Uvolňování růstového hormonu podporuje imunitu, regeneraci i hubnutí

Některé aminokyseliny, zvláště arginin ornitin a fenylalanin, mají tu schopnost, že uvolňují růstový hormon z přívěsku mozkového. Růstový hormon (RH) není potřebný jen pro růst dětí, potřebuje jej i dospělá populace.

RH především stimuluje regeneraci tkání. Rány se hojí proto, že RH navádí buňky do poškozené oblasti, kde potom buňky poranění "opraví". RH dále zvyšuje odolnost našeho těla tím, že posiluje imunitní systém. Stimuluje brzlík, který je umístěn pod prsní kostí k tomu, aby produkoval buňky imunitního systému (T-buňky a  B-buňky), které rozpoznají, pohltí a zničí viry, bakterie a karcinogeny, které napadají naše tělo.

Za normálních okolností přestává být RH vylučován přibližně okolo 30 let věku, když už nepotřebujeme růst, ale je dále uskladněn v podvěsku mozkovém. V oběhu je tedy méně T-buněk, a důsledkem toho je, že se náš imunitní systém stává méně účinným v boji s nemocemi. Všichni víme, že dítěti se pořezaný prst hojí mnohem rychleji, než dospělému. Je to proto, že dítě má v krevním oběhu více RH. Když se imunitní systém stane méně účinným, dochází ke snížení schopnosti těla bojovat s karcinogeny, a látkami, které vedou k ateroskleróze a infarktům. Protilátky se mohou vymknout kontrole, protože v těle není dostatek T-supresivních buněk, které dohlížejí na jejich činnost, a napadají potom tkáně kloubů a způsobují artritidu.

RH rovněž napomáhá při spalování přebytečného tuku a budování svalové hmoty. Mnoho mladistvých neztloustne, i když mají ohromnou chuť k jídlu a nejsou příliš fyzicky aktivní. Schopnost RH přeměňovat tuk ve svalovou hmotu je velkým přínosem i v době dospělosti.

Jak tedy přispět k uvolňování RH v době dospělosti, a tím posílit náš imunitní systém, zeštíhlit tělo a prodloužit si život? Studie ukazují, že RH je vylučován při spánku, usilovném cvičení (lehké cvičení k uvolnění RH nestačí), půstu, pod vlivem několika dalších faktorů. V prodejnách se zdravou výživou jsou k dostání aminokyseliny arginin a ornitin, které úspěšně podněcují uvolňování RH u dospělých. Jsou zvláště účinné, jestliže se berou na lačno před spaním, anebo, jestliže to způsobuje nespavost, hodinu před cvičením. Arginin se obvykle dávkuje po 2-5 g denně, pouze pro dospělé, a nesmějí je brát děti a dospívající, dále těhotné a kojící ženy. Dávka přes 20 g denně může způsobit zesílení a zhrubnutí kůže, což ale je reversibilní stav.

Zdroj: Dr. Michael Sharon –Komplexní výživa, nakladatelství Pragma

Pozn.red. – Aminokyselinu arginin by neměli užívat ani lidé trpící na opary. Volné aminokyseliny obecně se nesmí užívat při selhávání jater nebo ledvin.

Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama