Reklama

Proč jíme z nudy?

Jídlo může být jakýmsi rozptýlením, jestliže se nudíme nebo musíme plnit nevděčný úkol. Abychom neupadali do tohoto pokušení, naučme se rozeznávat, jaký skutečný smysl má hlad a pocit nasycení, píše italský deník Corriere della Sera.

 Sledujete v televizi nějaký nezáživný program? Dejte si pozor, abyste neměli na dosahu jídlo, zejména takové, které je bohaté na cukry a tuky, tedy velmi kalorické, protože by se vám mohlo stát, že se jím budete krmit zcela nevědomky.
    Konzumace jídla výrazně roste, když lidé sledují nudný televizní program, zatímco v případě, že je program zaujme, nemají potřebu po jídlu sahat. Ukázala to studie švédských vědců zveřejněná na stránkách časopisu PLoS ONE, v jejímž rámci byla sledována skupina mladých žen.
    Proč a jak může nuda přispívat ke zvýšené konzumaci, zkoumali rovněž irští a britští vědci ve své studii zveřejněné v časopise Frontiers in Psychology. Badatelé požádali účastníky studie, aby si po dobu jednoho týdne vedli deník, v němž si budou zaznamenávat, kdy a jak jedli a jakou přitom měli náladu. Ukázalo se, že zvláště v případě nudy pojídali kalorická a nepříliš zdravá jídla.

    Ve druhém experimentu měla jedna skupina účastníků studie splnit nudný úkol a druhá zase zábavný. Také v tomto případě vědci konstatovali, že plnění nudného úkolu vyvolává touhu po něčem k zakousnutí, zejména více kalorickém. Jestliže však dali vědci pokusným osobám plnícím nudný úkol k ruce zdravé jídlo, například rajčata, vybíraly si tyto osoby často toto zdravější jídlo.

    Jinými slovy: když se nudíme, nepotřebujeme se jídlem ani tak nasytit, jako spíše nalézt rozptýlení z nudy. Co tedy dělat, abychom se vyhnuli tomu, že budeme tělu dodávat nadbytečné kalorie?

    “Je to více než jasné. Musíme si uvědomit pocit nudy a 'zneškodnit' ho tím, že dříve, než se vrhneme na jídlo, změníme druh činnosti,“ říká docentka sociální psychologie na univerzitě v Modeně Nicoletta Cavazzová. “Za druhé bychom se měli naučit rozeznávat pocity hladu a sytosti a reagovat spíše na tyto podněty, než na stav duše. Tato schopnost rozeznávat tyto signály je často oslabena vnějšími faktory, jako je to, že máme jídlo na dosah, nebo že jsme v některých situacích 'povinni' jíst bez ohledu na to, zda máme chuť,“ dodává.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Adela (Pá, 25. 9. 2015 - 00:09)
Dobrý den,
ja také jím z nudy, protože nemám pracu a jsem cellou dobu doma.
Mám strach, že budu obezní, už jsem trochu silnější..
Co dělat?
ruda z moravy (Pá, 25. 9. 2015 - 01:09)
Dobrý den,
ja také jím z... Uč se, moudrá moc nejsi a hlavně nežer.
alien (Pá, 25. 9. 2015 - 11:09)
Dobrý den,
ja také jím z...Kdo nepracuje, ať nejí.
Sara (Pá, 25. 9. 2015 - 12:09)
Dobrý den,
ja také jím z...Cvič, jez zdravější jídlo, pij hodně vidy a jestli chceš rychlejší zhubnout vezmi nějaké doplňky stravy
Adela (Ne, 27. 9. 2015 - 12:09)
Cvič, jez zdravější...Doporučte něco!! Jaké jídlo je zdravé, které doplňky?? Musím rychlé zhubnout před svatbou sestry!!
Alena (Ne, 27. 9. 2015 - 20:09)
Doporučte něco!! Jaké...To je běh na dlouhou trať, však jsi o svatbě už jistě nějakou dobu věděla? Takové diety a hurá hubnutí je k ničemu, to se rychle nabere a ještě trochu víc. Chce to celkovou změnu, hlavně taky víc pohybu, stačí chůze.
Adela (Po, 28. 9. 2015 - 11:09)
To je běh na dlouhou trať,...Vím že jsou rychlé způsoby hubnutí, který je nejrychlejší??
rada (Po, 28. 9. 2015 - 11:09)
Vím že jsou rychlé...Míň žrát, víc se hýbat. nejjistější, nejúčinnější a až zas tak pomalý také ne.
Šimek a Grossmann (Po, 28. 9. 2015 - 21:09)
Nejlepší je upadnout na hubu, rozbít si ústa, která pak nemohou přijímat potravu a zhubnutí přijde samo.
Alena (Út, 29. 9. 2015 - 19:09)
Vím že jsou rychlé...Tak jinak: čím rychlejší(dieta), tím BLBĚJŠÍ!
alien (St, 30. 9. 2015 - 14:09)
Vím že jsou rychlé...Když jsi se vycpávala tak, že teď musíš urychleně hubnout, taky jsi měla podobně oduševnělé otázky a hloubala jsi nad vztahem akce a reakce?
? (St, 30. 9. 2015 - 15:09)
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!
Sara (Po, 5. 10. 2015 - 21:10)
Vím že jsou rychlé...Zkus piperinu v kombinaci s zeleným ječmenem a cvič pole dance - opravdu zhubneš rychlé!
Jolan (Út, 6. 10. 2015 - 01:10)
Ja si také myslím, že piperina může pomoct. Doporůčím prašky Piperine Forte. Jsou to přirodní tablety tedy když neboudou fungovat aspoň nenarušují zdraví.
sylvie (St, 7. 10. 2015 - 18:10)
To je pravda piperina není škodlivá. Osobně jsem brala Piperine Forte a pomohlá.
chi (St, 7. 10. 2015 - 18:10)
Jíte z nudy, páč se nudíte. Když se nebudete nudit, nebudete jíst, když se nudíte.
Platí to i obráceně (Čt, 8. 10. 2015 - 15:10)
Když budete jíst, tak se nebudete nudit.
Hela (Po, 9. 11. 2015 - 21:11)
Kde můžu koupit ty piperinové tablety? Přečetla jsem několik pozitivních názorů a mám o ně velký zájem
Líba (Po, 9. 11. 2015 - 23:11)
Kde můžu koupit ty...V papírnictví.
- (Út, 10. 11. 2015 - 09:11)
Kde můžu koupit ty...Tak míň žer a ještě ušetříš na luxusní dovolenou.
V. (Út, 10. 11. 2015 - 10:11)
pravidelně přibírám (velmi rychle)a pak těžké a dlouze shazuji. Nejedná se o pár kilo, ale vždycky pár desítek! Bohužel. Vim, že mám problém, ale nemuzu ho zastavit. Nemám problém půl roku list 2 jablka denně, na druhou stranu pak taky nemám problém list 5 čokolád denně. A proč to dělám? Kromě toho, že mi to jídlo dělá prostě dobře, si myslím, že je to proto, že jsem nikdy neměla moc aktivit - nebavilo mě s kamarády jezdit na vody nebo na lyže, prostě jsem nejradši byla sama, jedla jsem a litovala se, že zase ztloustnu. Průšvih je, že teď jsem v situaci, když jsem vážně vyzrana jako prase, není divu., dva měsíce jsem byla doma, kdy jsem jen ležela a koukala na teĺku a jedla tak za 5 lidí. Teď jsem tak nějak na začátku další z x předsevzetí zase jednou zhubnout. doufám, že to dokážu, vždycky to dokážu, nikdy ale nevydrzim příklad - na začátku roku 75 kilo. teď 120. Je mi 27 let
zkušenost (Út, 10. 11. 2015 - 11:11)
pravidelně přibírám...Tak aktivity nejsou jenom lyžování, voda atd., to by mě také nebavilo. jsou milióny jiných aktivit. někdy to chvíli trvám, než člověk najde sám sebe, co ho baví a dělalo by mu radost a myslím, že s věkem a starostmi je to ještě horší. Zkus se ale třeba zamyslet, co tě bavilo jako malou. před lety jsem řešila stejný problém, jako ty. Pak jsem zapátrala v paměti a vzpomněla si, jak mě v dětství bavilo tvůrčí psaní, malování a pěší tůry. Tak jsem se k tomu vrátila. Přežírání skončilo, i chutě na různé sarakvajdy. Dalším efektem bylo, že váha byla dole a také, ač jsem introvert, našla jsem si přes tyto záliby pár dobrých přátel (nebo lépe řečeno, spíše oni mně). Tak snad je to také tip pro někoho, komu to může sednout.
božena (St, 11. 11. 2015 - 15:11)
Mám podobný problem. Je mi 34 leta a vážím 90 kilo. Největší problém mám se sladkostmi... Možná mám fizickou a psychickou závislost na sladkosti? Můžu jít zdravější jídlo, sportovat, nepít alkohol a sladkého nejít nemůžu! Chci a nemůžu a je to pro mě velký problém....
Hanka (St, 11. 11. 2015 - 17:11)
Mám podobný problem. Je mi...Kup si ve zdravé výživě sušené fíky. Nejsou kalorické, ale strašně sladké.
Reklama