Reklama

Mámy pro mámy: vzájemná pomoc rodičů nedonošených dětí

Občanské sdružení Nedoklubko letos zahájilo dobrovolnický projekt Mámy pro mámy, který se zaměřuje na vzájemnou pomoc mezi rodiči nedonošených dětí. Projekt zahrnuje například laické poradenství pro rodiče či vydání publikace s příběhy nedonošených dětí.

Každým rokem se v České republice narodí téměř 8000 dětí předčasně (tj. dříve než v 38. týdnu těhotenství). Několik prvních týdnů i měsíců svého života tráví v inkubátoru, v péči lékařů. Pro rodiče jsou první týdny po porodu psychicky velice náročné. Především matky trpí pocity beznaděje, selhání, bezmoci, sebeobviňování, strachu. Nemohou se o své děti samy starat.

Občanské sdružení Nedoklubko již 8 let pomáhá zejména rodičům těchto nedonošených dětí a za tu dobu iniciovalo několik významných projektů na poli pomoci rodinám nedonošenců.
„Projekt Mámy pro mámy vznikl na začátku letošního roku z potřeby všech, kteří cítí, že předčasné narození je pro rodinu i miminko obrovskou zátěží a sebelepší lékařská péče nedokáže zmírnit všechny jeho dopady na psychiku a vztahy v rodině. Psychická podpora pro rodiny těchto dětí je velmi důležitou součástí péče. Hlavní myšlenkou projektu Mámy pro mámy je proto sdělení: nejste v tom sami, rozumíme vám, dá se to zvládnout,“ vysvětluje koordinátorka projektu Klára Csirková ze sdružení Nedoklubko. Projekt je celorepublikový, založený na dobrovolnictví, časově neomezený. Mediálním partnerem projektu je časopis Betynka.


Projekt má tři roviny:

-      dárky pro maminky : Maminky s podobnou zkušeností, ale také další dobrovolníci, mohou drobným vlastnoručně vyrobeným dárkem s krátkým povzbuzujícím vzkazem potěšit a podpořit ženy po předčasném porodu. Dárky nosí dobrovolní koordinátoři do nemocnic a porodnic starajících se o nedonošené děti.
Tato forma pomoci se setkala s velkou vlnou přijetí a pochopení. V současné době je zapojeno již několik desítek subjektů od nemocnic, mateřských center, pečovatelských domů, školek a škol až po jednotlivce.

Reklama

-      laické poradenství : Matky - dobrovolnice, které prožily předčasný porod, jsou připraveny vyslechnout, dodat naději a podporu čerstvým rodičům nedonošenců v nejtěžších prvních týdnech po narození miminka. Tyto laické poradkyně nepodávají informace týkající se lékařské problematiky, snaží se pomoci sdílením problému, případně odkazem na odborníka.

-      brožura: Příběhy nedonošených dětí. Iniciativou sdružení vznikla brožurka s příběhy miminek, která si svůj těžký příchod na svět vybojovala a mohou tak dodávat naději a motivaci rodičům předčasně narozených miminek. Publikaci rozdávají dobrovolníci v perinatologických centrech např. v Praze, Ostravě, Olomouci a dalších městech.

Nedoklubko je sdružení rodičů a přátel nedonošených dětí. Vzniklo v roce 2002 z iniciativy rodičů nedonošených dětí a navazuje na činnost neformálního klubu vzniklého v roce 1996 při ÚPMD v Podolí. Toto občanské sdružení si klade za cíl pomáhat všem, kterým se předčasně narodilo dítě. Snaží se zajistit pro rodiče co nejvíce informací, odpovědět na jejich otázky, zprostředkovat kontakt s ostatními rodinami a poskytovat co největší emoční podporu.

Reklama

Komentáře

Anicka (Čt, 20. 1. 2011 - 23:01)
Dobry den,

kdyz se nam narodilo predcasne miminko, tak na strankach sdruzeni Nedoklubko jsem se docetla jenom smutne pribehy a to mi moc nedodalo. Diky znamemu jsem objevila, ze existuje na internetu jiz nekolik let projekt na strankach www.cpapik.cz, ktery je presne zalozen na principu Mamy pro Mamy. Narozdil od Nedoklubka, ktere se snazi "komercionalizovat" svuj provoz, je projekt Cpapik.cz postaven jako socialni sit. Mozna, by bylo hezke precist si priste i neco o projektech, jez vykazuji charitativni prvky.

Dekuji
Jarmila (Pá, 21. 1. 2011 - 07:01)
Dobry den,

kdyz se nam...Když se mi před 25 lety narodila předčasně dcera,nebyla žádná poradna pro nedonošené děti.
Dostupné informace byli mizivé a kdyžý se ještě potom přidali zdravotní komplikace dítěte- většinou za to mohla matka.
Mně odešla plodová voda,která šíleně páchla v 6.5 měsíci. V porodnici mi řekli,že je to na potrat a dostala jsem injekci na samovolný ,,porod" bylo to po jedné hodině ráno.Jenže žádný porod nebyl,ráno jsem dostala snídani a při vizitě se primář oddělení přesvědčil sám,když jsem tvrdila sestře,že mám pohyby,říkala,že jsou to jen svalové křeče,jakmile primář zjistil,že je plod na živu nastal přesun z našeho města do jiného neboť tam měli inkubátory. Dcera se narodila na císařský řez o půl jedné po poledni,putovala do inkubátoru a já jsem se dostala do kómatu,neboť jsem měla těžkou otravu krve. No,vše dobře dopadlo,jen dcera musela několikrát podstoupit operaci nohy,prodlužovala se ji levá noha- i tak je plně invalidní-kde se stala chyba? Nikdo neřekne.
Aniette (Pá, 30. 11. 2012 - 23:11)
I tohle téma probíráme na stránkách www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz
Reklama