Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Pečivo při redukci váhy? Jistě, ale vybírejme dobře

Radí vám některé redukční diety vynechat pečivo? Nevěřte jim a vyberte si to správné. Poradíme vám, na co si dávat pozor a jaké pečivo je vhodné nejen pro dietu, ale také pro udržení hmotnosti a zdravý jídelníček.

Jedině celozrnné! Pozor ale na dobarvované pečivo

Během redukce váhy, ale také v rámci racionálního stravování, bychom měli upřednostňovat komplexní sacharidy s vyšším obsahem vlákniny. Mezi takové potraviny patří například neloupaná rýže, celozrnné cereálie, ale hlavně celozrnné (jinými slovy cereální, tmavé) pečivo a chléb. Rozhodně mu dejte přednost před bílým pečivem!

Málokdo ale ví, že není vše zdravé, co se tak tváří. "Mnoho našich klientek se před zahájením konzultací domnívalo, že čím tmavší pečivo, tím je zdravější. Bohužel jde často o laciný trik výrobců, kteří jej dobarvují karamelem nebo jiným potravinářským barvivem. Dobarvené jsou například podezřele tmavé a lehké nadýchané housky," vysvětluje Gabriela Knosová, odborná terapeutka z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.  

Z čeho je složeno celozrnné pečivo ?

Za celozrnné označujeme pečivo, u něhož je obsah vlákniny na 100 gramů hmotnosti čtyři gramy a více. Na balených výrobcích je vhodné číst obaly, na nebalených můžeme posoudit kvalitu pečiva podle struktury. Okem vidíme drobné kousky, zrníčka, semínka a o něco tmavější barvu.  Neplatí však úměra, že čím tmavší pečivo, tím více vlákniny. Celozrnné pečivo také je o něco těžší a hutnější oproti nadýchanému bílému pečivu.

Většina druhů zdravého pečiva je vyrobena ze směsí obsahující kromě klasicky používané pšeničné mouky zejména mouku žitnou, špaldovou nebo grahamovou. Dalšími složkami s vysokým podílem vlákniny bývají lámanka, otruby, vločky, slunečnicová, lněná a sezamová semínka, graham a šrot. Existují však i pečiva jednodruhová ? např. žitný chléb pouze ze žitné mouky.

Kde je nejvíce vlákniny

Kromě minerálních a esenciálních látek je celozrnné pečivo doporučované kvůli vysokému obsahu vlákniny.  "Vláknina přispívá k dobrému trávení a snižuje glykemický index, proto zlepšuje a prodlužuje pocit zasycení. Pro redukční dietu je tedy velmi důležitá," říká Gabriela Knosová a dodává, že vysoký podíl vlákniny bývá například v trvanlivých lisovaných chlebech, které se prodávají se ve vakuových baleních. Jejich obsah vlákniny se pohybuje od sedmi do dvanácti gramů na sto gramů. Navíc je tento chléb "vlhký" není zbaven vody, proto má i příznivý obsah energie 800-900 kJ na sto gramů.

Snad nejvyšší podíl vlákniny je pak v trvanlivých knackebrotech, ty se ale pro dietu příliš nehodí, což objasníme později.

Bílé a celozrnné pečivo obsahují stejné množství energie, ale?

Obsah energie v celozrnném čerstvém pečivu se pohybuje kolem 800 až 1100 kilojouly podle druhu. Obecně platí, že čím více semínek, tím větší energetická hodnota - kvůli tuku, který obsahují. Není se ale třeba bát, jde na rozdíl od bůčku o zdravé tuky, které obsahují nenasycené mastné kyseliny a nemají v sobě cholesterol, proto je jejich konzumace vhodná pro prevenci srdečně cévních onemocnění. 

Bílé pečivo má obsah energie podobný, ale jde o prázdné kalorie bez obsahu minerálních látek. Výživově je proto cereální pečivo mnohem hodnotnější a pro zdraví prospěšnější. A při dietě potřebujeme do těla biologicky hodnotné látky "dvojnásob", aby tělo netrpělo sníženým příjmem energie. 

Knackebroty a rýžové chlebíky ? pozor na vysokou kalorickou hodnotu!

Jiné je to s trvanlivými chlebíky typu knackebrot, rýžové chlebíky apod. Jsou zbavené obsahu vody, takže je v nich energie více koncentrována. Na sto gramů obsahují okolo 1500 kilojoulů. "Jeden kousek je lehoučký a působí, jako bychom nic nejedli, proto málokomu postačí jen pár plátků s odpovídajícím množstvím energie. Právě pro tento nízký sytící efekt knackebroty a rýžové chlebíky při redukci hmotnosti nedoporučujeme," říká Gabriela Knosová.

Nízké zasycení souvisí nejen s nízkým obsahem vody, ale také s vysokým glykemickým indexem. Například desetigramový plátek rýžového chlebíku obsahuje osm gramů sacharidů. Vysoký glykemický index pak způsobí rozkolísání hladiny krevního cukru, což je při redukci váhy nežádoucí.

Co k němu?

"Klientkám doporučujeme pečivo konzumovat v kombinaci s bílkovinou, například s libovou šunkou, sýrem s maximálně třiceti procenty tuku v sušině, tvarohem nebo pomazánkou. Tato kombinace způsobuje déletrvající pocit zasycení. Pečivo lze namazat také rostlinným margarínem a konzumovat jej spolu se zeleninou,"
vyjmenovává Gabriela Knosová.

Ideální je pečivo na snídani, pro ženy jednu porci (50- 60 gramů podle druhu pečiva, odpovídá krajíci chleba, celozrnnému rohlíku nebo kaiserce), pro muže až dvě porce. Dále je vhodná jedna porce pečiva na odpolední svačinu. Pečivo dodá energii pro aktivní fáze dne.

"Jako poslední jídlo dne však pečivo ani přílohy při snižování hmotnosti nedoporučujeme, zejména ne v začátcích redukční diety. Navečer nám nejlepší službu udělá kombinace bílkoviny se zeleninou," říká Gabriela Knosová z brněnského Institutu kompliment.

Vyloučení celozrnného pečiva z jídelníčku v období redukce tedy nemá své opodstatnění, ač to některé diety radí. Pokud bude jídelníček vyvážený vzhledem ke všem živinám a energetický příjem se bude pohybovat v doporučených hodnotách, mělo by být i celozrnné pečivo jeho každodenní a pravidelnou součástí bez výčitek svědomí.

Otázky a odpovědi

Odpovídá Gabriela Knosová,

Institut redukce a prevence nadváhy kompliment, Brno (www.komplimentinstitut.cz)

Jaké jsou nejdůležitější přednosti zařazení celozrnného pečiva do redukčního jídelníčku?

Jde zejména jeho o vysokou biologickou hodnotu. Obsahuje minerální látky, esenciální mastné kyseliny a vlákninu. Vhodně zvolené pečivo dokáže také dobře zasytit.

Proč je při redukci váhy lepší vynechat pečivo navečer?

Pečivo je poměrně bohatým zdrojem energie, proto je vhodné pro aktivní fáze dne. Večer už tělo nepotřebuje tolik energie pro svou činnost. Naopak - pokud dodáme tělu navečer více kilojoulů, než potřebuje, může to mít vliv na snížení kvality spánku a zpomalení metabolismu, což je při redukci váhy nežádoucí.

Co když nemáme možnost se dostat k celozrnnému pečivu?

Pokud neseženeme celozrnné pečivo, pak dejme přednost klasickému konzumnímu pšenično-žitnému chlebu před vekami nebo tukovými rohlíky.

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  http://hubnemebeztrapeni.webnode.cz/ Mrkněte se na mé stránky, podařilo se mi touto dietou shodit krásných 13 kg a to bez hladovění a dřiny v posilovně.

  Zář 11, 2010
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já doporučuji tohle http://studiomone.cz/Pece-o-telo/Body-Space-InfraRed-Orbitrac.html, je to super na hubnutí i na odstranění celulitidy! L.

  Zář 14, 2010
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Zhubla jsem zdravě pomocí pohybu a úpravy jídelníčku za 1 rok z 158cm/60kg na 52 kg. Pomohu i Vám se změnou postavy, zdravým způsobem za pomoci pohybu a stravy. Vypracuji na základě dat z osobního dotazníku individuální stravovací a tréninkový plán, poskytnu rady do začátku a nastartuji Vás správným směrem. Zhubněte do plavek trvale a bez hladovění. Neničte si zdraví dietami a zázračnými prášky na hubnutí. Napište si o osobní dotazník na zhubni.zdrave@gmail.com.

  Kvě 04, 2011
 • Obrázek uživatele Andule
  Andule (anonym)

  Tak to je fajn, že vím co jíst, abych zhubla ;-) -potřebovala bych tak, 5, 8 kg ;-) ale : mám alergii na ovoce, mohu pouze banán (někdy) hroznové víno (někdy) a meloun (kdykoliv. ovoce můžu jen zpracované -vařené, pečené.. zeleninu téměř vše, jen rajčata (někdy ne). mléko a mléčné výrobky také nemůžu, aktiviu a jí podobné též ne. mám k tomu i nemocný žlučník, nemastím ;-) nejím zelí ... zkoušela jsem zeleninovou dietu ;-) po třech týdnech jedení zeleniny ;-) mi bylo fakt blbě jen při myšlence na zeleninu :-D a tak mám stále své kilíčka navíc a jízdou na kole o ně asi nepřijdu ;-) PS: pro všechny, co mi teď poradí fitko a nebo cvičení: mám sníženou kapacitu plic a chronický zánět kloubů ;-) a zadýchám se po rachlejší chůzi, kdy ujdu tak 50metrů ;-) a jelikož mám i astma, tak občas, když ujdu rychle více metrů :-))) mám fakt problém se vůbec rozdýchat ;-) chtěla jsme jen pomalu přijít o pár kil, třeba úpravou jídelníčku ;-) joooooo a je mi 40, v mládí sem fakt hodně sportovala :-D odtud ty nemocné klouby 8-)

  Čer 21, 2011
 • Obrázek uživatele dggd
  dggd (anonym)

  Poradím ti k obědu maso střední tučnosti(např libovější vepřové), pokud je hodně libové tak trochu třeba balkánského sýru a zeleninu.

  Čer 25, 2011
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Tak to je fajn, že vím co...Tak napiš, co jíš ted. Podle toho se teprve může radit. Vadí ti na žlučník maso? Vejce? Někomu nevadí, proto se ptám..

  Čer 25, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama