Nikdy nebylo tak důležité snížit váhu jako nyní

Zdravá váha pomáhá nejen v prevenci civilizačních nemocí, ale i v boji proti infekci koronaviru. Data několika studií, včetně metastudie 75 výzkumů provedených na 400 tisících pacientech z Evropy, Asie i Ameriky, ukázala, že obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů onemocnění covid-19. Čím vyšší má člověk BMI index, tím má vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění COVID-19.

Obézní se nakazí dvakrát častěji než ti s normálním BMI a dvakrát častěji skončí v nemocnici. A vědci se také obávají, že u obézních nebude dostatečně účinkovat ani vakcína. Nadváhu má přitom přibližně polovina českých mužů a třetina žen a přibližně pětina lidí je už obézních. 

Podle studií publikovaných už v květnu 2020 se obézní pacienti potýkají s mnohem horším průběhem infekcí COVID-19 než lidé se zdravou hmotností. Podle Všeobecné lékařské společnosti je nárůst hospitalizací na JIP u obézních pacientů s koronavirem o 74 % vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 % větší než u neobézní populace. Mezi další zásadní faktory patří i věk, pohlaví (muži onemocní častěji), diabetes, silné astma a také onemocnění kardiovaskulárního systému, kam patří například vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo infarkt.

Kila navíc – mnoho komplikací

Proč? Zvýšená glykémie, spojená s obezitou a nevhodnou stravou, zhoršuje okysličení buněk, zvýšený cholesterol zase favorizuje RNA viry, ty se snáze replikují v organismu, snáze napadají buňky a snáze se v organismu množí. Lidé s vysokou hmotností jsou také náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, hlavní příčině úmrtí pacientů na koronavirus. A přičtěme i obecnou inklinaci k infekcím. Obézní člověk má v tukové tkáni nahromaděny imunitní buňky, které zhoršují jeho možnost bránit se infekcím. Proto nejde jen o současnou pandemii. „Obézní lidé, zejména ti s velkým množstvím břišního tuku, jsou obecně náchylnější k infekcím,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt. A lékaři se obávají, že obézní lidé budou mít problémy i s efektem chystané vakcíny. Očekávají, že stejně jako u očkování proti chřipce nebude tělo schopno reagovat.

Vstříc životní rovnováze

Nucená práce z domova, omezení pohybu, zavřená sportoviště a navíc stres – nejistota z budoucnosti, strach o zdraví své i blízkých a mnoho nových povinností – to vše přispělo k tomu, že lidé během jarní vlny přibrali, mluví se až o 5 kilogramech. Dá se proto předpokládat, že i letos bude nejčastějším předsevzetím většiny Čechů právě hubnutí. „Nečekejte na nový rok a začněte na předsevzetí pracovat ještě před Vánoci. Letos vás nemohou svádět vánoční večírky plné nezdravých dobrot a alkoholu, což vám v odhodlání pomůže. Nebuďte na sebe přísní, nastavte si reálné cíle a uvidíte, že ke štědrovečerní tabuli budete usedat s mnohem lepším pocitem, říká nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze sítě klinik NUTRIADAPT, jež se zaměřuje na pomoc klientům v oblasti zdravého stravování. Nikdy není pozdě dostat svou váhu pod kontrolu.

Utužujte zdraví i v mrazivém počasí

Základní prevencí je dodržování zásad zdravé výživy a dostatek pohybu. S klesající venkovní teplotou se venkovní aktivity snižují a raději se zavíráme do vyhřátého domova. Paradoxní ale je, že právě v teplém a nevětraném prostředí se viry odhodlávají k tomu nás oslabit. Kolikrát stačí jen pár změn, kterými lze podpořit organismus k tomu, aby byl odolnější. Pohyb venku, a to i v mrazivých dnech, je důležitý jak k prevenci, tak i k podpoře imunity. Tělo se v zimě rychleji zahřeje a navíc snadněji spaluje kalorie.Zdrojové studie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7474583/
https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1966

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Obávám se, že někteří zhubnou brzo nedobrovolně, až nebudou mít peníze na jídlo.

  Pro 10, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tlustí budou hubení a hubení studení.

  Pro 10, 2020
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Váha stojí pevně na podlaze a snížit ji nelze. Zkuste proto snižovat raději hmotnost.

  Pro 11, 2020
 • Obrázek uživatele Ingrid
  Ingrid (anonym)

  Bohužel jsem také četla, že lidé s nadváhou mají během onemocnění COVID větší problémy. Je to velmi smutné. Moje kamarádka taky byla nucena snížit svojí hmotnost 95 kg. Nebylo to kvůli COVIDU, ale začínala mít velké problémy s žaludkem. Po třech měsících zdravější a častější stravy zhubla skoro 15 kg, přidala procházky a rotoped doma. Dokonce mi říkala že na doporučení výživové poradkyně měla reduxil, ale teď si nejsem jistá, jestli to byl tento produkt. V tuto chvílí má 75 kg a hlavně ulevila žaludku.

  Kvě 22, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama