Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

DL- PA - přirozené potlačení chuti k jídlu

Látkou, která účinkuje k potlačení chuti, je esenciální aminokyselina fenylalanin, která má další množství léčebných vlastností - od protidepresivních účinků, až po utišení chronických bolestí kloubů a zad. Fenylalanin se přirozeně vyskytuje v sýrech, kvasnicích, semenech, ořeších, mandlích, sóje, mase, rybách, mléce a vejcích.

Fenylalanin snižuje chuť k jídlu dvěma způsoby. Za prvé tím, že se z něj v těle vytváří noradrenalin, což je přenašeč nervových vzruchů zlepšující náladu a snižující chuť k jídlu. Za druhé tím, že vzniklý noradrenalin podněcuje produkci cholecysokininu, který se tvoří v mozku a střevech a je důležitý při tvorbě pocitů sytosti a hladu. Pokud je cholecysokininu vytvořeno málo, lidé se přejídají, pokud je ho vytvořeno dostatečné množství, lidé jedí málo.

Fenylalanin se dá též užívat jako potravinový doplněk ve formě DL- fenylalaninu. Měl by se vždy užít ráno nalačno, asi hodinu před jídlem s neslazenou ovocnou šťávou či vodou, v žádném případě ne s nápojem obsahujícím bílkoviny, v dávce kolem 500 - 1500 mg, nejlépe společně s vitamínem C a B6, které jsou důležité pro jeho využití.

Lidé s vysokým tlakem by měli být opatrní, protože tato aminokyselina jej ve vysokých dávkách zvyšuje.

Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře. Fenylalanin by se též neměl užívat současně při podávání L-dopy (prekurzor dopaminu, jelikož obě látky jsou vůči sobě kompetitivní), v těhotenství, při cukrovce, rakovině kůže a u lidí trpících fenylketonurií (dědičná choroba, kdy se nepřeměňuje fenylalanin na thyrosin).

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Článek bezesporu zajímavý,ale nepřipadá mi to nejrozumější. Jistě všeho s mírou. Jsem v depresi,dám si oříšky (co obsah kJ?),samozřejmě jich zbodnu v návalu potřeby léčení deprese celý sáček. Dobré to bylo, deprese je pryč. Ale to mi nepovídejte, že potlačím tímhle způsobem chuť k jídlu! Jediná cesta,jak si potlačit chuť k jídlu, je podle mého názoru maximálně se vyhýbat kontaktu s jídlem. Jak to vidím, mám na to chuť. Kdepak fenylalanin! My bojujeme s nadváhou už několik let, a víme,jak hroznou práci dá se ovládnout,to máme dávno jasné: přírodní nebo umělé potlačení chuti k jídlu - vždy je třeba zapojit mozek. Myslet na to, že to nechci jíst, protože budu tlustá, je to sice chutné,ale nic jiného z toho ve finále nebudu mít, mimo mindráku z kila navíc... Marie

  Lis 21, 2002
 • Obrázek uživatele doktorka
  doktorka (anonym)

  V tomto článku stejně jako v článku Látky pro štíhlou linii v přírodních zdrojích jde o to ukázat, že organismus pro správné fungování metabolizmu potřebuje určité látky, které se nacházejí v přirozených potravinách. Pokud tyto látky organismus nedostane (buď ve formě potravin nebo ve formě potravinových doplňků), nefunguje správně a může docházet k nadměrnému přibývání na váze nebo k záchvatům hladu bez ohledu na to, kolik jste toho snědli. Když si prohlédnete, která jídla jsou v obou článcích uváděna, tak zjistíte, že se jedná skoro vždy o ovoce, zeleninu, ořechy, celozrnné obiloviny, ryby, vejce a luštěniny. Z vlasních zkušeností vím, že pokud lidé jedí pouze tento typ potravin, tak se jejich váha upraví. Naopak lidé, kteří jedí např. pouze bílé rohlíky stejně přibírají. Není to ani tak o kalorickém příjmu (samozřejmě nesmí být abnormálně vysoký), jako o dodání potřebných živin, vitamínů a minerálů pro správné fungování metabolismu. Pokud dodáváte pouze tzv."prázdné kalorie", navíc obohacené různými chemickými přísadami (viz. většina průmyslově upravovaných jídel), tak narušujete přirozené fungování metabolismu, což může mít za následek obezitu, celulitidu a další zdravotní potíže.

  Lis 22, 2002
 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  Děkujeme,vyzkoušíme,a těšíme se na další rady!Váš časopis se mi moc líbí!Článek kam se poděl muj byt se mi mě inspiroval a již tento víkend se jim budu řídit!!!Děkuji a těším se na Vaše další rady!!!!

  Lis 16, 2002
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Měřím 180cm a vážím jenom 60kg. Potřeboval bych přibrat, ale přesto, že se stále přejídám, to nejde... (a tasemnici nemám) co mám dělat?

  Pro 13, 2002
 • Obrázek uživatele Simi
  Simi (anonym)

  Mám problém s chutěmi ve večerních hodinách. Během dne mi stačí běžná jídla (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, ale večer se neudržím, slintám jak pes, pořád bych se něčím cpala. Vedena informacemi, které mi do přečtení článku nebyly známy, objednala jsem si hned z internetového obchodu DLPA. Už se těším, až mi přijde!Snad to s úspěchem potlačí mé večerní chutě! Odbourat je, jsem jak proutek. A zlepší mi to náladu, to taky není k zahození. Při pohledu do zrcadla na mojí tlustou 81 kg postavu mám depky jak hrom...

  Led 02, 2010
 • Obrázek uživatele bobi
  bobi (anonym)

  Simi,nevím jestli to pomůže.Také jsem to zkusila ze stejných důvodů.DLPA se má užívat ráno nalačno a do večera jeho účinek asi nepřetrvá.Jindy jsem ho brát nezkoušela.Také se mi zdá,že se při jeho užívání víc potím,ale to nevím,jestli spolu souvisí.Každopádně se ozvi,jak to na tebe účinkuje a kolik bereš kapslí.Já brala jednu.Pa

  Led 03, 2010
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Takže zabraňuje to nadměrné chuti k jídlu?

  Zář 02, 2012
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj a vidím,že odpověď a rada žádná! Už mě to mnohdy rozčiluje,neboť se stále mluví o nadváze a jak na ní,ale jak p ř i b r a t ,tak ani slovo. Mlžete tedy poradit nám hubeným ????? Děkuji Pavel

  Pro 24, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama