Nechci být hubená

Skupina mladých dívek se po vyučování shromáždila v malém kadeřnictví a jejich rozhovor se po chvíli začal točit - možná stejně jako kdekoliv jinde na podobném místě ve světě - kolem ideálních tělesných tvarů. Po krátkém překřikování se téměř jednomyslně shodly, že nejkrásnější postavu ze všech přítomných má 15letá Monique Adimiová.

Monique, která provozuje kadeřnický salón společně se svou starší sestrou, je střední výšky, příjemného vzhledu a více než plnoštíhlé postavy. "Chtěla bych přibrat jako Monique," tvrdí 16letá štíhlá studentka Antoinette Dossová. "Nechci být hubená." Se sebevědomím ženy považované za vzor krásy pronese Monique na její adresu: "Opravdu, jsi příliš hubená."

V Nigeru, stejně jako v mnoha jiných afrických zemích, je pro ženy ideálem krásy nadváha. Při svátku nazývaném Hangandi soutěží například ženy z etnické skupiny Džerma o to, která z nich je nejtěžší. Na soutěž se připravují pojídáním spousty jídla a pitím velkého množství vody těsně před závěrečným vážením. Vítězkou se samozřejmě stává žena, která váží nejvíce.

Lid Kalabari na jihovýchodě Nigérie zase tradičně posílá budoucí nevěsty na takzvané výkrmné farmy. Adeptky na manželství nesmějí toto místo opustit po několik týdnů, během nichž konzumují vrchovaté porce jídel a postupně se zakulacují. Na konci této procedury se pak nevěsty ve své "plné" kráse nechávají obdivovat na vesnickém náměstí.

Touha ztloustnout je tak velká, že dokonce i v ospalém nigerském městečku jako je Maradi berou ženy steroidy nebo prášky zvyšující chuť do jídla, aby získaly na váze. Některé konzumují dokonce krmivo nebo vitamíny určené pro zvířata, které podporují růst tělesné hmotnosti, přestože jen málokterá z nich to přizná.

Podle Abdou Idiové, pouliční prodavačky těchto a podobných přípravků, patří právě pilulky na tloustnutí a živočišné krmivo mezi nejlépe prodejné zboží. "Jsou to většinou vdané ženy, kdo si kupuje tyto výrobky. Když jsou ženy příliš hubené, dělají si starosti, aby si jejich rodiny a přátelé nemyslely, že se o ně manžel nestará nebo že je opustil. A tak si koupí tyto přípravky, hlavně před velkými svátky," popisuje Idiová.

Ačkoliv vzor krásy je tady opačný než ve vyspělých zemích, motivace zůstává zřejmě stejná: snaha zalíbit se mužům. "Když je vaše žena tělnatá, lidé budou říkat, že jste zámožný a odpovědný muž, který pečuje o svou rodinu. To je velký tlak, který nutí ženy tloustnout. Když nemají peníze, aby mohly jíst mnoho bohatého jídla, vezmou to ženy zkrátka a koupí si tyto umělé výrobky," vysvětluje Ramatou Lea Rogerová.

Podle lékaře Ousmana Batoureho patří mezi oblíbené produkty kromě živočišného krmiva také některé steroidy, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu a jsou k mání rovnou na ulici. Na jeho kliniku prý přichází mnoho žen v zoufalé snaze přibrat. "Radím jim, aby užívaly obyčejné vitamíny," říká Batoure, jenž ženy zároveň varuje před chemickými výrobky, zejména živočišným krmivem, které může způsobovat trvalé zdravotní problémy. Dobře přitom ví, že jen málo žen jeho rady poslechne, stejně jako na Západě ženy ignorují varování lékařů, aby to nepřeháněly s dietami.

"Svět je zvláštní místo. V Americe jsou lidé bohatí, mají všechno a ženy tam chtějí být tak štíhlé, jakoby neměly nic. Tady v Africe nemáme nic, ženy, které si kupují tyto výrobky, také nic nemají, ale chtějí být tak tlusté, jakoby měly všeho nadbytek," říká Batoure.

Přítelkyně Rogerové je velmi korpulentní, 30letá vdaná muslimka. Přestože její společnice potvrzuje, že to způsobily přípravky na ztloustnutí, ona sama to popírá. "Jsem taková už od svých 11 let, opravdu. Jsem tlustá a mám plno problémů. Mám potíže s koleny a boky. A kromě toho, tlusté ženy nejsou v posteli k ničemu, příliš brzy se unavíme," říká žena. Na otázku, zda by nechtěla zhubnout, ale odpovídá: "Ne, to nechci."

V kadeřnictví probírají dívky výhody plných tvarů. Nadváha je prý natolik módní, že někteří bohatí mužové chodí večer do společnosti obklopeni výhradně tlustými ženami. 17letá štíhlá studentka Laouratou Souleyová ale tvrdí, že po ničem podobném netouží. "Většina žen, které používají tyto přípravky, není informovaná. Dělají to jen proto, aby potěšily muže, kterým se líbí tlusté ženy jako symbol určitého postavení. Dívky, které chodí do školy, to vědí lépe," tvrdí studentka. "Mně se líbí, jak vypadám. Nechci přibrat - no, možná jen trochu, ne víc než pár kilo," dodává po chvíli.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Slavka
  Slavka (anonym)

  Malo by to byť naopak, tam kde sú vyspelé krajiny mali by byť ideál krásy plnejšie postavy, a v chudobných krajinách by mali byť zasa štíhle tvary a keď už mala by sa preferovať postava od prírody, či už je to chudá alebo plnoštíhla, pretože najmä vo vyspelých krajinách trpia ženy poruchami príjmu potravy a mnohé zomierajú iba preto, že nejaký šibnutý návrhár im káže napriek dosť nízkej hmotnosti schudnúť a diétny priemysel zarába na tom ťažké milióny.

  Črv 19, 2008
 • Obrázek uživatele tajj
  tajj (anonym)

  ne.. vsude by mel bejt ideal zdravy postavicky))

  Čer 21, 2011
 • Obrázek uživatele !!
  !! (anonym)

  Nechcem věšáky na hadry!! Ženský by měly vypadat jak ženský a né nějaký pohrabáče od kamen!

  Čer 21, 2011
 • Obrázek uživatele pepi
  pepi (anonym)

  Máš recht! Co je do nějakýho kostlivce v hadrech. není nad to, když se baculinka hezky přitiskne a to heboučké obětí to stojí zato! Taky nechci objímat násadu od smetáku!

  Čer 21, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama