Za touhu po čokoládě mohou střevní bakterie

Milovníci čokolády možná nejsou tak mlsní, jak se zdá. Mají jenom ve střevě odlišné kolonie bakterií, které závislost na tomto výrobku podporují. Vyplývá to ze studie, která vyšla v dnešním čísle časopisu Journal of Proteome Research. Sunil Kochhar, který je jedním ze spoluautorů, přiznal, že se výzkum o rok zpozdil, protože najít k 11 milovníkům čokolády 11 protějšků, které budou proti jejím svodům imunní, bylo nesmírně náročné.

Specifičnost střevních a žaludečních bakterií může hrát roli i u jiných druhů potravin a obeznámení se s jejich typem a účinkem může být využito při léčbě určitých druhů obezity, konstatuje studie.


Kochhar dohlížel na metabolický výzkum, který financovala firma Nestlé. Tvrdil, že účelem nebylo poskytnout firmě informaci, jak pro hořkou nebo mléčnou lahůdku získat zbývající hrstku statečných. Naopak, najít 11 mužů, kteří čokoládu vůbec nejedí, prý bylo mimořádně obtížné. Vědci srovnávali krevní obraz a složení moči této skupiny "podivínů" a 11 těch, kteří jedli čokoládu denně. Všichni účastníci výzkumu byli zdraví, jedli v době měření totéž jídlo a nebyli obézní.


Srovnávaly se vedlejší produkty metabolismu v jejich krvi a v moči a zjistilo se, že se u obou skupin podstatně liší. Milovníci čokolády měli vyšší hladinu glycinu a také škodlivého cholesterolu. Mnoho z látek, jejichž hodnoty se u obou skupin lišily, se váže na určité typy bakterií. Zatím nezodpovězena zůstává otázka, zda touhu po čokoládě vzbuzují bakterie, anebo zda se bakterie změnily v důsledku stravovacích návyků v raném dětství a to mělo následně vliv na oblibu určitých potravin.


Vliv bakterií přebývajících ve střevech je v poslední době předmětem mnoha vědeckých studií. Některé prokázaly, že se střevní bakterie mění při snížení váhy. Kalifornský profesor potravinářské chemie J. Bruce German považuje Kochharovu studii za velmi zdařilou a domnívá se, že něco podobného už mělo lidi napadnout dřív.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele hnus
    hnus (anonym)

    toto je hnus velky hnus

    Pro 03, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama