Nejnebezpečnější je tuk na břiše

Jste štíhlí, ale máte břicho? To je pro vaše zdraví mnohem více nebezpečné, než kdybyste měli nadváhu. Tuk v břišní krajině totiž u mužů zdvojnásobuje pravděpodobnost předčasného úmrtí způsobeného cukrovkou, mrtvicí nebo srdečními chorobami. Ukazuje to studie, která byla zveřejněna na stránkách Annals of Internal Medicine a podle níž obezita zvyšuje i riziko rakoviny.

Vědci sledovali více než 15.000 osob a zjistili, že u mužů s vydutým břichem je pravděpodobnost úmrtí dvakrát vyšší než u osob, které mají nadváhu či jsou obézní. U žen, které mají nadbytek tuku v břišní krajině, je pravděpodobnost předčasného úmrtí jedenapůlkrát vyšší.

Francisco López-Jiménez pracuje jako lékař na oddělení kardiologie kliniky Mayo v Minnesotě a je jedním z autorů této studie. “Nejsem tlustý, říkají mi někteří moji pacienti, kteří mají normální index tělesné hmotnosti. Ptají se mě, proč mají cvičit a tvrdí, že mohou sníst všechno, co chtějí,“ říká lékař.

Svým pacientům radí, aby dodržovali zdravou stravu, jako je například ta středomořská, ale především aby se hýbali: aby chodili 50 minut třikrát týdně nebo 30 minut šest dní v týdnu. “Velkou pomocí může být i snížení stresu. Některé výzkumy ukázaly, že osoby žijící ve stresu mají zvýšenou tendenci k ukládání tuku na břiše,“ dodává López-Jiménez, jehož citoval italský deník Corriere della Sera.

Již dřívější studie potvrdily, že osoby, které mají uložený tuk na břiše, jsou vystaveny většímu nebezpečí cukrovky, mrtvice, koronárních chorob a srdečních problémů. Toto je ale první studie, která hovoří také o riziku předčasné smrti.

Proč je tuk na břiše tak osudový? Břicho tvoří typ tuku, který proniká do celého těla a zaplavuje životně důležité orgány. Játra si tento tuk vypůjčují a přeměňují ho v cholesterol, který se může dostávat do krevního oběhu a může se začít hromadit podél tepen.

Příliš mnoho cholesterolu způsobuje tvrdnutí tepen, a to může vést k infarktu a mrtvici. Tento vnitřní tuk může také podpořit rozvoj cukrovky druhého typu či chronického zánětu, který zase vede k dalším chorobám. Tento typ tuku může také zvyšovat úroveň glukózy a snižovat objem svalové hmoty.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele tuhle hovadinu
  tuhle hovadinu (anonym)

  pořád všude opakují, ale není to vědecky dokázáno. Všechno jsou to jenom domněnky, důkaz nikde...

  Čer 06, 2016
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Tak ať ho nežerou!

  Čer 06, 2016
 • Obrázek uživatele Správně!!!
  Správně!!! (anonym)

  Nežrat, nežrat, nežrat! Oni ti doktoři v laboratořích také nejsou úplně blbí! Cholesterol a tuky v těle jsou potřeba! Jsou přímo životně nezbytné! Ale pouze v mezních hodnotách! Nadváha rozhodně není zdravá!!!

  Zář 12, 2016
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  pořád všude opakují, ale...Jdi se podívat někam na zabíjačku. Po rozdělení prasete vidíš, jak břišní tuk prorostl do střev, obalil srdeční sval atd..Jsi hlupák .Zvlášt mužům kteří mají pupek tohle hrozí. Ženy mají tuk na břiše spíše v podkoží, ale kdo chce, najde si i videa.

  Zář 12, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama