Trápí vás přebytečná kila? V Mauritánii byste musely přibrat

Padesátnice Maj Mint se plahočí nahoru po schodech a když se konečně dostane s třesoucíma se nohama nahoru, lapá několik minut po dechu. Příčinou jejích potíží je nadváha, avšak za jejími překypujícími tvary není přejídání v klasickém slova smyslu.

Maj je podobně jako mnoho dalších žen afrického státu Mauritánie obětí místní tradice. Protože ideálem krásy jsou zde obézní ženy, mnohé dívky jsou od dětství vykrmovány proti své vůli, napsala agentura AP.
    Žena při těle je v Mauritánii, která je opakovaně sužována suchem, považována za důkaz zámožnosti rodiny. Aby dívka dosáhla požadovaného ideálu, začíná se s výkrmem už od jejích čtyř let, což byl i případ Maj. Musela denně vypít neuvěřitelné množství velbloudího mléka. Zbili ji pokaždé, když zvracela, když odmítla další porci, vyvraceli jí prsty.
    Žaludek ji bolíval tak, že se modlila za smrt všech zvířat světa, aby už nebylo žádné mléko. Teď jí činí potíže obyčejná chůze a trpí cukrovkou a srdeční chorobou. "Moje matka si myslí, že mi dopomohla ke kráse, ale ve skutečnosti způsobila mou nemoc," říká.
    Mauritánská vláda o problému ví. Zahájila rozhlasovou a televizní kampaň, která informuje o nebezpečích obezity. Díky této kampani a také díky hrdinkám zahraničních televizních seriálů se daří tradici výkrmu tlumit aspoň v městských rodinách. Zatímco ve věkové kategorii nad 40 let má za sebou vykrmování třetina žen, v generaci do 19 let se s tím setká už jen jedna dívka z deseti.
    Přesto je stále mnoho Mauritánek toho názoru, že je dobré mít nadváhu. Zkoušejí se k ní dopracovat moderními metodami. Čtyřiadvacetiletá Zajnab Mint se vejde do šatů nejmenší velikosti a chce to změnit. Na pult lékárny sype hrst drobných a kupuje si antihistaminika, která lékaři předepisují k léčbě senné rýmy. Léky mají ale vedlejší účinek - zvyšují chuť k jídlu. Vláda už zakázala jiný preparát používaný k povzbuzování chuti k jídlu - zvířecí steroid, který se přidával do velbloudího krmení.
    Zajnab Bilchirová má doma potíže. Manžel si totiž myslí, že není dost tlustá. Líbila se mu v posledních měsících těhotenství, ale po porodu jeho zájem o ni zeslábl. Jako dítě odmítala jíst a matka ji za to bila. Dnes bojuje, aby přibrala deset až 15 kilogramů, "protože mužům se to líbí".
    Jedno maurské přísloví říká, že žena zaujímá v srdci muže tolik místa, kolik odpovídá její váze.
    Isilmu Uld Mohammad svou devadesátikilovou manželku zbožňuje a radoval se z ní ještě víc, když tloustla v době těhotenství. Když se dověděl, že choť pochoduje kolem nuakšottského fotbalového hřiště, aby něco shodila, byl zásadně proti. Nenávidím hubené ženy. Řekl jsem jí, že jestli moc zhubne, rozvedu se s ní, zlobí se dvaatřicátník Isilmu.
    O lásce k obezitě ví své i jeden majitel internetové kavárny. Když pozdě večer podnik zavírá, nachází mnoho počítačů otevřených na porno stránkách specializovaných na ženy s velikostí XL.
    Hodnotu obezity v arabském světě diktuje život nomádů, kteří bojují o přežití v pouštních podmínkách. Nadváha je chápána jako známka zdraví a bohatství. V Saúdské Arábii je obézních 44 procent žen, v Bahrajnu, Egyptě a Kuvajtu je to třetina ženské populace.
    Kurátor islámských textů Sajf Islám nabízí toto vysvětlení: "Muž se chce oženit se ženou, která jeho dům zaplní. Chce, aby jeho příbytek zdobila jako skříň nebo televize. To, jak vypadá žena, dává domu váhu."
    Nabourat společenskou hodnotu tloušťky je těžké, avšak naději vzbuzuje rostoucí touha po tělesné kondici. Na stadionu v Nuakšottu lze večer spatřit něco, co by bylo ještě před deseti lety nemyslitelné: buclaté ženštiny zahalené od hlavy k patě do závojů si ostře vykračují po oválu a zjevně se přitom potí.
    Je mezi nimi i čtyřicátnice Ramla Mint Ahmadová. Chodit sem začala před šesti lety a tehdy si omotávala závoj těsně kolem hlavy, aby ji nikdo nepoznal. Dnes se o to nestará, tvář má odhalenou. Drží dietu, aby shodila něco z tukových vrstev uložených kolem pasu.
    Její matku jako dítě budili v noci a dávali jí pít velbloudí mléko. Proti "cvičení" ani držení diety své dcery nic nenamítá. Ramla je jediná obézní z jejích tří dcer. Zbylé dvě jsou štíhlé, mají dlouhé gazelí nohy a v Americe by jim štíhlé pasy záviděl kdekdo. Ne tak jejich vlastní matka. Na otázku, která z jejích dcer je nejhezčí, nad oběma hubenými mávne pohrdavě rukou: "Tyto dvě určitě krásné nejsou." Ramla má podobě jako matka tučné břicho, těžká ňadra a objemná stehna, avšak matka o ní říká: "Tato má tvář královny."
ČTK

Komentáře (17)

 • Obrázek uživatele babča
  babča (anonym)

  jako statná padesátnice řvu: CHCI DO MAURETÁNIE!

  Kvě 08, 2007
 • Obrázek uživatele Káča
  Káča (anonym)

  Jojo!Tím nemyslím Jo-jo efekt, ale souhlas!!!Tam vědí, co je na ženský hezký :)) Zase tam má určitě celá řada hubeňourek deprese z malých zadků a propadlých bříšek a baculky se hrdě koulí ulicemi a vyplazují na ně dobře živený jezyk:) alespoň podívat bych se tam rozhodně chtěla taky!

  Kvě 08, 2007
 • Obrázek uživatele Káča
  Káča (anonym)

  a to i jako drobná dvacítka!

  Kvě 08, 2007
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  hm, to bych brala, moct se cpát od rána do večer a přitom vědět, že čím bdu tlustší, tím líp...

  Kvě 30, 2007
 • Obrázek uživatele Gabublinka
  Gabublinka (anonym)

  hmmm.....tohle bych si nechala libit...Jidlo je orgasmus:-))...az na to velbloudi mleko:-! to ji lituju.

  Čer 06, 2007
 • Obrázek uživatele alik
  alik (anonym)

  to jsem asi Mauretánec? :-)

  Čer 07, 2007
 • Obrázek uživatele adelka
  adelka (anonym)

  mno tam asi nevládne zdravý rozum

  Črv 27, 2007
 • Obrázek uživatele fly
  fly (anonym)

  To se mi líbí mnohem víc než naše anorektická kultura..Ale na každém extrému není nic dobrého

  Zář 23, 2007
 • Obrázek uživatele marie
  marie (anonym)

  tam vladne zdravy rozum hm

  Říj 18, 2007
 • Obrázek uživatele Ajinka
  Ajinka (anonym)

  Nejen v islámských zemích si krásy ženy při těle cení, to jen Evropa propaguje vyzáblé kostnaté skřehotinky.

  Lis 08, 2007
 • Obrázek uživatele to alik
  to alik (anonym)

  Mozna ne Mauretanec, ale rozhodne jeden z mala v mistni populaci kluku. Vzdyt kolika se tady dnes libi holky i jen trochu pri tele...?!

  Kvě 27, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Prosím nějakého mauretánce ať se mi ozve Velryba v oleji"seznám.kg

  Kvě 27, 2008
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Zdravím lidi, co se hubnutí týče, měl bych pro Vás menší radu, případně řešení jak se ušetřit nějakých těch kil navíc.. Žijeme přeci v 21.stol a v dnešní době není problém zbavit se nějakých těch kileček za pomocí nanosera. Po aplikování-stříknutí na pokožku se nanoserum do 30sek vstřebá do těla a pak buď nebudete mít skoro po dobu 6hoď vůbec hlad a nebo začnete rovnou spalovat tuky a formovat postavu.. Myslím že na www.organicmission.cz si uděláte názor sami a v případě zájmu z Vaší strany se stačí na stránce pouze zaregistrovat, zadat kód ID sponsora(420851254) a můžete vesele objednávat.. Takže rád jsem pomohl a všem přeji hodně úspěchu..;))

  Zář 01, 2011
 • Obrázek uživatele Jířa
  Jířa (anonym)

  Ahoj Milane, nanoserum jsem zakoupila, používám ho již 6 týdnů a zatím ani kilčo pryč spíš bych řekla naopak...Denně jezdím nakole tak 30 km, snažím se jíst velice zdravě a je to spíš horší,.Dej mi vědět jsk je to možné???Díky J.

  Črv 16, 2012
 • Obrázek uživatele Sylvie
  Sylvie (anonym)

  Ahoj Milane,jak se jmenuješ celým jménem?

  Kvě 04, 2013
 • Obrázek uživatele Sylvie
  Sylvie (anonym)

  Ahoj Milane,kolik ti je?

  Kvě 05, 2013
 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Nabízím xenical, lék na hubnutí 84 tvrdých tobolek z české lékárny, záruka 2019, působí pouze ve střevech, tím že na sebe váže tuk z požitého jídla a odvádí jej do stolice. siplava@seznam.cz

  Srp 30, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama