Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Obezita zatěžuje planetu

Přibývání obézních lidí by mohlo mít na světové zdroje dopad srovnatelný s nárůstem počtu obyvatel planety o jednu miliardu. Uvádí se to ve studii zveřejněné v časopise BMC Public Health.

Z jejích statistických údajů vyplývá, že ačkoli Severoameričané tvoří co do počtu jen šest procent světové populace, z kil spojených s obezitou na sobě nesou více než třetinu.

    Autory výzkumu jsou vědci londýnské školy hygieny a tropické medicíny. Dospěli k závěru, že obyvatelstvo Země váží 287 milionů tun a z nich 15 milionů tun na sobě nesou osoby s nadváhou a 3,5 milionu tun lidé obézní. Východiskem byly údaje Světové zdravotnické organizace.

    Podle jejích zdrojů je průměrná váha obyvatele Země 62 kilogramů, avšak s velkými regionálními rozdíly - zatímco průměrný Severoameričan váží 80,7 kilogramu, průměrný Asiat 57,7 kilogramu. Zatímco v Asii žije 61 procent populace, na obezitě se Asiaté podílí jenom ze 13 procent.

    Jeden z autorů výzkumu Ian Roberts stanici BBC řekl, že “hovoří-li se o udržitelnosti zdrojů, lidé se okamžitě zaměří na počet obyvatel, avšak nejde přitom o to, kolik krků je třeba uživit, nýbrž o hmotnost obyvatel“.

    Součástí studie je tabulka srovnávající státy podle výskytu obezity. Na prvním místě jsou Spojené státy s 236 miliony obyvatel. Podle této tabulky by jídlo zkonzumované obézními Američany nebo Američany s nadváhou uživilo 30 milionů dalších lidí. Profesor Roberts říká, že kdyby zbytek světa Američany napodobil, mělo by to pro planetu dramatické důsledky. Kdyby totiž každá země měla takové procento obézní populace jako USA, bylo by to totéž, jako kdyby na Zemi žila miliarda lidí navíc.

    Na opačném konci tabulky jsou Eritrea a další africké a rovněž asijské státy. Vědci upozorňují, že není pravda, že hubenost obyvatelstva je vždy důsledek chudoby. Doporučují následovat příklad Japonců, kteří patří k národům štíhlých lidí, ale přitom mají vysokou životní úroveň.

    Některé ostatní země s vysoce obézní populací byly překvapením. Je mezi nimi totiž Kuvajt, Katar a hned za USA a Ruskem se umístil Egypt. Vysoké procento arabských zemí v této skupině Roberts spojuje s automobilismem. “Jedním z nejvýznamnějších faktorů vysoké hmotnosti je počet automobilů na hlavu. Není proto překvapením, že je tam tolik arabských států. Tamní lidé jedí, ale málo se hýbou, protože všude jezdí autem,“ sdělil profesor.

    Autoři studie doufají, že přinesli nový pohled na spotřebu planety. “Často poukazujeme na chudé Afričanky, které rodí příliš mnoho dětí, ale musíme se také zaměřit na obezitu. Je to totéž téma, totiž téma nejzazších možností naší planety,“ sdělil Roberts.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele konec sveta
  konec sveta (anonym)

  No jo. Obezita tak zatezuje planetu, ze se brzo uz prestane tocit.

  Srp 07, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Pokud obézní lidi chodí po svých a nevozí se na vozíčcích a nejsou invalidní, protože kvůli nadváze mají různé nemocí, tak mi vůbec nevadí.

  Srp 07, 2012
 • Obrázek uživatele Fyzik
  Fyzik (anonym)

  Ano, to je vážný problém. Je možné, že když lidstvo ztloustne, tak jeho zvýšená gravitační síla může způsobit i deformace povrchu Země.

  Srp 11, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Ano, to je vážný problém....Doufám,že tlouštíci náš ostrov nepotopí. :-)))

  Srp 13, 2012
 • Obrázek uživatele Kostichrast
  Kostichrast (anonym)

  Kdyby ne,trumfovaly by jinak,ty hajtry s tlustejma,křivejma hnátkama a houbovitými ksichty!

  Srp 19, 2013
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  "Kdyby totiž každá země měla takové procento obézní populace jako USA, bylo by to totéž, jako kdyby na Zemi žila miliarda lidí navíc." A co tepr, kdyby každá země měla stejnou spotřebu vody, elektriky, nafty atd. jako USA? Tak už není žádná Země.

  Pro 04, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama