Reklama

Opakované odtučňovací kůry jsou možná škodlivější než obezita

Vliv nadváhy na zdraví můžeme určit poměrně snadno. Různými způsoby, např. změřením tloušťky tukové vrstvy nebo pomocí různých koeficientů na základě údajů o váze a výšce, můžeme vyjádřit stupeň štíhlosti nebo naopak tloušťky jednotlivých lidí. Ať použijeme jakoukoliv metodu, získáme vlastně jakousi stupnici, pomocí níž můžeme lidi seřadit od nejštíhlejších k nejtlustším.

Potom postačí lidi dlouhodobě sledovat a zjistit, jak v závislosti na jejich tloušťce či štíhlosti trpí nemocemi a jakého se v průměru dožívají věku. Takovýchto studií byla uskutečněna velká řada a ukázalo se, že nejzdravějšími se jeví lidé štíhlí, lidé s tzv. ideální tělesnou váhou.Velmi zjednodušeně můžeme tuto váhu určit tak, že výšku v cm zmenšíme o 100 a od této hodnoty odečteme 10 %. Tedy např. výšce 170 cm přiřadíme napřed 70 = 170 -100 a tuto hodnotu zmenšíme o 10 %, čili ideální váha je 63 kg. Za naprosto postačující by bylo možno považovat, pokud se skutečná váha nachází v rozmezí ? 10 % okolo ideální váhy, čili žádoucí váha pro osobu o výšce 170 cm by měla být 56-70 kg.

 

Ukázalo se, že lidé, kteří váží více, než je ideální váha, skutečně jsou o něco více nemocní, mají o něco vyšší úmrtnost. Jenže pokud vyjádříme úmrtnost lidí s ideální váhou jako 100 %, potom úmrtnost celé populace byla při různých sledováních zvýšena v průměru jen o 5-10 %. (V některých šetřeních se dokonce zdálo, že nadváha vůbec nemocnost a úmrtnost nezvyšovala, v některých šetřeních ji zvyšovala i o více než 10 %.)

 

Porovnejme si s tím, jak časté změny váhy, čili důsledky odtučňovacích kúr výrazně zvyšují úmrtnost. Vidíme z toho, že hlavní zdravotní škodlivost obezity je podle všeho dána tím, že obézní lidé se opakovaně (a mnohdy úspěšně) snaží snižovat svou váhu, po úspěchu svého pokusu váhu znovu nabývají a to se mnohokrát opakuje.

 

Z faktů, které jsme právě uvedli, vyplývá, že odtučňovací kúry jsou pravděpodobně škodlivější než obezita sama o sobě. Obezita sama o sobě zvyšuje úmrtnost v průměru jen asi o 0-5 %. (Pro porovnání si připomeňme, že pouze kouření samo o sobě zvyšuje úmrtnost téměř o 100 %. Zdraví kuřáka je tedy ohroženo snad 10x či 50x více než zdraví "průměrně" obézního člověka.)Co hrozí lidem, kteří chtějí za každou cenu snížit svou váhu? Opakovanými hladovkami si mohou vytvářet skutečně vlčí hlad, se kterým budou neustále bojovat a vždy, když podlehnou, se doslova přecpou. Může se jim stát ještě něco horšího. 

 

Reklama

Mohou nadměrný příjem potravy řešit tím, že ji vyzvrátí, pak se budou neustále přejídat a zase zvracet a žít tak život v utrpení blízkém stavu narkomanů. U těch nejvíce postižených touhou po štíhlosti se tento stav může vystupňovat v skutečně závažnou duševní i tělesnou chorobu - mentální anorexii (která bohužel u řady hlavně mladých dívek končí smrtí). 


Zdroj: Stop nemocem - Tomáš Husák - Pragma

Reklama

Komentáře

Květa (Ne, 3. 4. 2005 - 23:04)
Produkty Herbalife používám spolu s manželem více jak 10 let. V prvních měsících na redukci váhy a následně jako program regenerační. Já jsem zhubla 8 kg a manžel 13 kg. Váhu si celá léta držíme. Máme bezvadnou kondici a zdraví a to v roce 2005 oslavíme 50. Jsme dárci krve a vysledky vyšetření jsou vždy bezvadné. Pomohli jsme i mnoha lidem k dosažení jejich váhových cílů a všichni jsou s výsledky spokojeni.
Herbalife má zastoupení v 60-ti zemích celého světa. Produkty procházejí v každé zemi náročnými testy a ve všech je jejich funkčnost, bezpečnost a kvalita ověřena. Rozhodně se každému vyplatí do jejich používání investovat. No a pokud jde o trvalost výsleků po redukci, je potřeba si uvědomit, že existuje fyzikální zákon, rovná-li se příjem kalořií výdeji, váhu si držíme. Pokud však více přijímáme než vydáváme, je logické, že musíme opět přibrat. Produkty Herbalife jsou o přísunu potřebných vitamínů, minerálů, protejnu atd., aby organismus netrpěl buněčnou podvýživou. Herbalife produkty jsou o kvalitní výživě s nízkým obsahem kalirií. Pokud o nich chcete vědět více, napište. Ráda pomohu i vám. Květa
Pepa (Po, 28. 11. 2005 - 15:11)
Můžete mi řict kolik peněz ste za to s manželem za 10 let utratily, když koktel stojí cca 3000-, a je pro dva tak na 1 měsíc? To je 12x3000= 36000,- x 10= 360000,- a to nepočítám další produkty co určitě používáte to je tak 2x až 3x víc. Samozdřejmě jsem nepočítal s tím že produkty prodáváte tudíš je máte se slevou, ale kdybych je chtěl používat a né prodávat tak to vychází.Lidi zhubnou se dá taky třeba zdravím POHYBEM zkuste to!!!!
lékař (St, 18. 9. 2002 - 09:09)
Herbalife není rozhodně bezpečný způsob jak zhubnout. Vzásadě jde o nízkoenergetickou bílkovinnou dietu - podobné a mnohem levnější nabízí i čeští obezitologové. Podobná dieta může být ale užívána jen pod lékařským dohledem. Herbalife byl už v řadě zemí zakázán nebo žalován pro klamnou reklamu. Ani u nás nenajdete mnoho lidí, kteří po něm dlouhodobě a bez propblémů zhubli. Na chvíli zhubnete po každém nesmyslu - problém je, že znovu přiberete. Mezi svými pacienty s bulimiií jsem měl mnoho děvčat, které začínaly s Herbalifeme. Jediné na co je skutečně dobrý je, když chcete rychle vyhodit hodně peněz.
Lenka Tichá (St, 7. 11. 2001 - 11:11)
Chcela by som sa viac dozvediet o pripravkoch Herbalife na chudnutie, ich ceny, obsah balenia a potrebnu dlzku uzivania. Dakujem.
Petr (Po, 25. 6. 2001 - 11:06)
Pane Bože kůra je na stromě, odtučňovací kúra je s čárkou, dál v textu už je to správně, ale byl to šok! Vlčí žravost - společně s dr. Wolfem - apetitus caninus carculensis - existuje, což můžu potvrdit.
Milan (St, 27. 6. 2001 - 12:06)
Jediná skutečně bezpečná a účinná možnost jak zhubnout, je prostřednictvím produktů společnosti Herbalife. Osobně jsem zhubnul 17 kg za 10 týdnů a 9 let si bez problémů držím váhu. Teď se věnuji profesionálně pomoci lidem k redukci váhy. Pokud skutečně chcete zhubnout a váhu si udržet, kontaktujte mě. Pokud nebudete spokojeni, dostanete všechny peníze zpět.
Katka (Pá, 17. 11. 2006 - 16:11)
Ja tomu osobne neverim ale mam tak slabou vuli ze uz jsm opravdu zoufala pomuzete mi?
jája (Pá, 17. 11. 2006 - 17:11)
Katko, jsme dvě...taky bych potřebovala pomoct...
Marta Sedlářová (St, 7. 3. 2007 - 13:03)
Váš příspěvek je nesmyslný, používám Herbalife již dlouhou dobu a zbavila jsem se zdravotních nepříjemnmostí a lékař mi výrobky vřele doporučil...
Jiřina Jelínková (Pá, 27. 7. 2007 - 00:07)
SKORO DOBRÉ RÁNKO,TAK JÁ TEDA NEVÍM CHTĚLA JSEM TUTO HUBNOUCÍ METODU VYSKOUŠET A TEĎ JSEM NA ROZPACÍCH. JE VŮBEC NĚKDO KDO TO VYSKOUŠEL A FUNGUJE??????? MOC PROSÍÍÍÍÍÍÍÍM.
Miss (So, 23. 1. 2016 - 16:01)
Souhlasím s tím,že opakované odtučňovací kúry lidem škodí!naproti tomu škodí i prostá nadváha, natož obezita!Ideální BMI pro ženy je 21-22, pro muže 22-24! Důležité je dobře jíst,zdravě! Diety typu HERBALIFE jsou zbytečně moc drahé! Důležitá je především vyvážená běžná strava! Další důraz je třeba dbát, vyvarovat se za každou cenu léků, po kterých se přibírá na váze! Rozhodně se vystříhat užívání většiny antidepresiv, antipsychotik a některých antiepileptik! Pokud náš BMI neklesne pod 20, respektive pod 18,5, v žádném případě neřešit zdravotní problémy-psychické, jakkoliv závažné, sajrajty typu MIRTAZAPIN, ZYPREXA, KVENTIAX, CHLORPROTHIXEN a další, co bych mohla jmenovat! Za obezitu i prostou nadváhu mohou především psychiatři, ke kterým jdou zoufalí lidé, s naivní představou, že vyřeší jejich deprese, fóbie, těžkou nespavost apod.! Lidi, Vy všichni, co tam chodíte, vzpamatujte se, ty jejich přibíráky neberte! Já vím, doktoři vám budou kecat, že nejsou návykové, ale nemají vůbec žádnou pravdu!!! Na spaní a uklidnění je lepší RIVOTRIL? NEUROL? LEXAURIN? DIAZEPAM,HYPNOGEN Nebo hledat úplně jinou cestu! Nemusíte pak po těch, s prominutím, sračkách, hladovět! Já hladovění nepodporuji vůbec! Ženy by neměly překročit BMI 24! Tak si to, prosím, spočítejte na kalkulačce! Víc a upřímněji už poradit opravdu neumím! Na HERBALIFE se taky vykašlete! Je to jen byznys! Amerikanismus!
( . )( . ) (Ne, 24. 1. 2016 - 09:01)
Jen si holky hrajte s těma odtučňovacíma kůrama! První od kud se stratí tuk jsou vaše prsa a nikdo už ten tuk nedonutí aby se tam znova vrátil! Pak máme spoustu mladých děvčat 18 let až po zbytek života s plácačkama místo prsou ve tvaru jak jezevčík uši! Pak jste z toho na mrtvici a vyhazujete těžký peníza za nějakej silikon! Nedivte se mužským, že se jim ten silikon nelíbí a většinou je odmítá. Mě taky přijít holka na rande s tím ,že si nechala dát silikon tak bez pardonu jde kamsi! Tak si to holky dobře rozmyslete co vlasně chcete! Být řítažlivá nebo chodit s plácačkama!
Marie (Ne, 12. 2. 2017 - 22:02)
Bla, bla, bla! To jsou tady zase kecy! Kdo by utrácel za drahé silikony a "koledoval" si tím o rakovinu prsu? Snad se ženská nebude hubnout do ztracena, ne?! Přece ví, kdy přestat! Má rozum!
Reklama