O tloušce rozhodují i nervy

Nový výzkum vědců z University of California ukazuje, že vaši nadváhu či podváhu, nemohou zdaleka jen vaše jídelní návyky, ale značně významnou roli hrají i nervy.

Studie prováděná na červech ukazuje, že na příjem potravy a ukládání tuku má velký vliv hladina serotoninu v těle. Serotonin hraje v těle kompexní roli a ovlivňuje nejen náladu, ale i chuť k jídlu a určuje, co tělo se zkonzumovanými kaloriemi udělá.

Kaveh Ashrafi z University of California řekl reportérům Health News, že když vezmeme v úvahu evoluční historii serotoninu, je možné výsledky ze studie na červech aplikovat i na lidi.

"V současnosti se studium obezity soustřeďuje na příjem potravy. To je sice důležitý faktor, ale ne jediný, který je důležitý. Pokud mechanismus, který jsme našli, funguje u různých druhů, pak má strategie, která se zaměřuje na chování, svá omezení. Právě to je možná důvodem proč diety nefungují," dodal.

Ashrafi vysvětlil, že jak u savců, tak i u červů, vysoká hladina serotoninu obvykle vede k zmenšování tukových zásob, a nízká hladina zas k jejich nárůstu.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Eduard Boháč
  Eduard Boháč (anonym)

  V knize "Jak odhalit tajemství geopatogenních zón" píše geofyzik RNDr. Ing. Evžen Andres na straně 167 : "Dlouhodobý spánek nad nebezpečnou zónou způsobuje úbytek serotoninu ... " Možná že i to vysvětluje proč někdo je bez svého přičinění štíhlý a někdo ne.

  Črv 23, 2008
 • Obrázek uživatele Ada
  Ada (anonym)

  Chtěla bych dodat,že pokud jde o mě,když mám období dlouhého vyspávání,možná většího klidu netloustnu!!A i nějaké to kg shodím.A naopak pokud ponocuji,ráno brzo vstávám a spalování energie je třebas i těžkou prací,ještě přiberu.Taky se tomu kolikrát divím.Tudíž by jsem věřila spíš,že na přibírání váhy má vlivu nervům.Důležitá je pohoda.Možná,že se tělo tím že přibere na váze,chrání proti stresu únavě,nevím.

  Črv 23, 2008
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  S tou ochranou souhlasím. Vypozorovala jsem i to, že přiberu před nemocí. Moje mamka vždycky hubla stresem, já stresem přibírám. Ne že bych v klidu sama hubla :o), ale aspoň nepřibírám.

  Črv 23, 2008
 • Obrázek uživatele Smutný klaun
  Smutný klaun (anonym)

  Stres,život v nespokojenosti,nevyhovující partner,zaměstnání,kam se člověku nechce - to vše zcela určitě působí nejen na váhu,ale i na chuť k jídlu a ukládání zásob tělem vůbec.Člověk v pohodě proplouvá životem jak Krasin ledovým polem.

  Srp 03, 2008
 • Obrázek uživatele Leona
  Leona (anonym)

  nejlepší je jíst pravidělně 5xdenně míň než se večer třeba nadlábnout...taky závisí na zaměstanání když má někdo sedavé zaměstnání myslím třeba řidiči autobusu atd..nebo servírka která celý den jen běhá..to je muj názor

  Srp 04, 2008
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Ada: Byl bych rád, kdyby se organizmus bránil vůči stresu přibíráním, u mě se tak neděje :( spíš naopak. Problém je že se mluví furt o narustájící obezitě a že se s tím musí něco dělat, problém je že některý lidi trápý pravý opak, jsou ihned zaškatulkováni mezi anorektičky a kašle se na ně...

  Srp 28, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  já tloustu at jim nebo nejim a newim proc...newim uz co mam delat...trpim zacpou...asi to bude tim...

  Zář 17, 2008
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Nahlédněte, že člověk může být zdravější i optimální kombinací normálních potravin www.kgdolu.estranky.cz

  Zář 27, 2008
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Evo, jste trapná, už neotravujte na všech frontách. Vaše stránky jsou otřesné a jen taháte z lidí prachy. Trapná, trapná, trapná... Co zkusit pracovat místo podvádění???

  Zář 28, 2008
 • Obrázek uživatele Peter
  Peter (anonym)

  O hmotnosti rozhoduje predovsetkym vnutorne nastavenie daneho cloveka, AZ POTOM stravovacie navyky, niektore choroby alebo dokonca aj genetika. Konzumne zamerany clovek - je obvykle 'pri tele'. (Konzumne zamerany hned neznamena prejedajuci sa, ide mi o vseobecnu rovinu). Naopak clovek uprednostnujuci duchovne hodnoty - je obvykle rachitickejsi.(Neznamena ze musi mat nizsi prijem kaloriji, ide o vseobecnu rovinu). Toto mam skratka dobre odpozorovane, ako na sebe, tak aj na okoli: Este som nevidel tucneho hlbaveho melancholika (ak to nema vyslovene geneticky podmienene), alebo chudeho pozivacneho sangvinika.

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele Kde na takové kydy chodíš?
  Kde na takové k... (anonym)

  Větší kravinu jsem ještě neslyšel.

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele bx
  bx (anonym)

  a co cholerici?

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele Peter
  Peter (anonym)

  Neslo mi celkom o typologiu, pretoze ako ukazuju novsie typologicke studie, ziadny zo styroch zakladnych charakterov nie je jednoznacny. Kazdy z nich ma totiz nieco z tych ostatnych, najmenej vsak(alebo nic) z uplneho protikladu. Teda protikladne kombinacie melancholik-sangvinik, alebo cholerik -flegmatik su skor chorobne. Vychadza sa pritom zo zastupenia troch zakladnych faktorov v kazdej povahe. Primarnost(P) alebo naopak Sekundarnost(S) (- tj. velmi zjednodusene cosi ako miera zmyslu pre pritomnost. U primarneho cloveka dominuje.), Aktivita(A) alebo Neaktivita(NA) a Emocionalita(E) alebo Neemocionalita(NE). Styri zname zakladne charaktery by sme potom schmematicky vyjadrili takto: Sangvinik: P-A-NE; Melancholik: S-NA-E; Cholerik: P-A-E; Flegmatik: S-NA-NE;... Takze vidime, co maju asi jednotlive povahy spolocne a co rozdielne(emocionalitu pritom berme ako velmi dolezity faktor). Cize nechcel som povedat, zeby nemohol byt melancholik pozivacny(konzumny), alebo sangvinik uprednostnujuci duchovne hodnoty. Ale v kazdom pripade spracovanie bude rozdielne. Melancholik bude zrat seba, sangvinik okolie (zrat nemusi znamenat nicit, znamena to aj sposob primania a spracovania nematerialnych obsahov, emocionalnych, intelektualnych ap.). Pokial sa jedna o cholerika. Cholerik ma s melancholikom spolocnu emocionalitu, ale ta je obratena prevazne smerom k vonkajsku a ku akcii. Takze dosadte si tam co chcete, opakujem vsak, neslo mi striktne o povahove typy, ale o konzumny alebo nekonzumny pristup. Z melancholika zvykne ubudat, sangvinika skor pribudat, to vsak este vobec nemusi hovorit, ci je to dobre alebo zle. Moze to byt konzumny pristup -i ked v odlisnych podobach- v oboch pripadoch, aj nemusi(v hre su predsa aj ine faktori).

  Říj 19, 2008
 • Obrázek uživatele karel
  karel (anonym)

  Evo, jste trapná, už...pokud dostala certifikat od VZP, tak asi úplně její metody špatné nebudou ....

  Pro 11, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama