Základní pravidla pro zdravou redukci hmotnosti

Rady MUDr. Jan Piťhy, CSc. z Fóra zdravé výživy:

 1. Jezte pravidelně cca 4 - 5 x denně v menších porcích, nejlépe v intervalu 2,5-3 hodin.
 2. Udržujte si pravidelný pitný režim (nejméně 2 -3 litryneslazených tekutin denně).
 3. Dbejte na to, aby vaše strava byla co nejpestřejší.
 4. Omezte spotřebu jednoduchých sacharidů (cukru, sladkostí, cukrovinek a dalších) a tuky (hlavně ty živočišného původu, jako je máslo, sádlo, škvarky, slanina). Preferujte tuky rostlinného původu a vybírejte nízkotučné varianty.
 5. Omezte spotřebu skrytých tuků, tedy zejména uzenin a tučných mléčných výrobků.
 6. Zařazujte do své stravy potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny). Ovoce a zelenina by měla být pravidelnou součástí jídelníčku v množství nejméně400 gs preferencí zeleniny.
 7. Jednou týdně můžete zařadit tzv. odlehčovací den. Nejvhodnější je ovocný a zeleninový - konzumuje se pouze ovoce nebo zelenina nebo obojí v množství zhruba cca2,5 kgna den při dodržování pitného režimu.
 8. Nehubněte rychle, optimální týdenní úbytek je0,5 kg, maximálně1 kgza týden. Při větším úbytku hmotnosti dochází velmi často k jo-jo efektu.
 9. Nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu.
 10. Snažte se případné stresové situace řešit jinak než jídlem.
 11. Zásadně nepoužívejte redukční režimy, které zakazují některou potravinu nebo skupinu potravin, případně vyžadují neobvyklé postupy či režimy (například výplachy střev, hladovky, konzumace nárazových velkých dávek tekutin) či se orientují jen na nějakou potravinu (například každý den vejce natvrdo, denně syrový ananas).
Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele vesničan
  vesničan (anonym)

  Pan doktor by při svém vzdělání mohl vědět, že tuk v těle není proto, že ho dotyčný konzumuje ve větším množství, ale je vytvořen biosyntézou uskutečněnou v organismu. Příčinou otylosti je úplně něco jiného jak pojídání škvarek a ovárku. Je odzkoušeno,že např. konzumace kvalitních škarek vede k snížení váhy. Konzumace rostlinných tuků ba naopak vede k rezistenci na inzulín tedy k diabetu typu II.

  Dub 18, 2012
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  tak to pozor na zavádějící informace. O škvarkáh toho moc nevim, ale po kvalitním olivovém oleji nikdo dabetes typu II nedostane. Možá po uměe zpracovaných margarínech. Takže nepaušalizovat, že rostlinné oleje škodí.

  Dub 18, 2012
 • Obrázek uživatele ....o)))
  ....o))) (anonym)

  tak to pozor na...O škvarkáh?

  Dub 18, 2012
 • Obrázek uživatele ;)
  ;) (anonym)

  tak zkuste treba nejakej speed dating, ja se seznamila pres www.seznamtese123.cz , coz je seznamka pro Brno a okoli...;

  Kvě 13, 2012
 • Obrázek uživatele nasta
  nasta (anonym)

  http://cviky.naschudnutie.sk

  Čer 19, 2012
 • Obrázek uživatele ivul
  ivul (anonym)

  Hubnutí je můj velký boj, ráda bych shodila ta přebytečná kila, co se na mě nakupila. A hledám, co by mi mohlo pomoct. Našla jsem dvě výborné stránky: www.yesneyes.cz a www.zijzdrave.cz

  Čer 27, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  tak to pozor na...Rostlinné oleje jsou hlavně tam,kde je nečekáme-třeba ve zmrzlině místo smetany. Protože jsou levné, ty,které obsahují nasycené mastné kyseliny. A to problém je. Nejhorší ale jsou škroby- v jogurtech, v uzeninách,kde dělají jen užitečnou výplň.To se to pak tloustne, když vedle bílkovin musíte strávit i nechtěný škrob.

  Čer 27, 2012
 • Obrázek uživatele Robinsonka
  Robinsonka (anonym)

  Hubnutí je můj velký boj,...Tyto dvě stránky jsou opravdu dobré. Na stránkách Žij zdravě jsem našla i spoustu různých diet které nejsou až tak správné ale pokud chcete zhubnout hned tak je můžete vyzkoušet. Lepší je ale samozřejmě držet se rad které jsou na tomto webu dostupné a váhu shazovat postupně ale trvale.

  Zář 18, 2012
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Ahoj. Doporučuji Revoluční dietní program FiguAktiv od firmy LR Né že jsem díky této dietě opravdu krásně štíhlá, navíc jsem daleko zdravější než dříve !( dieta se doporučuje i pro lidi trpící cukrovkou , onemocněním srdce a lidem, kteří nemohou cvičit) Obraťte se na vyživového poradce téhle firmy, nebo se můžete informovat na imuniton@email.cz

  Lis 01, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama