Podzim je pro hubnutí ideální

S redukcí váhy můžeme začít kdykoli, ale které roční období nám cestu za vysněnou hmotností nejvíce usnadní? To, co je pro jednoho člověka v určité části roku výhodou, může být pro druhého omezením.

Podzim: optimální podmínky pro všechny

Podzimní měsíce jsou vhodným obdobím pro každého, kdo chce začít s redukční dietou a s pohybem. Díky mírnému počasí a nižšímu výskytu alergenů v ovzduší je ideálním obdobím například i pro alergiky.  Začít hubnout by měli také lidé, kteří do dalšího léta potřebují shodit co nejvíce kilogramů. 

  „I přes optimální podmínky pro snižování váhy je na podzim zájem o redukční programy nižší než v jiných ročních obdobích. Je to asi tím, že plavková sezóna je za námi a podzim lidi k hubnutí méně motivuje,“ říká Kristýna Galová.  Centra pro hubnutí a sportovní střediska tedy nejsou v tomto období obvykle přeplněná, proto se zájemcům dostane více prostoru i pozornosti odborníků, a mohou si též volně vybírat z termínů.

Zima: na lednové hubnutí je lepší myslet už před svátky

V prosinci udržuje redukční režim jen málokdo. A když už, cílem nebývá zhubnout, ale spíše nepřibrat. „Lidé odkládají hubnutí až na leden, ačkoli by bylo lepší, kdyby se poradili s odborníkem již před svátky. Tím nemyslím, že by měli v této době nutně hubnout, ale minimálně by se vyvarovali některým zbytečným chybám a předešli vánočnímu navýšení váhy, čímž by si ulehčili lednový start,“ konstatuje Kristýna Galová.

Leden je pak ve znamení novoročních předsevzetí a výčitek z vánočního přejídání. Toto období je vhodné zejména pro ty, kteří se rychle potřebují vrátit ke své původní hmotnosti a dostat se opět do formy. Pokud vás ale na začátku roku čeká velké pracovní nasazení a mnoho služebních cest, raději zvolte klidnější období, kdy na sebe budete mít více času a budete schopni udržovat pravidelnost ve stravování a pohybové aktivitě.

Jaro: po „zimním spánku“ začínáme být aktivnější

Na jaře se hubne obecně velmi dobře. Redukce váhy je totiž podpořena motivací vylepšit svou postavu do plavek. Slunečné počasí v nás navíc vzbuzuje větší chuť sportovat a trávit více času v přírodě. Navíc, zatímco v  zimních dnech jsme měli chuť na teplá, vydatná jídla, na jaře konzumujeme větší množství zeleniny a ovoce.

Jaro však není ideální pro lidi, kteří trpí sezónními alergiemi. Ti udělají lépe, když si na redukci váhy vyhradí podzim nebo zimu.

Léto: přirozeně upřednostňujeme lehčí jídla

Pěkné počasí a dostatek čerstvé zeleniny a ovoce pomáhají při dietě v létě. Navíc v tomto období většinou nemáme problém s dodržováním diety, protože přirozeně upřednostňujeme lehčí a méně kalorická jídla. Díky delšímu dni a příznivému počasí trávíme méně času u televize a více v přírodě.

Letní měsíce také spojujeme s menším pracovním nasazením, obvykle trávíme víc času v přírodě nebo na dovolené. Pokud tedy máte v průběhu roku náročnou práci spojenou s vysokou mírou stresu, pak je léto vhodným obdobím právě pro vás.

Na druhou stranu - lidem s vysokým krevním tlakem nebo jinými srdečními potížemi parné dny nesvědčí, proto by měli pro hubnutí zvolit chladnější období, například podzim.

 „Díky vhodně sestavenému redukčnímu programu se však úbytky váhy dostaví vždy, bez ohledu na roční období. Hlavní je motivace člověka změnit svůj životní styl a zlepšit tak svůj vzhled, zdraví a celkovou body image,“ uzavírá Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (19)

 • Obrázek uživatele grizzli
  grizzli (anonym)

  Ano, teď je to ideální období, navíc je sezona krosových masových běhů, tak nazout maratonky a hurá do podzimní přírody,za rok znovu a uvidíte, o kolik jste se zlepšili!

  Říj 28, 2010
 • Obrázek uživatele grizzli
  grizzli (anonym)

  Zapomněl jsen dodat, třeba již v sobotu 30.10. v Janově n.N. u Jablonce n.N. se běží krásný závod !!!

  Říj 28, 2010
 • Obrázek uživatele Jiřička
  Jiřička (anonym)

  názor se prý nemá říkat, když Vás o něj nežádají ... tak jen ve zkratce... podle zákona Přírody... na podzim a v zimě nikdo v přírodě nehubne... základ je střídmost... což je v dnešní době problém... Lidstvo má nadbytek... jídla a nedostatek Lásky...

  Říj 29, 2010
 • Obrázek uživatele grizzli
  grizzli (anonym)

  Tak já měl lásky dost. Domů jsem přišel po závodě utahaný, tak jsem si odpoledne zalezl do postele, za chvilku za mnou potichu přišla manželka, svlékla se, ulehla vedle mne... a to bys koukala Jiřičko, co mě ještě zbylo sil. A nedostatek Lásky nehrozil!

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele Kulich
  Kulich (anonym)

  Ahoj, tak jsem začal s hubnutím a nějak se mi zatím nedaří... navíc se citím nějak bez energie... máte někdo nějaké rady?

  Říj 24, 2017
 • Obrázek uživatele Mara
  Mara (anonym)

  Možná zbytečně vynecháváš důležité živiny, máš nějaký jídelníček? Systém?

  Říj 24, 2017
 • Obrázek uživatele Jestli
  Jestli (anonym)

  Tady nekdo vybali smejdy z AZ, tak uz je zazaluju.

  Říj 24, 2017
 • Obrázek uživatele Kulich
  Kulich (anonym)

  No tak snažím se jíst méně a hlavně zdravěji, nevím.. jestli možná tělu chybí maso? (to jsem vynechal skoro úplně) Asi bych se měl zajít někam poradit...

  Říj 24, 2017
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  No tak snažím se jíst...myslím, že vím kam se chceš jít poradit :DDD. Větší kravina, než reklama na Svět Zmetků aneb "jak vás obrat o prachy" tady ještě nebyla.

  Říj 25, 2017
 • Obrázek uživatele Mara
  Mara (anonym)

  To zní rozumně Kulichu :) já teda můžu svět zdraví jen doporučit, přišlo mi to jako dobrá investice a pomohli mi, takže jestli se ti nedaří, zajdi si tam a uvidíš

  Říj 25, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Podzim je k hubnutí ideální?!Doufám,že ne nějakou ještě prasáčtější metodou,než se pořádně najíst a přiměřeně se hýbat.Jsou lidi co jsou schopni se upoutat na lůžko a naprat se práškama a považují to za zdravé hubnutí.

  Říj 26, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Kardio zóna vždy většinou před jídlem.Takže jezdím na 100w ma to dělá u mně okolo 1g tělesného tuku za hodinu dolů. Když jedu na kole tak za den jsem takto schopen sundat kg tělesného tuku.

  Říj 26, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Kardio zóna vždy většinou...To ale jen a pouze v létě na přejezdech Praha Brno-Vídeň po radweg a v teamu,kdy jsme schopni jet od 5ti ráno do 10 do večera z Prahy do Vídně (203km) a trvá nám to "jen" 14h čisté jízdy ovšm s plnou bagáží a na asi 120w.

  Říj 26, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  To ale jen a pouze v létě...Přiznávám máme dobíjecí elektrokola ,které vždy hodinu třikrát dobíjíme cestou,ale i tak jedeme na těch 120w.je to přeci jenom přes 300km a to je za den celkem dost.

  Říj 26, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Přiznávám máme dobíjecí...Já to řeším tak,že vezu tři nabíječky a tři baterie,které si ještě třikrát za den dobíjím z toho za 2*1,5H během jízdy což vyjde akorát na oběd a veřeři a pak je vždy tak za 2h na max výkon 250w(víc na zpevněných silnicích nejde) vybiju a výkon mám až do úplného vybití.Takhle dáme úplně v klidu 300km za den a třeba Praha Budapešť máme za dva dny,další dva dny do Mukačeva, pak přes Polsko do Krakova a přes Drážďany zpět za 6dnů až týden dovolené.Zároveň mám 6kg dolů.

  Říj 26, 2017
 • Obrázek uživatele Kulich
  Kulich (anonym)

  Ok určitě tam zajdu a dám pak vědět, mají teď nějakou akci, tak ji asi využiji. :) díky

  Říj 26, 2017
 • Obrázek uživatele akce
  akce (anonym)

  Ok určitě tam zajdu a dám...je super! Jmenuje se: jak vybílit účet před Vánoci.

  Říj 26, 2017
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  ještě předtím je ale duležité tělo malinko dtoxikovat a zbavyit nadbytečné vody a tím se mužete zbavit i pár kilo

  Čer 18, 2018
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Myslím, že jakékoliv počasí je pro hubnutí ideální. Při dobré stravě, pohybu a trochu sebezapření to musí jít každému. Já si k tomu ještě pořídila váhu na měření tuků. Za 4 měsíce jsem dala dolů 7 kg. Teď už s trenérem jen dáváme dohromady svalovou hmotu.

  Zář 25, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama