Obezita může souviset i s nedostatkem spánku v dětství

Zjistili to vědci z Bristolské univerzity, o jejichž studii informoval britský list The Independent.

Pokud podle odborníků děti a dospívající spí méně, než jejich organismus potřebuje, ovlivňuje to úroveň hormonů, které kontrolují chuť k jídlu a vydávání energie.


Za nedostatek spánku mohou údajně často televize, mobily nebo počítače. Děti se totiž na televizi dívají nejčastěji v době, kdy už by pomalu měly jít do postele, a to narušuje jejich spánkový režim.


Rodiče by proto měli podle vědců odstranit všechna podobná elektronická zařízení z dětských pokojů. Pokud jde o spaní, radí odborníci zavést jasná pravidla a poté kontrolovat jejich dodržování. "Má to i jiné výhody. Prospívá to zdraví a může se to odrazit na školním prospěchu," tvrdí jeden z autorů studie Shaahrad Taheri.


Přiznává, že kvalitní spánek pravděpodobně není jediným řešením epidemie obezity. "Jeho vliv by se ale měl brát vážně," dodává.


Nedostatek spánku podle něj vede kromě jiného k únavě během dne, takže lidé jsou línější, nemají dostatek fyzické aktivity a tloustnou.


Souvislost mezi nadváhou a spánkovými poruchami je zvlášť silná u dětí, ale ohroženou skupinou jsou i teenageři, kteří v kritické době dospívání potřebují více spánku.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama