Nový objev: Tukové buňky pomáhají hubnout

Pozor, měli byste vědět, že ne všechny tukové buňky jsou "zlé", kazí nám postavu a poškozují zdraví! Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale vědci zjistili, že v našem organismu máme takové tukové buňky, které paradoxně spalují tuk a pomáhají tak hubnout. Jsou to tzv. "béžové" tukové buňky, které byly objeveny opravdu teprve nedávno.

Třetí typ tukových buněk

Do současnosti byly známy jen dva základní typy tukových buněk - hnědé a bílé. Hnědé buňky se v dětství podílejí na regulaci a tvorbě tepla a v průběhu života se ztrácejí. Bílé tukové buňky jsou v našem organismu zásobárnou energie a jsou v našem těle přítomny celý život. Jejich velikost a množství souvisí s bilancí energie a životosprávou. Průměrně by dospělý člověk měl mít asi 12 až 15 kg tuku. Tukové tkáně nefungují pouze jako zásobárna energie, ale jsou také hormonálně aktivní. Jejich hormonální aktivita ovlivňuje mnoho fyziologických funkcí organismu a může být příčinou zvýšeného rizika civilizačních chorob. Třetím, nově objeveným, typem jsou tzv. „béžové“ tukové buňky. Tyto buňky jsou svojí funkcí výjimečné. Energii v sobě totiž nehromadí, ale naopak ji spalují. „Za určitých okolností se některé bílé buňky mohou změnit na béžové,“ říká Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. 

Jak je to možné?

Pro to, aby se obyčejné tukové buňky změnily na speciální „béžové“ je třeba, aby se v těle vytvořil hormon irisin. Má to však jeden malý háček, irisin totiž vzniká pouze v průběhu cvičení. „Hormon irisin vzniká na povrchu svalových buněk. Jeho vlivem se některé bílé tukové buňky změní na energeticky aktivní „béžové“ buňky, které využívají energii uloženou v tukových tkáních,“ vysvětluje odbornice na výživu Gabriela Knosová.

Irisin patří do skupiny znovu objevených miokynů, tedy hormonů, které produkují svaly v průběhu cvičení. Hladina irisinu v krevní plazmě závisí na trénovanosti, proto nestačí nárazové cvičení či krátkodobá svalová aktivita. „Na to, aby se dosáhla a udržela potřebná koncentrace irisinu, je třeba cvičit pravidelně. Výrazný nárůst tohoto hormonu byl zaznamenán po 30 minutách silového tréninku, ale dvojnásobné zvýšení jeho koncentrace bylo naměřeno až po deseti týdnech pravidelného vytrvalostního tréninku, který souvisí s nárůstem svalové hmoty,“ konstatuje Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. 

Spalování tuku

Důležité je především zjištění, že „béžové“ tukové buňky aktivují spalování energie nejprve z okolních tukových buněk a následně, po vyčerpání energie z mastných kyselin, začnou spotřebovávat energii i ze vzdálenějších tukových rezerv. „Pokud zvolíme vhodnou metodiku cvičení a správný cvičební program, dosáhneme cílený úbytek tuku právě na těch místech, kde je ho nejvíce. Klientům v Institutu kompliment proto vždy sestavujeme cvičební sérii s ohledem na tělesné proporce a jejich individuální osobitost,“ vysvětluje odbornice na výživu a zdravý životní styl. 

Podpora je nevyhnutelná

Bez správného stravování to nejde! Na něm totiž závisí, jak intenzivně budou „béžové“ buňky spalovat tuk a využívat tukové rezervy. „Vhodné vybrané potraviny a jejich správné dávkování dokáží podpořit aktivitu „béžové“ tukové tkáně a spalování extra kalorií i po cvičení. Jídelníčky našich klientů proto speciálně upravujeme před i po cvičení, abychom jsme podpořili hubnutí a výdej energie,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

Pokud chcete, aby „béžové“ tukové buňky podpořily vaše hubnutí a výdej energie, musíte začít pravidelně cvičit a zároveň se rozumně stravovat. Zda tukové buňky vzniknou a budou pracovat v prospěch vašeho hubnutí závisí jen a jen na vás!

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele sedlakova
  sedlakova (anonym)

  To je zase jenom blbnutí lidí

  Bře 27, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To, že se hubne cvičením, je všeobecně známo. Jsem rád, že vědci objevili, že za to mohou nějaké látky, které při cvičení vznikají.

  Bře 27, 2013
 • Obrázek uživatele Janka
  Janka (anonym)

  2251 jídelníčků maj v Provanse ve Francii...jedeš vlakem,a navolíš základna@provans..a vyhod4 ti to 600 hospod a ty jídelníčky podle kaskády.

  Zář 01, 2013
 • Obrázek uživatele Toskánec
  Toskánec (anonym)

  To je vůbec ztroskotanec...paraple,i kdyby únor byl...co teda,frajer asi nosí v létě,když fakt prší!

  Zář 04, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama