Pitný režim je základem hubnutí

Ať se rozhodnete pro některou z redukčních diet, nebo prostě jen podle svého citu snížíte příjem kalorií a dodáte pohyb, je vždy základem připojit i dostatečný pitný režim. Jak vám pomohou tekutiny v boji s nadbytečnými kily? Tvrzení, že hlad je převlečená žízeň, je jen začátkem složitého hospodaření organismu s tekutinami. Pojďme se na něj podívat zblízka.

V závislosti na váze, věku a životním stylu člověk ztrácí denně průměrně 2,5 až 3 litry vody. Nemluvíme tak jen o vylučování trávicím traktem, ale i o pocení či dýchání. Část samozřejmě znovu přijme prostřednictvím jídla (což je v redukčním režimu méně, než obvyklých 500 ml) a zbytek je potřeba pro udržení rovnováhy doplnit pitným režimem. V případě zvýšené fyzické aktivity, nebo vysokých teplot, je potřeba ještě přidat. A protože je dobré úbytek váhy podpořit aerobním pohybem, je to přesně ten případ. Pro začátek je dobré si uvědomit, že příjem tekutin by měl být dodržován v průběhu celého dne. Jednorázové zavodnění těla - tedy náhlé dohánění zanedbaného režimu, příliš zatěžuje ledviny a z těla odplavuje potřebné minerály.

Při odbourávání tukové tkáně dochází k vyplavování toxických látek a prostřednictvím pitného režimu dochází k jejich vyplavování z těla. V opačném případě přichází bolesti hlavy, únava, křeče, pokles fyzické i psychické výkonosti či dehydratace pokožky. A stejně jako pravidelný přísun jídla je i dostatečné zavodňování organismu prevencí zbytečného zadržování tuků potažmo vody.

I přes obvyklá doporučení vhodné konzumace neslazených čajů, patří čaj mezi tekutiny obsahující kofein. Jak je známo, kofein patři mezi látky, které tělo odvodňují. Silný čaj, káva i alkohol se mezi tekutiny nepočítají. Stejně tak koncentrované i 100% džusy nejsou pro organismus v redukční fázi ideální. Často jsou slazené a i přes žádoucí obsah vitamínů obsahují příliš velké množství energie. Variantou jsou pak balené pitné vody, nebo voda z kohoutku, které však mohou být cítit chlorem, pro který je potřeba vodu nechat několik hodin odstát. Navíc neobsahují žádné prospěšné látky. Oproti tomu mineralizované vody jsou zdrojem prvků, které naše tělo potřebuje ke správnému vývoji a neumí si je samo vyrobit. Například česká Ondrášovka obsahuje vápník, hořčík, draslík a nízký obsah sodíku, pro které je vhodnou variantou pro denní pitný režim.

Ale abychom se vrátili k onomu „převlečenému“ hladu, dehydratovaný organismus opravdu může vyvolat pocit hladu. Tělo vysílá signál, že potřebuje doplnit tekutiny, a ten často mylně dekódujeme jako pocit hladu a snažíme se jej zahnat jídlem. Obecně lze doporučit vypít sklenici vody po probuzení, před každým jídlem (alespoň pět porcí denně) a jako pomůcku si na stůl v práci postavit láhev minerálky, aby vám připomínala, kolik je potřeba ještě vypít. A než si na režim zvyknete, poslouží i jako „pamatováček“, že se zrovna teď musíte trochu napít. Pokud v době oběda nebude láhev poloprázdná, je potřeba v pitném režimu trochu přidat. 

Věděli jste, že...

 • Dýcháním za den ztratíte až 0,4 litru vody denně.
 • Plnotučné mléko obsahuje pětkrát méně kalorií, než stejné množství tvrdého alkoholu.
 • V banánu je větší množství vody, než ve stejném množství zmrzliny.
 • Ovocný 100% džus obsahující cukry z ovoce může být kaloričtější než kola.
 • Smažený vepřový řízek (150 g) obsahuje stejnou kalorickou hodnotu jako litr limonády.
 • Minerální vody napomáhají v boji s problémy v menopauze, překyselením žaludku, nemocemi močového ústrojí, bolestmi hlavy, při menstruaci či v boji se stresem.

 

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele lama
  lama (anonym)

  http://www.topdieta.sk/dukanova-dieta/ dukanova dieta

  Čer 03, 2012
 • Obrázek uživatele pati
  pati (anonym)

  ajéje, další zbytečný článek objevující Ameriku

  Čer 03, 2012
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Dobrý den, je mi 12 let měřím 160 centimetrů a vážím 60 kg. Potřebovala bych zhubnou z důvodu že chci pěkně vypadat a v budoucnu bych chtěla jít na DAMU na herectví. Vypiju denně asi 1 litr a nesnídám večeřím asi v 9 hodin a večer mám hodně hlad, je to můj problém? Sportu věnuji týdně asi 3,5 hodiny. Prosím je to, to co si myslím?

  Čer 05, 2012
 • Obrázek uživatele Badatel
  Badatel

  Dobrý den, je mi 12 let...podle doktorů s má vypít asi tak 3 litry čisté vody, jíst se má 5x denně v malém množství, a je to dobré nejen pro snížení hmotnosti, ale také pro posilnění těla, aby nedošlo ke zhroucení organismu

  Čer 07, 2012
 • Obrázek uživatele lucy
  lucy (anonym)

  diety na hubnuti - dukanova dieta, delena strava,.... http://diety.naschudnutie.sk

  Čer 12, 2012
 • Obrázek uživatele ha ha
  ha ha (anonym)

  pít 3 litry čisté vody je nesmysl, to žádné hubnutí nezaručí, budete akorát chcát a běhat na záchod.

  Čer 12, 2012
 • Obrázek uživatele Ondra
  Ondra (anonym)

  Dobrý den, je mi 12 let...Nesnídat je veliká chyba...

  Čer 12, 2012
 • Obrázek uživatele agnnesis
  agnnesis

  podle doktorů s má vypít...Mám výborné zkušenost s Emulipsem. Je to čistě přírodní produkt a upravuje trávení a zažívání. Je vhodný i pro děti. Sama ho své dcerce dávám na zlepšení trávení. Samozřejmě musíš pravidelně jíst a dodržovat pitný režim, bez toho to nejde. Kdyby jsi chtěla o tom vědět víc, napiš mi nebo tvá maminka na macakova.z@seznam.cz

  Čer 24, 2012
 • Obrázek uživatele ivulenka
  ivulenka (anonym)

  Hubnutí je můj velký boj, ráda bych shodila ta přebytečná kila, co se na mě nakupila. A hledám, co by mi mohlo pomoct. Našla jsem dvě výborné stránky: www.yesneyes.cz a www.zijzdrave.cz

  Čer 27, 2012
 • Obrázek uživatele zibrun
  zibrun

  Zdravím všechny, kteří by chtěli zhubnout, ale nejde to, koukněte na mé stránky www.hubnete.cz/bezdiety1 , nebo mě kontaktujte zibrun@seznam.cz , a vystavím vám ZDARMA analýzu stavby těla a poradím i jak zhubnout bez diety,hladovění a zdravě. Mějte se krásně a těšim se na kontakt s vámi.

  Črv 31, 2012
 • Obrázek uživatele Ladinka
  Ladinka

  Já bych ještě doplnila to pití možná zdravé elixíry elixátorem http://www.sprchy-wolf.cz/produkty/elixator-qi

  Feb 27, 2013
 • Obrázek uživatele táhněte někam
  táhněte někam (anonym)

  s tou vaší šmelinou!!!!

  Feb 27, 2013
 • Obrázek uživatele Betta
  Betta (anonym)

  Já osobně jsem se naučila dodržovat pitný režim s domácím automatem na vodu. ( http://eshop.aquel.cz/domaci_automaty_na_vodu ) A ta investice se podle mě hodila. Voda je kvalitní a chutná. Rozhodně doporučuji .

  Říj 13, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama