Reklama

Jak pečovat o ekzematickou kůži: Rady a tipy pro každodenní život

Ekzematická kůže může být náročná a vyžaduje zvláštní péči. Lidé trpící ekzémem často čelí nepříjemnému svědění, zarudnutí a suchosti pokožky, což může vést k nepohodlí a frustraci. Zde jsou některé rady a tipy, na co si mají lidé s ekzematickou kůží dávat pozor, aby mohli co nejvíce minimalizovat projevy svého onemocnění a zlepšit kvalitu svého života.

1. Výběr správné kosmetiky

Jedním z nejdůležitějších kroků je výběr vhodné kosmetiky. Produkty by měly být pokud možno přírodní, hypoalergenní, bez parfémů a barviv. Vyvarujte se kosmetiky s obsahem alkoholu a jiných dráždivých látek, které mohou pokožku ještě více vysušit a podráždit.

Tip: Hledejte produkty označené jako „pro citlivou pokožku“ .

2. Hydratace je klíčová

Reklama

Ekzematická kůže je často velmi suchá, proto je důležité ji pravidelně a důkladně hydratovat. Používejte mastné krémy nebo masti, které vytvářejí ochrannou bariéru a zabraňují úniku vlhkosti. Hydratační krém aplikujte několikrát denně, zvláště po koupeli nebo sprchování.

Tip: Vyzkoušejte produkty obsahující ceramidy, kyselinu hyaluronovou, aloi vera, manukový med nebo glycerin, které pomáhají udržovat pokožku hydratovanou.

3. Šetrné mytí

Při mytí používejte jemné mýdla a sprchové gely určené pro citlivou pokožku. Vyvarujte se horké vody, která může pokožku vysušovat a dráždit. Místo toho používejte vlažnou vodu a myjte se krátce.

Tip: Po koupeli pokožku jemně osušte ručníkem, ne třením, a ihned naneste hydratační krém či mléko.

4. Oblečení a látky

Oblečení, které nosíte, může mít velký vliv na stav vaší pokožky. Syntetické materiály a hrubé tkaniny mohou způsobit podráždění. Preferujte bavlnu a další přírodní materiály, které jsou měkké a prodyšné.

Tip: Prádlo perte v hypoalergenních pracích prostředcích a vyhněte se avivážím.

5. Stres a životní styl

Stres je jedním z faktorů, které mohou ekzém zhoršit. Snažte se najít způsoby, jak stres zmírnit, ať už jde o meditaci, jógu, nebo jiné relaxační techniky. Zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, dostatek spánku a pravidelný pohyb, může také pozitivně ovlivnit stav vaší pokožky.

Tip: Konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, ořechy a semena, které mohou pomoci snížit záněty.

6. Sledujte alergeny a dráždivé látky

Lidé s ekzematickou kůží by měli být opatrní na potraviny a látky, které mohou vyvolat alergickou reakci. Mezi běžné spouštěče patří mléko, vejce, ořechy, a některé druhy ovoce. Rovněž se vyhýbejte kontaktu s dráždivými látkami, jako jsou chemikálie, kouř a prach.

Tip: Vedení deníku, kde si budete zapisovat, co jíte a jaké produkty používáte, vám může pomoci identifikovat a vyhnout se spouštěčům.

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Olga (Ne, 26. 5. 2024 - 18:05)

Přikláním se k bodu číslo 3 - šetrné mytí. To je extrémně důležité. Z domácnosti jsem dala pryč veškeré toxické čističe, prášky a mycí gely. Je to opravdu zásadní věc, která ovlivňuje naši kůži a hlavně i hormony. 

Reklama