během několika týdnů. V rychlých změnách může vězet nejen tajemství jo-jo efektu, ale může se skrývat i vážnější zdravotní riziko narušení regulace látkové výměny.

Některé stále populární a diskutované diety však tato pravidla nesplňují. Jejich autoři a propagátoři totiž kladou hlavní důraz na omezení příjmu energie formou vynechání konkrétní složky potravy a na rychlost úbytku na váze. Tyto diety tedy nenaplňují první pravidlo (pestrost) ani pravidlo třetí (postupný úbytek). V případě jejich dlouhodobého dodržování tak mohou být určitou loterií, kdy dáváme v sázku naše zdraví. Šlo by je svým způsobem přirovnat k akciovým trhům - odborníky doporučené diety vedoucí k pomalému poklesu váhy jsou něco jako konzervativní finanční fondy - žádný zázrak, ale přece jen postupné zhodnocování. Naproti tomu populární diety lze přirovnat k rizikovým akciím přinášejícím někdy rychlý úspěch, ale také možnost velké prohry. Vzhledem k tomu, že zde nejde o akcie a peníze ale o zdraví, je třeba být dvojnásob opatrný. Navíc, podobně jako při výhrách v loteriích jsou vidět a slyšet v médiích většinou pouze ti úspěšní, co zhubli (a přežili). Ti, co měli nějaké potíže, nebo jim zázračné diety nepomohly, se svými neúspěchy nechlubí.  

MUDr. Jan Piťha, CSc. - Fórum zdravé výživy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  Ahoj, kdo by měl zájem prodám Adipex a podobné!! Mail: Jarmila.SW@seznam.cz

  Dub 30, 2012
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  POZOR!!! jarmila.sw@seznam.cz je to podvodnice, posílá kartony, podávám trestní oznámení

  Kvě 18, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama