Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Obézní ženy mohou hubnout za asistence lékařů

Třetí lékařská fakulta Univerzity Karlovy (LF UK) nabízí zájemkyním o dlouhodobé hubnutí pod odborným dohledem účast v mezinárodní studii. Studie se uskuteční v příštím roce od ledna do června a zapojit se do ní mohou ženy ve věku od 22 do 50 let před menopauzou s indexem tělesné hmotnosti (BMI) od 30 do 40, jejichž váha se v posledních šesti měsících výrazně nezměnila a nemají cukrovku ani onemocnění srdce a cév. ČTK to řekl vedoucí laboratoře pro klinický výzkum obezity 3. LF UK Vladimír Štich.

Účastníce studie budou v lednu po čtyři týdny dostávat zdarma nízkoenergetickou bílkovinnou dietu, která by měla výrazně zredukovat jejich váhu. Pak budou po dobu tří měsíců pokračovat v méně přísné běžné redukční dietě a zároveň navštěvovat kurz snižování nadváhy, který pořádá společnost Stop obezitě (STOB). Mělo by to přispět k tomu, aby hubnutí pokračovalo. V té době by si měly vytvořit a upevnit nové stravovací a pohybové návyky. V dalších dvou měsících budou docházet jednou měsíčně na kontrolu.


Předmětem studie jsou podrobnější metabolická vyšetření, která podají přesnější obraz o látkové výměně tukové tkáně. Ženy, které se do akce zapojí, budou několikrát vyšetřeny a dozvědí se, jaký je jejich energetický výdej, a tedy i jaký by měl být jejich energetický příjem.


Univerzita Karlova bude spolupracovat s lékařskými fakultami v dánské Kodani a francouzském Toulouse. Štich očekává, že se do studie zapojí 30 českých žen.


Podle zakladatelky společnosti STOB Ivy Málková se kurz bude skládat z hodiny cvičení uzpůsobeného lidem s nadbytečnými kilogramy a ze dvou hodin terapie týdně. Ženy se seznámí s tím, jak si mají sestavit energeticky vyvážený a přitom chutný jídelníček, a pocvičí si vůli tak, aby dokázaly odolat vnějším podnětům, které je provokují k jídlu, jako je třeba stres nebo televize.


Přihlášky jsou k dispozici na adrese www.istob.cz nebo se lze domluvit na telefonním čísle 241 762 847.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ráda bych se zapojila do studie,ale vzhledem k tomu,že mám mírně zvýšenou hladinu cukru je to pro mě nedostupné. Dost mě to mrzí, protože s nadváhou bojuji bez úspěchu už asi 10 let. Jinak se jedná jistě o zajímavý a záslužný počin.

  Lis 20, 2007
 • Obrázek uživatele tomáš
  tomáš (anonym)

  Rád Vám s hubnutím pomůžu a efektně! Kontaktujte mě na tomasek24i"seznam.cz

  Feb 14, 2008
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  Velice mě mrzí, že senemohu účastnit této studie, protože je mi 63let a s nadváhou bojuji téměř 35 let.

  Dub 02, 2008
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Jaká studie to přesně je,?

  Dub 02, 2008
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  Velice mě mrzí, že senemohu účastnit této studie, protože je mi 63let a s nadváhou bojuji téměř 35 let.

  Dub 02, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama