Reklama

Látky s antioxidačním efektem

Mezi látky s antioxidačním efektem patří především ty, které v organismu vznikají přirozeným způsobem - jsou to látky z kategorie enzymů-superoxid dismutáza (SOD), kataláza a glutathion peroxidáza. Oborníky napadlo, že by stálo za pokus podávat je ústy. Bohužel se přišlo na to, že je to neúčinné, případně že by bylo nutné tyto látky předávkovávat. A to je naprosto neeokonomické. Je však možné podpořit přirozenou tvorbu zmíněných enzymů konzumací "stavebních kamenů", z nichž organismus tvoří jejich molekulu. V případě glutathionu jsou to aminokyseliny glycin, kyselina glutamová a cystein. Ty jsou součástí proteinů přijímaných stravou, případně je možné je dodat formou speciálních doplňků výživy.

Možný výrazný pozitivní efekt uvedených antioxidantů nebo jejich "prekurzorů" inspiroval vědce k pokračování hledání dalších přirozených látek s antioxidačními účinky, které by působily i tehdy, když jsou konzumovány ústy. V průběhu posledních let se jejich počet skutečně mimořádně rozrostl a bude nesutále narůstat.

Oligomerni proanthocyanidiny (OPC)
Zdrojem těchto látek jsou pryskyřice, získávané z přímořské borovice (účinnou látkou jsou pyknogenoly), a také oleje izolované z jader grapefruitu. Olej z grapefruitových semínek je mimořádně agresivní, což se někdy využívá k dezinfekci ústní dutiny při angínách či aftech a k dezinfekci žaludku. Extrakt z jader hroznových semínek se získává z celých semen hroznů a obsahuje vysokou koncentraci vitamínu E, linolové kyseliny, flavonoidů a oligomerických proantokyanidinů.

Kyselina alfa-lipoová Tato látka je pravděpodobně nejsilnějším antioxidantem, tak účinným, že je označována za jednu z látek budoucnosti v ochraně před poškozením mozku. Doporučuji vám Pravidelně jako ochranu před rychlým opotřebením (stárnutím), stejné jako k ochraně před negativním působením životního prostředí.

Astaxanthin
Jedna z nejnověji objevených látek. Je získávána z řasy Haematococcus pluvialis.

Reklama

Melatonin
Někteří badate označují tento přirozeně se v organismu tvořící hormon za nejsilnější antioxidant. V každém případě je to látka, známá současně ako "spací hormon" nebo "hormon mládí". Čím jste starší, tím víc byste měli uvažovat o jeho použití.

Je jedním z nejrozšířenějších antioxidantů. Účinek je často zesílen bioflavonoidy z šípku.

Vitamín E
Vitamin E je ovšem široký pojem, protože se zjistilo, že působí pouze kompletní směs tokotrienolů a tokoferolů, nebo dokonce především alfa-tokotrienol. Naneštěstí ten není obsažen v běžně používaném produktu, označovaném jako "vitamin E". Optimistické je konstatování, že v nejbližší době bude účinná forma vitaminu E dostupná i na našem trhu.

Minerály zinek a selen
Jako antioxidanty působí oba tyto minerály, ale pouze v případě, že jsou vázány v organické tormě a konzumovány ve formě roztoku. Zdá se, že přínosem je, pokud jsou v tomto roztoku přítomny mimořádně specifické látky, zvané huminové kyseliny (nebo též "fulvináty"). Někdy se můžete setkat s nabídkou stopových prvků nebo obecně minerálních látek ve formě "koloidu". Je pravděpodobné, že tato varianta je skutečně nejvýhodnější. Kompletní směsi minerálních látek jsou velmi užitečné zejména v určitých obdobích života. Není však nutné je konzumovat nepřetržitě.

Karotenoidy jsou v tuku rozpustné látky - barviva, vyskytující se v mnoha rostlinách. Jedná se o širokou skupinu antioxidantů se silnými ochrannými vlastnostmi. Mezi nejznámější karotenoidy patří lutein, lykopen a betakaroten.

Flavonoidy a anthokyany
Tyto látky jsou v přírodní formě obsaženy např. v borůvkách, v černém rybízu a v zeleném čaji, případně v červeném víně. Aktuálně jsou anthokyany propagovány jako mimořádně důležité a principiálně velmi účinné ochranné látky. Uvedené potraviny (respektive ovoce a pochutiny ve formě nápoje s obsahem alkoholu) patří mezi nejpůsobivější a současně nejpřístupnější zdroje antioxidantů. Používejte je tak často, jak jen to bude možné. Denní konzumace 3-4 dcl červeného vína jev tomto ohledu postačující, byť někteří kolegové by mohli namítat, že hrozí riziko návyku.

Ginkonoidy
Ginkonoidy jsou specifické alkaloidy, získávané z vývojové nejstaršího listnatého stromu Ginkgo biloba. Uplatňují se především v podpoře mozkové činnosti starších lidí. Klinické testy potvrdily účinnost, a protože se farmaceutickému průmyslu kupodivu podařilo získat licenci k výrobě léčiva, můžete ses extraktem setkat nejenom ve formě doplňků, ale také léku. Obě formy se liší pouze koncentrací účinné látky.

Kurkuminoidy
Název označuje látky, obsažené v některých kořeních" (kurkuma). Dalo by se řici, že je to "žluté barvivo" z kurkumy. Tyto látky jsou jako antioxidanty mimořádně účinné.

Kyselina ellagová
V přirozené formě je tato antioxidačně působící látka přítomna v malinách, rajčatech a vlašských ořechách. Konzumace těchto potravinových zdrojů však nemůže být významná s ohledem na to, že obvykle konzumujeme nepodstatné množství uvedených pochutin. Nezbývá, než použít specifický doplněk. Tato kyselina však zatím nebývá běžnou součástí antioxidačních směsí. Přírodní suroviny jsou drahé a syntetická kyselina by se okamžitě stala léčivem.

Extrakt z rozmarýnu a z oregana
Jedná se o další mimořádné novinky, které mají souvislost s objevem celé řady látek, vycházejícĺch z kyseliny karnosolové. Extrakty z oregana se nyní dokonce začaly využívat v potravinářské technologii jako velmi účinný antioxidant, chránící potraviny před "zkažením".

Resveratrol
Resveratrol je alkatoid, obsažený v zrnkách a slupkách červenéhovína a černého rybízu. Bohatě přítomný je ve většině červených vín. To je důvod pro stále větší pozornost, kterou mu věnuji média. Samotná praxe v podobě životního stylu Francouzů a Italů prokazuje, že je hodně pravdy na tvrzení, že červené víno je zdravé - právě z uvedených důvodů.

Quercetin
Kvercetin je látka, obsažená například v dubové kůre. Je to jen další potravinový antioxidant.

Koenzym Q10 (CoQ10)
Tato látka je přirozeně přítomná v organismu, podobně jako třeba známý karnitin. Většina laické veřejnosti zná koenzym jako jeden z přírodních prostředků, používaný proti krvácení dásní. Skutečně takto působí, ale současně je to zcela univerzálně použitelný antioxidant, je to dokonce látka, která dokáže zvýšit výkon srdce i svalů. Mimořádný význam má koenzym Q10 nejenom v již uvedených indikacích, ale obecně pro všechny, kdo překročili šedesátku.

N-Acetyl-cystein Tato látka je odvozena od aminokyseliny cystin. Její použití není zcela běžné možná proto, že v důsledku legislativních opatření se nesmí překročit denní dávka 300 mg a snad také proto, že souběžně se musí podávat asi 1 g vitaminu C, protože jinak se zvyšuje riziko tvorby cystinových močových kamenů (jen u některých k tomu predisponovaných osob).

Polyfenoly
Polyfenoly se náchází v ovoci a zelenině (z voce je nejvohtaším zdrojem černý rybít, ze zeleniny brokolice). Bohatý zdroj polyfenolů je zelený čaj. Jeden z jejvíce účinných polyfenolů s antioxidačním účinkem vyskytující se hlavně v extraktu z olivových listů.

Antioxidanty používejte rutinně bez ohledu na zdravotní stav - jako důvod postačí při pomenout si stav životního prostředí, vody a stravy. Pro sportovce jsou antioxidanty mimořádně důležité přinejmenším v obdobích velmi intenzivního tréninku, nejvíce na podzim ana jaře. Pokud je vám okolo padesátky a víc, používejte antioxidanty nepřetržitě alespoň v základních dávkách. Jakmile budete mít jakýkoliv zdravotní problém, zvyšte dávkování alespoň po dobu 3-4 týdnů. Nespoléhejte jen na základní směsi, běžně dostupné v lékárnách.

Zpracováno za použítí knihy Výživa pro dokonalou kondici od RNDr. Petra Fořta, vydalo nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Reklama